Tip na výlet: Palcmanská Maša – pýcha Slovenského raja

Palcmanská Maša. Nikdy ste o nej nepočuli? Alebo ju, naopak, dokonale poznáte? Táto pomerne málo známa priehrada sa už dlhé roky považuje za bránu do Slovenského raja. Rozhodne teda stojí za pozornosť. Začítajte sa a zistíte, že nabudúce ju jednoducho nebudete chcieť len tak obísť.

Tip na výlet: Palcmanská Maša

Zoznámte sa, Palcmanská Maša

Toto vodné dielo sa udomácnilo asi 4 kilometre severne od Dobšinej, hneď vedľa hlavnej cesty č. 67. Nájsť ju teda nebude žiaden problém. Ak chcete mať zážitok aj zo samotnej cesty k Palcmanskej Maši, nasadnite na vlak v Brezne smerujúci do Margecian. Za oknom sa vám budú predvádzať krásy Horehronia či známy Chmarošský viadukt v obci Telgárt.

Priehrada si z krásnej okolitej prírody ukrojila 86,5 hektára a našli by ste v nej až 11 000 000 m3 vody. Samozrejme, to všetko pri maximálnej hladine vody. Teplomer ukáže vo vode maximálne 21°C. Ak sa v nej chcete okúpať, s termálnym wellnessom nepočítajte. Počas horúcich letných dní, napríklad po náročnej turistike, však padne takéto osvieženie naozaj vhod.

Pýtate sa, kto a prečo si dal tú námahu vybudovať priehradu v horskom teréne? Palcmanská Maša vznikla v rokoch 1948-1954 ako dôležitá súčasť vodného diela Dobšiná. Veľký objem priehrady a výškový rozdiel zabezpečujú prívod vody do vodnej elektrárne. Dá sa teda povedať, že Palcmanská Maša prináša svetlo do obydlí v okolitých dedinách. Zaujímavosťou je, že pri jej stavbe muselo byť premiestnených až 88 domov nachádzajúcich sa na území budúcej priehrady.

Nuda? Nehrozí!

Ako som spomenul vyššie, Palcmanská Maša je považovaná za jednu z brán do Slovenského raja. Určite ste si už domysleli, že nuda je v okolí priehrady neznámy pojem. Na svoje si príde naozaj každý – turisti, rodiny s deťmi, športovci, rybári, ale aj milovníci histórie.

Slovenský raj a blízke okolie je rajom najmä pre turistov. Svoju povesť si získal vďaka hlbokým roklinám, rebríkom, vodopádom a horským potokom. Nebojte sa, o tieto krásy neprídete ani v prípade, že navštívite Palcmanskú Mašu. Vyberte sa po červenej a modrej značke do Zejmarskej rokliny a budete očarení. Ak svoje kroky nasmerujete po červenej značke smerom na Stratenú, kúsok za touto krásnou dedinkou vám cestu skríži Stratenský kaňon. To je len zlomok z turistických možností okolo priehrady. Miestnu prírodu môžete objavovať na desiatkach kilometroch turistických trás.

Vodopády Slovenského raja

Vodopád Slovenského raja

Krásne vodopády Slovenského raja (Autor: Peter Kšiňan)

Návštevu priehrady ale neoľutujú ani rodiny s deťmi. Nezabudnuteľnou pre malých bádateľov, ale aj pre ich rodičov, bude nepochybne Dobšinská ľadová jaskyňa. Patrí k najväčším ľadovým jaskyniam Európy, vďaka čomu si zaslúžila miesto v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Nezabudnite sa ale dobre obliecť – jaskyňa vás privíta arktickou klímou. Ak máte deti, ktorým nevadí trochu turistiky, odporúčame navštíviť Geravy. Zelenou značkou priamo od priehrady sa dostanete na krásnu lúku, kde na vás čaká reštaurácia, ale najmä kone a iné hospodárske zvieratá.

Tento kraj je bohatý aj na zaujímavé miesta späté s históriou. Historickí nadšenci môžu navštíviť napríklad Kláštorisko – zrúcaniny stredovekého kláštora uprostred Slovenského raja. Dostanete sa sem aj z Palcmanskej Maše, odporúčam však kratšiu alternatívu z Hrabušíc. Fascinujúcim kusom histórie je aj Chmarošský viadukt. Ohromný železničný viadukt postavili v tridsiatych rokoch 20. storočia a nájdete ho v neďalekej obci Telgárt.

Chmarošský viadukt

Pohľad na Chmarošský viadukt (Zdroj: Motoride.sk)

Samozrejme, ani samotná Palcmanská Maša sa nedá zahanbiť. Ponúka všetky aktivity, ktoré by ste čakali od vodnej plochy. Na malej pláži sa môžete opaľovať, horúce letné dni si spríjemniť kúpaním. Dobrodružnejšie povahy majú možnosť priehradu skúmať na člnoch. Ak sa na Palcmanskú Mašu chystáte s vášnivým rybárom, nezabudnite si zbaliť rybársku výbavu – priehrada je totiž lososovým a pstruhovým lovným revírom.

Presvedčil som vás?

Tak vidíte. Rozlohou pomerne malá priehrada v Národnom parku Slovenský raj plnohodnotne spestruje okolie. Za účelom výroby elektrickej energie nám inžinieri v polovici 20. storočia dali poklad, ktorý v súčasnosti využívame najmä na rekreáciu a oddych v prírode. Natrvalo presťahovaných pritom muselo byť až 88 domov ležiacich na území budúcej priehrady. Namiesto nich tu dnes nájdeme široké možnosti turistiky, aktivít a zaujímavostí pre deti alebo rekreáciu pri vode. V okolí Palcmanskej Maše odporúčam najmä Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Zejmarskú roklinu, v ktorej zažijete ten pravý Slovenský raj. Nenápadná priehrada uprostred zalesnených kopcov osloví jednoducho každého.

Palcmanská Maša

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Príjemnú panoramatickú cestu k Palcmanskej Maši zažijete vlakom z Brezna smerom na Margecany – po ceste môžete vidieť napríklad Chmarošský viadukt.
  • V okolí sa nachádza množstvo turistických chodníkov a prírodných krás – Zejmarská roklina, Stratenský kaňon, Dobšinská ľadová jaskyňa.
  • Samotná Palcmanská Maša ponúka okrem kúpania množstvo aktivít – aktívny oddych v podobe člnkovania či rybolovu.

 

Autorka titulnej fotky: Saskia Kisová

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

Wakeboarding na Slovensku