Podľahnite wakeboardingu, športu nielen pre profesionálov

Autor: Redakcia

Adrenalín, zábava a šport v jednom. Ak uvažujete nad tým, akej zábave sa počas najbližšieho leta poddať, vyskúšajte wakeboarding.

Lámete si hlavu nad tým, čo to ten wakeboarding je? Vôbec nemusíte. Ide v podstate o snowboardovanie, ale na vode. Podobne ako na snehu, aj tu máte nohy upevnené na doske a ťahá vás lano na vleku, niekde aj na motorovom člne. Jazdíte po vyznačenej dráhe, no v prípade, že sa radíte k skúsenejším jazdcom, môžete skúsiť prekonať prekážky alebo pridať k tomu rôzne triky. V každom prípade platí, že nohy máte „zviazané“ s doskou a nechávate sa unášať na vlnách. Ak aj spadnete, určite to nebude bolieť tak, ako sneh.

Wakeboarding na Slovensku

TIP: Ľudia si často zamieňajú wakeboarding s wakeskatingom. Podstata športu je takmer tá istá, avšak pri wakeskatingu, presne ako pri skateboarde na zemi, nemáte upevnené nohy. Môžete sa tak púšťať i do adrenalínovejších kúskov.

Výhodou je tiež fakt, že na wakeboard sa môžu postaviť aj začiatočníci a ľudia, ktorí nikdy nestáli ani len na snowboarde. Učený síce ešte nikto z neba nespadol, ale na to máme aj tu na Slovensku skúsených inštruktorov, ktorí vám všetky potrebné pohyby a princípy vysvetlia. Ani sa nenazdáte a zistíte, že ste si na tomto športe vybudovali kvalitnú závislosť.

Posilňujete celé telo, svoju koncentráciu, trpezlivosť aj stabilitu. To je pár ďalších faktov, ktoré dozaista patria k širokej škále dôvodov, prečo zažiť svoju premiéru v tomto letnom športe. Ako bonus k tomuto všetkému dostane váš organizmus v priaznivom počasí značnú dávku vitamínu D.

Wakeboarding na Slovensku

Tento druh vodných športov naberá na Slovensku na popularite. Ak ste si teda mysleli, že sme ešte v plienkach, radi vás vyvedieme z omylu. Naše vodné plochy sa pýšia rozsiahlou ponukou adrenalínovej zábavy vrátane wakeboardingu (aj wakeskatingu). Na našom krásnom území máme hneď niekoľko známych vodných plôch, ktoré sa oplatí navštíviť. Medzi najznámejšie patria Wakelake na Zlatých Pieskoch, Wake & Ski park v Košiciach a Wake Soul v Piešťanoch. Na mapu wakeboardových stredísk si môžete okrem nich pripísať aj parky v Banskej Bystrici, v Štúrove i v Liptovskom Mikuláši.

Záber zo Zlatých pieskov (Zdroj: Wakelake)

Wakeboarding môžete vyskúšať na viacerých slovenských vodných plochách, my sme však vybrali tie najnavštevovanejšie. Možno sa pýtate, koľko také „vejkovanie“ na Slovensku stojí. Pozreli sme sa teda na zúbok vybraným parkom a ich cenám.

Wakelake Zlaté Piesky

(Zdroj: Wakelake Zlaté Piesky)

Cena: 13 €, do 12:00 hod. 15 €, začiatočník (utorky a štvrtky do 12:00 hod.) zadarmo

Výstroj: 4 €

 Wake & Ski park Košice

(Zdroj: Trixen park Košice)

Práve cez tento vlek sa pred dvadsiatimi rokmi wakeboarding dostal na Slovensko. Veru, nie je u nás nijakou novinkou, aj keď mnoho ľudí o tomto športe zatiaľ nepočulo.

Cena: 9 €

Výstroj: 5 €

Wake Soul Piešťany

Wake soul Košice

(Zdroj: Wake Soul Piešťany)

Cena: 14 €

Výstroj: 8 €

Wakepark Banská Bystrica

(Zdroj: Wakepark.sk)

Cena: 15 € počas týždňa, 20 € počas víkendu

Výstroj: je v cene za jazdu, platí sa len za prípadný neoprén 3 €

Propaganda Freestyle Park Liptovský Mikuláš

(Zdroj: Propaganda Freestyle Park)

Cena: 35 € pre 2-6 osôb v skupine

Výstroj: 3 €

*Ceny za jazdu a výstroj sú uvedené na hodinu pre dospelého človeka. Ceny pochádzajú z oficiálnych web stránok wakeparkov. Vo väčšine prípadov ponúkajú inštruktáž v cene jazdy.

Čo ste možno netušili

Keby ste potrebovali trochu inšpirácie k zlepšovaniu svojich schopností na wakeboarde a wakeskate, nemusíte chodiť ďaleko. Prezradíme vám, že ani na medzinárodných súťažiach Slovensko nezaostáva. Ba čo viac, pýšiť sa môžeme hneď viacerými triumfami.

Za wakeskate máme niekoľkonásobnú majsterku sveta Zuzanu Vráblovú, ktorá dominuje vo viacerých súťažiach. Európsku špičku sa podarilo pokoriť, a to hneď trikrát, aj mladučkému Júliusovi Langovi, o ktorom vraj budú vo vodáckych kruhoch ešte veľa počuť. Nemenej významné úspechy si pripísal aj wakeboardista Miroslav Hribik, majster sveta a mnohonásobný majster Slovenska, či Radko Hradil, juniorský majster Slovenska.

Na záver si pozrite inšpiratívne video o tom, ako to robia skutoční wakeboardoví profesionáli.

 

Prečo skúsiť wakeboarding už toto leto

  • Môžu ho vyskúšať aj úplní začiatočníci
  • Posilňujete si celé telo, zlepšujete si stabilitu a koncentráciu
  • Spomedzi vodných športov sa radí wakeboarding medzi najvyhľadávanejšie atrakcie počas leta
  • Na výber máte hneď niekoľko wakeparkov, ktoré môžete navštíviť na Slovensku 

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

Tip na výlet: Palcmanská Maša