Šetrite vodu v domácnosti aj svoju peňaženku, máme pre vás tipy

Autor: Redakcia

O šetrení energií a špeciálne vody sa toho už popísalo. Avšak čo vás presvedčí viac ako reálne čísla a vedomie, že okrem planéty pomôžete aj svojej peňaženke?

Koľko si myslíte, že miniete vody za deň? Nie sú to ani 3 litre, ani 10 litrov, dokonca ani 50. Priemerná spotreba je cca 100 litrov na osobu. Osobná hygiena, varenie v kuchyni, umývanie riadov, pranie či obyčajné umývanie rúk. Pri štvorčlennej rodine to vychádza na 12 m3 vody za mesiac cca 24 eur, ročne 288 eur. A to už je cena letenky do Maroka alebo týždeň v Tatrách. Na šetrenie s vodou nepotrebujete žiadne extra investície, len trochu pozmeniť svoje návyky, ktoré možno robíte a ani si ich neuvedomujete.

 

Sprchujte sa viac ako kúpte

Vieme, že relax s partnerom vo vani je krásny, ale buďme úprimní, nie je to ako vo filmoch. Aj tak sa tam nezmestíte, tlačíte sa, extra pohodlné to nie je a po pár minútach je vám aj tak zima… Pri sprchovaní miniete o polovicu vody menej.

Čistenie zubov a umývanie riadu

V oboch prípadoch sa efektivita – čím rýchlejšie tým lepšie, nevypláca. Pokiaľ necháte tiecť vodu počas celého umývania, míňate zbytočné desiatky litrov ročne. Tu už sa naozaj vyplatí kúpiť umývačku riadu. Pri umývaní zubov si naneste pastu na kefku, vypnite vodu, umyte zuby a zapnite ju až na záver. Ak umývate napríklad ovocie, skúste to robiť v mise, nie je potrebná tečúca voda. Následne s tou vodou môžete zaliať kvetiny.

Šetriče vody a kontrola vodovodného potrubia

Toto vám môže prísť ako vyšší level, ale nikto učený z neba nespadol. Šetriče na vodu su ľahké k dostaniu a nainštalovať ich zvládne aj pani Magdalénka. Znižujú prietok o niekoľko desiatok percent. Kvapkajúce trubky a kohútiky nie sú nepríjemné len na sluch ale aj na peňaženku. Odporúčajú sa preto nainštalovať pákové batérie či perlátory.

Tenisové loptičky v práčke? Vychytávka šetriaca vodu

Roger Federer secret odhalené! Pri praní používajte gumové loptičky. Pokojne tenisové. Áno, myslíme to vážne, jedná sa o overený postup, ktorý dokonca odporúčajú niektorí výrobcovia práčok – gumený materiál pomáha absorbovať vlhkosť a tým pádom sa spotrebuje menej vody. To znamená, že tým zlepšíte proces prania, ušetríte vodu a umožní vám to použiť o polovicu menej pracieho prášku. Môžete si ich vyrobiť aj sami. Na pomoc si vezmite staré tenisové loptičky. Opatrne ich ošúpte a pod žltou vrstvou nájdete malé čierne gumové loptičky. Na tento účel dokonalá voľba. Pri praní či umývaní sa snažte vždy naplniť celý objem umývačky či práčky.

Šetriť vodou by sme sa mali naučiť všetci. Radšej menšie zmeny ako žiadne. Držíme palce s loptičkami, daj vedieť či to pomohlo!

 

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku