Tip na celodenný výlet: Z Hrebienka cez Vodopády Studeného potoka do Tatranskej Lesnej

Autor: Redakcia

Leto a prázdniny sa pomaly, ale isto blížia do konca ale to neznamená, že nestíhate podniknúť ešte nejaký výlet za krásami našej vody. Dnes vás zoberieme do Vysokých Tatier a dáme vám tip na celodenný výlet, ktorý ani nemusí byť taký drahý, ako sa o Tatrách hovorí. Zoberte partnera či deti na Hrebienok (1280m), turistické centrum Vysokých Tatier a vydajte sa k Vodopádom studeného potoka či Obrovskému vodopádu.

Na Hrebienok zo Starého Smokovca

Do Starého Smokovca sa dostanete pohodlne vlakom z Popradu. Veď keď už výlet, tak poriadny. Na Hrebienok sa zo Starého Smokovca môžete vydať pešo po zelenej turistickej značke príjemným, mierne stúpajúcim chodníkom – výstup trvá približne 45 minút. Druhá možnosť je vyviezť sa hore pozemnou lanovkou, čo je príjemným zážitkom najmä pre malé deti. Zaujímavosťou je, že sa ňou viezla napríklad aj anglická kráľovná Alžbeta II. a cestu a výhľady si veľmi pochvaľovala. Pamätajte však, že cesta lanovkou je drahšia, ako obyčajným vlakom a môže výlet najmä väčšej skupiny poriadne predražiť.

Čo robiť na Hrebienku

Pokochajte sa výhľadmi na okolité štíty Tatier, Hrebienku dominuje Lomnický štít. Občerstviť sa môžete v bufetoch, či reštaurácii, alebo sa môžete vydať rovno na Bílikovu chatu po zelenej značke. Trasa vedie popri chate a ľahkým, nenáročným chodníkom sa ňou dostanete k majestátnym Vodopádom studeného potoka. Vodopády sú tvorené z kaskád a kataraktov a pohľad na ne je nádherný obzvlášť v období, keď sa topia snehy a je najviac vody.

TIP: Pre deti sa na Hrebienku nachádzajú rôzne zaujímavé atrakcie, napríklad 2,4 metra vysoký železný Medveď Kubo, relax zóna a viaceré ďalšie drevené sochy medveďov. V zime sa tu zas každoročne stavia nádherný ľadový dóm.

Nevynechajte žiaden vodopád

Po zelenej značke sa viete vrátiť na rázcestie pri vodopádoch Studeného potoka (červená značka). Ďalej pokračujte do Veľkej Studenej doliny po červenej značke, ktorá je súčasťou obľúbenej Tatranskej magistrály. Po niekoľkých minútach sa dostanete na Starolesniansku poľanu k Reinerovej chate, ktorá je najstaršou a zároveň najmenšou horskou chatou v Tatrách. V chatke sa môžete občerstviť a pozrieť si malú výstavu predmetov tatranských nosičov.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BiPuFJan0Eh/?tagged=reinerovachata“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: V zime tu každý rok stojí krásny snehový betlehem, ktorý stavia sám chatár Peter Petras.

Vodopády Studeného potoka

Od Reinerovej chaty vás po približne 15 minútach bude čakať 20 metrov vysoký Obrovský vodopád. Keď sa pokocháte pohľadom, vráťte sa k Reinerovej chate a po modrej značke sa dostanete k ďalším štyrom vodopádom – Malý vodopád, Skrytý vodopád, Veľký vodopád a napokon Dlhý vodopád.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BkrrkgXAbz0/?tagged=obrovskyvodopad“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Obrovský vodopád

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bkh29O1HsqG/?tagged=dlhyvodopad“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Veľký vodopád

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BXVYK_xhpfg/?tagged=skryt%C3%BDvodop%C3%A1d“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Skrytý vodopád

Možnosti cesty naspäť

Možnosti návratu máte opäť dve. Buď sa „po vlastnej stope“ vrátite na Hrebienok, odkiaľ ste prišli, alebo budete od Dlhého vodopádu pokračovať po žltej značke do Tatranskej Lesnej, odkiaľ sa opäť môžete pohodlne dopraviť vlakom, či autobusom naspäť do Smokovca, alebo do Popradu, odkiaľ sa vlakom dostanete do všetkých kútov Slovenska.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bmqr5ctAW2B/?tagged=hrebienok“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Ak si na cestu zoberiete vlastné občerstvenie a vyhnete sa návštevám bufetov a reštaurácií, dali sme vám práve tip na ozaj krásny výlet, ktorý určite nezruinuje vašu peňaženku.

Titulná fotka: Petr Čech

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie
Showing 2 comments
 • Majka
  Odpovedať

  Je tento vylet vhodny aj pre deti, ktote su v nosicoch ?

  • Naša Voda
   Odpovedať

   Dobrý deň Majka, áno, výlet je vhodný aj pre deti v nosičoch za predpokladu, že dieťa bude v nosiči niesť fyzicky zdatný človek. Terén je pomerne ľahký, avšak na chodníkoch sa nachádzajú aj väčšie skaly, ktoré treba prekračovať a niekedy aj strmšie zostupy. Trasu nemajú problém prejsť aj dôchodci a menšie deti. Predsa len však pri nosení dieťaťa treba byť opatrnejší 🙂

Diskusia k článku