Myslite na divoké vtáky v horúčavách – pripravte im nádobu s vodou

Autor: Redakcia

Extrémne horúčavy na mnohých miestach Slovenska netrápia len nás, ale aj vtáctvo a iné zvieratá. Tie sa na rozdiel od nás dostanú k zdroju vody oveľa ťažšie, ak nežijú práve v blízkosti vodných prameňov, riek či jazier. Môžeme im to však výrazne uľahčiť pravidelným dopĺňaním čerstvej vody umiestnenej na balkóne, záhrade či niekde na sídlisku.

Voda pre vtáky

Ak vám záleží na zdraví našich operených priateľov, zachrániť ich od kolapsov z tepla môžete obyčajnou plastovou miskou s čerstvou vodou umiestnenou v tieni. Vtáky sú prirodzene plaché stvorenia, preto misku umiestnite mimo rušivých momentov, kvôli ktorým by sa báli k vode priblížiť. Vyhnite sa napríklad umiestneniu v blízkosti hustých porastov, ktoré pre vtáky predstavujú nebezpečenstvo útoku predátora, akým je mačka.

Čím väčšiu nádobu na vodu pre vtáčiky pripravíte, tým budú radšej, pretože sa v nej budú môcť aj okúpať. Pozor však na príliš hlboké misky, v ktorých by sa mohli vtáky utopiť. Ideálnym kúpaliskom môže byť napríklad miska z kvetináča.

Ak chcete mať z napájadla pre vtáky aj peknú záhradnú dekoráciu, môžete ho zakúpiť na internete, či v záhradkárskych potrebách. Ak ste domáci kutil, postup je jasný – krásne napájadlo si môžete zhotoviť aj sami doma. Pripravili sme zopár fotiek pre inšpiráciu.

Foto: Mgr. Art. Jana Ardanová

Užitočný hmyz tiež potrebuje vodu

Umiestnením nádoby s vodou urobíte radosť aj iným obyvateľom záhrad – vodu budú vyhľadávať aj včely, motýle či iný užitočný hmyz. Vedeli ste, že osa je šikovným dravcom likvidujúcim škodcov v záhrade? Nemusíte sa báť ich prítomnosti, pri vode na vás nezaútočia. Včely sa však vedia v miske ľahko utopiť, preto je dobré do nej umiestniť kamene, či drevenú paličku, po ktorej môžu vyliezť ak spadnú do vody. Umiestnením napájadla aj pre hmyz je možné, že odlákate ich pozornosť od nežiadúcich miest pre ich návštevy, napríklad od záhradného bazéna.

Ďakujeme vopred všetkým, ktorí sa staráte o pitný režim a zdravie vtáčikov aj hmyzu 😊

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku