Naparovanie: Objavte silu vody a byliniek

Keď choroba obchádza okolo, je veľa krát ťažké sa jej ubrániť. Chladné dni a sychravé počasie si často odnesú práve naše dutiny. Bolesti hlavy a kašeľ nie sú v tomto ročnom období taktiež ničím výnimočným. Patríte medzi tých, ktorí hneď siahajú po škatuľke s liekmi alebo ste za prírodnejšiu liečbu?  

Máme pre vás tip – naparovanie. Pomôže liečbe kašľa, zápalov aj dutín. Znie to ako jeden z receptov starých mám? Verte, že medzi ne aj patrí, ale zaručene funguje.

Naparujte sa nad hrncom s teplou vodou, ktorý si jednoducho položíte na stôl. Prekrytie sa uterákom a nadychujte sa (zoberte si väčší uterák alebo deku, aby medzi ním a podložkou s vodou nevznikla medzera, ktorou by prúdil chladný vzduch). Nie však viac ako 10 minút, aj keď niekedy je ťažké vydržať aj 5. Po tom, ako sa naparíte sa zababušte pod perinku a oddychujte. Naparovanie nie je to isté, ako inhalovanie (účinnejšie), ale viete si ním pomôcť v začiatkoch choroby doma a úplne zadarmo. Tak prečo to neskúsiť?

Čomu môže naparovanie pomôcť?  

Naparovanie vám môže uvoľniť upchaté dutiny, pomôcť s liečbou kašľa, zápalu priedušiek a dokonca aj pri „chytených“ hlasivkách. Ak teda máte plný nos alebo vás začína trápiť kašeľ môžete siahnuť najskôr po vode.  

Do vody je možné pridávať byliny, ktoré majú liečivé účinky, viac sa dozviete v krátkej infografike.  

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku