Najkrajšia legenda o Váhu: Láska hory neprenáša, ale spojiť ich môže

Láska nie je len ľudská záležitosť. Verte – neverte, jedna z najkrajších slovenských legiend hovorí o láske dvoch slovenských vrchov.

Kráľova hoľa, jeden z najospevovanejších slovenských vrchov je obdivovaný právom. Krásna zelená hora, teda hoľa, je matkou slovenských riek. Niet divu, že je aj jednou z hlavných „postáv“ príbehu o veľkej láske. Nie o takej, ktorá sa zrodila na potulkách krajinou, ale o láske, ktorú sama cítila k inému vrchu. Ak je teda Kráľova hoľa jednou z najobľúbenejších hôr Nízkych Tatier, nemohli jej ľudia, ktorí túto legendu tradovali, vybrať lepšieho milého ako toho, ktorý je sám symbolom Slovenska. Áno, je to Kriváň.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BolR6zrgqqp/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Legenda o vzniku Váhu

Vysokotatranský štít sa „zakukal“ do nízkotatranskej krásky a ona mu jeho lásku opätovala. Napriek tomu, ako sa ľúbili, nevedeli sa k sebe priblížiť, a tak si posielali zamilované správy cez vietor, oblaky a slnečné lúče. Možno až tak Kriváň miloval pohľad na Kráľovu hoľu, že sa mu z toľkej lásky vrchol nakrivil. Každopádne, v hocktorom správnom príbehu o láske by mal byť záver aspoň trochu šťastný. A ani tu tomu nie je inak. Hoci vraj láska hory prenáša, tieto spojila iným spôsobom. Tak veľmi sa k sebe priťahovali, až z nich vytryskla voda, ktorá sa spojila do jedného z najväčších tokov Slovenska – do Váhu.

Ak by aj nebola pravda, že Váh vznikol zo silného citu dvoch vrchov, legenda to je nádherná. Dve rieky, Biely Váh, ktorý pramení na svahoch Kriváňa vo Vysokých Tatrách, a Čierny Váh, prameniaci pod Kráľovou hoľou, sa spájajú pri obci Hybe a spoločne tvoria najdlhšiu rieku na Slovenku.

sutok-vah

Sútok Bieleho a Čierneho Váhu

Ak sa vám podarí vystúpiť na Kráľovu hoľu v deň, keď nie je zahalená oblakmi, budete vidieť krásnu panorámu s tatranskými štítmi, medzi ktorými sa týči aj majestátny Kriváň. Veríme, že pri tomto pohľade sa zamilujete aj vy. Ak nie do jedného štítu, určite aspoň do krásnej slovenskej panorámy, ktorej sa snáď nič nevyrovná.

kralova-hola-vysoke-tatry

Pohľad z Kráľovej hole na Vysoké Tatry

Kriváň a Kráľova hoľa: Niekoľko zaujímavostí, o ktorých ste (ne)vedeli

Kráľova hoľa je prezývaná aj ako matka slovenských riek alebo strecha Slovenska. A právom. Tento názov dostala vďaka tomu, že spod nej vyvierajú až 4 slovenské rieky. Okrem Čierneho Váhu je to Hron, Hornád a Hnilec.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bi8vYBiAGkE/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Z vrcholu Kráľovej hole uvidíte Spiš, Vysoké Tatry, Liptov či Horehronie. Strom zelený zo známej slovenskej piesne tu však nenájdete, namiesto neho tu od roku 1960 stojí televízny a rozhlasový vysielač.

kralova-hola-vysielac

Vysielač na Kráľovej holi

Kriváň je považovaný za symbol Slovenska, bol vyobrazený aj na slovenskej 20-halierovke a v súčasnosti ho nájdeme na eurominciach s hodnotou  1, 2 a 5 centov. Bol tiež niekoľkokrát víťazom v súťaži o najkrajší vrch Slovenska.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BtgSIoBlC0T/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku