Pitné pramene: „Savanyú víz“ – tak hovoria kyselke obyvatelia Túroviec na južnom Slovensku

Autor: Redakcia

Na našom portáli sme už niekoľkokrát spomínali, že Slovensko disponuje pozoruhodným podzemným bohatstvom v podobe minerálnych a termálnych prameňov, no zároveň sme smutne skonštatovali, že stále nie sú využívané na maximum. Neviďme však všetko čierno – sú tu dedinky, mestá, ľudia, uvedomujúci si hodnotu daru, ktorý nám Matka Zem dáva v podobe prírodných prameňov a plnohodnotne ho využívajú.

kyselka-pitny-pramen-turoviec

(Foto: Veronika Szabóová)

Osviežte sa pri prameni „Kyslá“ alebo ako domáci vravia – ochutnajte „Savanyú víz“

Možnosť čerpať vodu z prírodného zdroja majú obyvatelia obce Horné Túrovce na južnom Slovensku – neveľkej, maďarsky hovoriacej dedinke, ktorú by asi máloktorý čitateľ dokázal s prehľadom ukázať na mape. Miestni majú to šťastie, že sa obec a jej okolie nachádzajú na juhovýchodnom okraji santovsko-túrovského chrbta, dôsledkom čoho tu vyvierajú minerálne vody „slatinského typu“. Túto lokalitu charakterizuje prameň „Kyslá“, v tejto oblasti nazývaný maďarským ekvivalentom „Savanyú víz“, ktorý ako jediný reprezentuje levickú žriedelnú oblasť.

kyselka-turoviec

Vysoká koncentrácia kovov sa odráža v chuti, vôni i farbe vodných usadenín

V 70. rokoch bolo zrealizovaných niekoľko prieskumných vrtov, ktoré priniesli pozitívny výsledok v podobe mineralizovaných prameňov. Dnes sa využíva už len jeden z nich, hlboký 150 metrov – umiestnený na brehu potoka Krupinica. Miestni ho využívajú ako stolovú vodu. Prístup k samotnému vrtu je ľahký,  trošku náročnejšie je však k nemu trafiť (ak nie ste Túrovčan).

kyselka-turoviec

(Foto: Veronika Szabóová)

Voda z prameňa má osviežujúcich 13 °C, jemne železitú chuť i vôňu, čo má na svedomí jej koncentrácia – zaznamenané boli pomerne vysoké koncentrácie bóru a lítia. Práve prítomnosť tohto veľmi ľahkého mäkkého kovu spôsobuje oranžovo-červené povlaky a usadeniny v trajektórii prúdu výveru, keďže lítium na vzduchu rýchlo koroduje (takže, pozor na oblečenie, hrdze sa zbavíte len ťažko).

„Savanyú víz“ vyviera po celý rok, zamedziť jej toku môže len zvýšená hladina potoka. Ako sa k nej teda dostanete?

Obec Horné Túrovce leží na cyklotrase Dudince – Šahy, takže ak sadnete na vášho dvojkolesového tátoša s cieľom zdolať túto štreku, alebo sa proste len pôjdete do týchto končín túlať, určite vám padne vhod ovlaženie v prírodnom prameni. Najlepšie bude, ak v Stredných Túrovciach pri drevenej zvonici prejdete cez most, za ním hneď zabočíte doprava, pôjdete stále popri potoku, až vás to zavedie k ohrade s kravami. Odtiaľ choďte intuitívne stále ďalej a po asi 3 minútach budete mať po pravej ruke, dole briežkom k potoku, „túrovskú kyselku“ v celej svojej sile.

kyselka-turoviec

(Foto: Veronika Szabóová)

Takže, ak ste pri čítaní tohto článku zistili, že bývate kúsok od miesta výveru prírodnej minerálnej vody, zvážte jej pravidelné využívanie. Zoberte fľašky a naplňte si ich čerstvou lahodnou vodou priamo z útrob Zeme. Aké zvláštne, že to, čo je pre naše telo najzdravšie, vôbec nemusíme kupovať – dáva nám to príroda. Úplne zadarmo, bez podmienok.

kyselka-turoviec

(Foto: Veronika Szabóová)

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

jaskyna-dezidera-horvata-tribec