13 Prístupných prameňov Liptova, ktoré nepoznáte a stihnete navštíviť za jeden deň

Autor: Redakcia

Tip na celodenný výlet autom

Prinášame vám tip na úžasný výlet po Liptove od študentky Radky Klemanovej. Absolvovať ho môžete v akomkoľvek ročnom období. Dôkazom je tento príspevok, ktorý spracovala pre portál Naša voda.

Ukázať aj menej známe miesta na Slovenku a podporiť tak domáci turizmus. Toto bolo témou môjho projektu stredoškolskej odbornej činnosti a zájazdu, ktorý som aj zorganizovala. Zamerala som sa na vodné bohatstvo Slovenska. Projekt vás prevedie po 13 celoročne bezplatne prístupných prameňoch Liptova. Pozrite sa, aké nádherné zákutia Slovenska sme počas jednodňového zájazdu videli, koľko minerálnych prameňov sme ochutnali, kde všade sme sa mohli aj zdarma vykúpať. Nechýbajú ani názory účastníkov zájazdu na tieto miesta. Trasovanie som uskutočnila 8. decembra 2018 a zájazd 12. januára 2019. Článok je ilustrovaný fotografiami z oboch týchto dní.

Korytnica prekvapila kontrastom

Našou prvou zastávkou bola Korytnica, v ktorej sme navštívili pramene Vojtech I, Vojtech II, Jozef, Žofia a Antonín. Tunajšia minerálna voda je známa tým, že je vhodná na liečbu tráviaceho ústrojenstva, metabolizmu a využíva sa pri nedostatku železa, pri liečbe cukrovky či preventívne pri osteoporóze.

V minulosti tu fungovali známe kúpele a liečil sa tu napríklad aj rakúsky cisár František Jozef či Ľudovít Štúr. Dnes už nie sú v prevádzke a to, čo vás určite nepríjemne prekvapí, je schátranosť budov. Nájdete tu však štyri pekne zrekonštruované prístrešky s piatimi vysoko mineralizovanými prameňmi, ktoré svoju výnimočnosť potvrdzujú podobnosťou so známymi žriedlami, ako Vichy vo Francúzsku, Bath v Anglicku a Monte Catini v Taliansku. Stretli sme tu aj viacero návštevníkov, ktorí sem chodia po vodu aj do zásoby.

Prvý sme ochutnali prameň Vojtech I. Prameň Vojtech II., ktorý je s ním pod jedným prístreškom, nevytekal. Jeho voda po zohriatí pomáha rozpúšťať hlieny a priaznivo pôsobí na žalúdočnú kyselinu, viacero účastníkov zájazdu si z nej zobralo aj domov. Nasledoval prameň Jozef a nad ním situované pramene Žofia a Antonín. Aj voda z prameňa Antonín sa plní v plničke do fliaš a poznáte ju z obchodov ako minerálnu vodu Korytnica. Pomáha pri nedostatku železa, napríklad pri dojčení, pri strate krvi, pri vredovej chorobe žalúdka či dvanástnika. Každý z týchto prameňov priaznivo vplýva na problémy so žalúdkom, dvanástnikom a črevami. Účastníkom tu asi najviac chutil prameň Jozef.

Užitočné rady pre Korytnicu:

 • Parkovanie je pohodlné, situované na začiatku areálu a parkovným (hádže sa do schránky na parkovisku, ktorú drží medveď) pomôžete prameňom.
 • V reštaurácii, ktorá je tiež umiestnená na začiatku, si môžete zakúpiť fľaše rôznych veľkostí, ak by ste si chceli zobrať vodu z prameňov aj domov.
 • Z fontány v tvare kúpeľného pohára, ktorú uvidíte ako prvú, však nepite, vyteká z nej nepitná voda.
 • Nájdete tu aj tabuľu s upozornením na možný stret s medveďom.
 • Každý prameň má tabuľku s podrobným popisom jeho účinkov.
fontana-nepitna-voda-korytnica

Fontána s nepitnou vodou v Korytnici a prístrešok nad prameňmi Vojtech I. a Vojtech II.

pramene-korytnica

Pramene Jozef, Žofia a Antonín v Korytnici

ucinky-pramene-korytnica

Účinky prameňov v Korytnici

Menej známe kyselky a poklad pri hlavnej ceste

Po návšteve Korytnice sme sa presunuli popri známom Gotickom kostole Všetkých svätých do obce Ludrová. Tu sa v oddychovej zóne Močilá pod dreveným prístreškom nachádza minerálny prameň, ktorý miestni obyvatelia nazývajú Medokýš. Voda z tohto prameň je slabo mineralizovaná hydrouhličitanovo-síranová, vápenato-horečnatá a uhličitá. Prítomnosť prameňa umožnila existenciu slatiny, vďaka čomu sa tu vyskytujú viaceré vzácne a zákonom chránené druhy rastlín. Vďaka soli, ktorú táto voda obsahuje, sú tu aj rastliny, ktoré sa vyskytujú pri morských pobrežiach, napríklad na Slovensku vzácna barička prímorská. Aj z tohto prameňa si môžete nabrať do zásob.

pramen-ludrova

Pri prameni v Ludrovej

Po ochutnaní medokýša nasledoval presun k ďalšej kyselke v obci Stankovany. V jej okolí je tiež niekoľko minerálnych prameňov. Sírny prameň s typickým „vajcovkovým“ zápachom, ktorý sme navštívili, sa nachádza asi 10 minút cesty lesnou cestičkou popri železničnej trati smerom na prírodnú rezerváciu Močiare. Síce sme sa k nemu prebrodili vrstvou snehu a na prvý pohľad nevyzerá najvábnejšie, jeho chuť určite stála za to. Prameň sa nachádza v chránenej oblasti v nadmorskej výške 435 metrov a nájdete pri ňom aj lavičky a informačnú tabuľu o rezervácii. Táto kyselka pomáha pri žalúdočných problémoch a pri vonkajšom užívaní dokáže liečiť aj kožné choroby.

pramen-stankovany

Pri sírnom prameni v Stankovanoch

Po krátkej prechádzke sme sa presunuli k jednému z najkrajších miest zájazdu – k Travertínovej kope v Rojkove, nazývanej tiež „Zlá voda“. Ide o vzácny travertínový útvar s kráterom. Ten umožnil existenciu prírodného jazierka, ktoré nevysychá ani nezamŕza. V roku 1971 bol vyhlásený za prírodnú pamiatku. Je v časti obce Stankovany – Rojkov a prekvapením bolo, že taká nádhera je nad obcou, len pár metrov od hlavnej trasy Ružomberok – Žilina. Jej voda má krásnu modrozelenú farbu, kopa je široká v priemere asi 10 metrov a má teplotu asi 20 stupňov. Jej silná mineralizácia vraj spôsobuje na tele jemné mravčenie. Neustále v nej buble oxid uhličitý a využíva sa na kúpanie, najmä v lete. Je rozdelená na dve časti a opatrená dreveným mólom a zábradlím. Minerálna voda vraj pôsobí blahodarne  a liečivo na kožné choroby a kĺby. Bonusom je pekný výhľad z miesta.

travertinova-kopa-rojkov

Pri Travertínovej kope v Rojkove

 

Užitočné rady:

 • Prameň Medokýš v Ludrovej je na konci dedinky a zaparkujete asi 30 metrov od neho, pri prechádzaní obcou si všimnite kopec v tvare pyramídy.
 • K sírnemu prameňu Stankovany odporúčame podniknúť krátku prechádzku. Avšak, ak sa k nemu vyberiete v zime (ako my), myslite na vysokú a nepremokavú obuv.
 • Ak chcete navštíviť Travertínovú kopu v Rojkove, pri hlavnej ceste za zastávkou autobusu je parkovisko, od neho cez cestu to máte len pár minút do kopčeka.

Kúpele, aj tie prírodné

Po tradičnom slovenskom obede, ktorý sme si dali v Kolibe u Dobrého pastiera v Čutkovskej doline, sme navštívili Lúčky. Tunajšie známe kúpele sú dnes využívané najmä na liečbu ženských problémov, ale aj na liečbu chorôb z povolania a onkologických pacientov. V oblasti AQUA-VITAL Parku sa nachádzajú dva minerálne pramene. Jeden v areáli a druhý pri vstupe do neho, ktorý sme si aj pozreli. Žiaľ, svoje bohatstvo nám neukázal, pretože netiekol. Pramene patria k základnej liečebnej procedúre v kúpeľoch. Voda v nich je slabo mineralizovaná, síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-horečnatá, uhličitá hypotonická. Nemohli sme obísť ani Lúčanský vodopád, ktorý je vysoký 13 metrov a priťahuje pozornosť svojou krásou po celý rok. Odvážlivci sa v ňom dokonca môžu v lete vykúpať na vlastné riziko.

pramen-lucky-lucansky-vodopad

Netečúci minerálny prameň v Lúčkach (celkom vľavo), Lúčanský vodopád

Obec Kalameny pri Lúčkach má pri lese termálne jazierko, ktoré vraj miestni volajú Močilo. Dostali sme sa k nemu po poľnej ceste. Vzniklo vďaka vrtu a voda v ňom má teplotu asi 33 stupňov. Je tu možnosť celoročne sa bezplatne okúpať. Dokonca aj v zime, keď sme tam zavítali, sme v jazierku našli niekoľko ľudí. Popularitu jazierka podčiarkovali aj vysoko na strome osadené hodiny, ktoré mali zrejme upozorniť na čas strávený v jazierku. Je hlboké asi 80 cm a nachádza sa v ňom aj trysk, ktorý sa dá využiť na príjemnú masáž. Zloženie vody je vápenato-horečnaté a sírano-hydrouhličitanové a aj preto je v jej blízkosti cítiť jemný „vajcovkový“ zápach, ktorý však nevadí. Namočiť a zohriať sa tu je určite veľmi príjemné a jazierko je vraj veľmi navštevované.

termalne-jazierko-kalameny

Termálne jazierko v Kalamenoch

Mnoho ľudí pozná Bešeňovú vďaka termálnemu parku. My sme tu navštívili travertíny, ktoré upútajú svojím vzhľadom. Patria k najzaujímavejším útvarom v Európe. Vyviera tu asi 20 zemito-sadrovitých kyseliek. Po travertínoch stále steká minerálna voda, ktorú sme aj my vyskúšali. Má železitú chuť a veľmi nám lahodila. Travertíny boli v roku 1984 vyhlásené za prírodnú pamiatku. Rozprestierajú sa na rozlohe 3,18 hektárov. Tvorí ich mäkká vápencová hornina a ich vznik ovplyvňujú napríklad teplota vody, chemický obsah vody, CO2 vo vode. Z miesta je výhľad na celú Bešeňovú. Oproti cez cestu sa nachádza travertínové bralo, na ktorom je postavený kríž a pamätník ako pripomienka niekdajšieho prameňa, ktorý už vyschol.

travertiny-besenova

Travertíny v Bešeňovej

Našou predposlednou zastávku bola obec Uhorská Ves a pri nej minerálny prameň Uhorčianka. Bol objavený už v roku 1500 a v roku 2012 ho pekne zrekonštruovali. Nachádza sa vedľa rieky Váh. Jedinečný je tým, že má kyslastú chuť a že voda z neho nevyteká, ale treba si ju napumpovať. Je to prírodná, vysoko mineralizovaná kyselka a jej zloženiu dominujú sodík, vápnik, horčík a jedlá soľ. Pomáha pri problémoch so žalúdkom a účinkuje na mužskú potenciu. Podľa účastníkov zájazdu mal inú chuť ako ostatné pramene, ktoré sme navštívili.

pramen-uhorcianka

Minerálny prameň Uhorčianka v Uhorskej Vsi

Z Uhorskej Vsi je to len kúsok do neďalekého Liptovského Jána. Tu sme obdivovali jeho prírodnú Kaďu, prírodný kráter s bublajúcou vodou. Jej hĺbka je 0,5 – 1,5 metra. Voda v nej máva 16 – 23 stupňov a priaznivo pôsobí na problémy s kĺbmi. I keď sa môže zdať chladná, netreba sa obávať, po chvíli vás v nej začnú „štípať“ minerály, ktoré vám prehrejú organizmus. Aby sa dostavili liečivé účinky, je vraj dobré zotrvať vo vode 20 minút a kúru opakovať aspoň tri dni po sebe. Kúpať sa tu môžete voľne a zadarmo. Krásu a význam tohto miesta podčiarkuje aj minerálny prameň Teplica, vytekajúci zo sochy Janka, ktorý nájdete hneď pri vstupe do areálu. Ochutnali sme ho ako posledný.

kada-pramen-liptovsky-jan

Prírodná Kaďa a prameň Teplica v Liptovskom Jáne

Užitočné rady:

 • Prameň v Lúčkach je hneď pri parkovisku pred vstupom do akvaparku, pri Lúčanskom vodopáde tiež pohodlne zaparkujete.
 • K prírodnému jazierku v Kalamenoch sa dostanete priamo autom.
 • Pri bešeňovskom prameni v travertínoch môžete auto odparkovať nad obcou vedľa cesty, kde je rozšírený pruh, a potom už len zídete po cestičke k prameňu, môžete si tam aj posedieť.
 • K Uhorčianke sa tiež dostanete pohodlne, je na konci obce a má priestranné parkovisko, k prameňu je to potom asi 150 metrov.
 • Kaďu a prameň Teplica v Liptovskom Jáne nájdete jednoducho – ak zaparkujete pri tunajšom kostolíku, kde je priestranné parkovisko, dostanete sa k nim kratučkou prechádzkou.

Vyhodnotenie zájazdu pramene Liptova

 • V jeden deň sme navštívili 9 miest na Liptove.
 • Videli sme 10 prírodných prameňov, 3 prírodné jazierka a 1 vodopád.
 • Ochutnali sme 9 prírodných minerálnych vôd.
 • Videli sme nový kus nádherného Slovenska.

Súčasťou zájazdu bolo aj subjektívne hodnotenie ochutnaných prameňov. A tu sú výsledky, ktoré vznikli sčítaním bodov (1 – 10) od trinástich účastníkov zájazdu:

hodnotenia-chute-pramenov

Graf hodnotenia chute prameňov

Ako vidieť, mierny náskok v hodnotení získali pramene Jozef (Korytnica), Bešeňovský prameň (Bešeňová) a Uhorčianka (Uhorská Ves).

Reakcie účastníkov naznačujú, že zájazd (môj prvý), zaujal a splnil svoj účel. Boli milo prekvapení z toho, čo nové na Slovensku videli, že mali možnosť ochutnať za deň až deväť prameňov a že sa mohli aj originálne okúpať. Mnohí nevedeli, že tieto miesta skrývajú aj takéto krásy a hodnoty, hoci okolo nich chodievajú. Väčšina navštívila tieto miesta prvýkrát. Ak vás zájazd inšpiroval, nezabudnite na poháre, fľaše a plavky.

zajazd-pramene_Liptov

Organizátorka zájazdu Radka

Text a foto: Radka Klemanová

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie
Showing 5 comments
 • Samo
  Odpovedať

  Poznáme, boli sme všade.

 • Soňa
  Odpovedať

  Ešte poznám prameň z byvalej sopky vo Vyšnych Sliačoch smerom na chotár do Partizánskej Ĺupče zvaný TEPLICA

 • Michal M.
  Odpovedať

  Paráda. Vďaka za článok. Už som ho poslal manželke aby ho zakomponovala do rodinného kalendára. Prajem pekný deň a vela ďalších článkov. Michal

  • Naša Voda
   Odpovedať

   Veľmi sa tešíme, že sme vás inšpirovali a že sledujete náš magazín, ďakujeme 🙂

 • Gabika V.
  Odpovedať

  Pekný článok, vďaka za ďalšie tipy ne min. pramene.
  Jedne tip pridávam – keď ste už boli pri prameni Uhorčianka, škoda že ste sa nevybrali ešte trochu ďalej pešo ku blízkemu prameňu Medokýš – cca v polovici turist. chodníka medzi Lipt. Jánom a Borová Sihoť pri Lipt. Hrádku.
  Voda z tohto prameňa je chuťovo ešte lepšia ako Uhorčianka. Odporúčam zaradiť ku najlepším a najchutnejším prameňom.

Diskusia k článku