Za Mŕtvym morom nemusíte cestovať až na Blízky východ – v Podhájskej máme naše slovenské

Autor: Redakcia

V Podunajskej nížine, neďaleko Šurian, leží obec Podhájska, ktorá by sa svojou veľkosťou či počtom 1 100 obyvateľov ľahko stratila medzi inými dedinami na Slovensku, no na rozdiel od nich sa môže pýšiť prírodným bohatstvom v podobe liečivého geotermálneho prameňa.

termalne-kupalisko-podhajska

V objatí termálnej vody v Podhájskej si zregeneruje organizmus každý, bez ohľadu na vek

V roku 1973 začal v dedinke na južnom Slovensku vyvierať z hĺbky 1 900 m  (obdobný vrt sa nachádza jedine na Islande) vzácny, silne mineralizovaný prameň s teplotou až 80 °C. Vy ho však v oddychovom bazéne miestneho termálneho kúpaliska s celoročnou prevádzkou okúsite pri teplote 30 – 38 °C. Teplota sa líši od toho, kde sa rozhodnete uvelebiť – ak priamo pri výveri, voda vás môže doslova popáliť. Aj preto sa v týchto miestach liečivého bazéna zdržujú už skúsení rekreanti; nováčikovia či tie jemnejšie nátury o čosi ďalej. Na výber majú pohodové sedenie pod dreveným prístreškom či ďalšie oddychové miesta, na ktorých je teplota nižšia, no stále príjemne teplá. Či si zvolíte tak či onak, neodporúča sa kúpať dlhšie než 20 minút, a to najmä ak máte problémy so srdiečkom. My však máme pre vás trik k dlhšiemu pobytu v zázračnej vode – fľaša minerálky a neustále dopĺňanie tekutín. Dehydratovaní ľudia a omdletia tu totiž nie sú ničím nezvyčajným.

termalne-kupalisko-podhajska

TIP: Po pobyte v termálnej vode ponorte svoje telo do ochladzovacieho bazénika, ktorý sa nachádza hneď vedľa hlavného bazéna s liečivou vodou. Prekrvíte tak nielen pokožku, ale ulahodíte aj svojmu cievnemu a imunitnému systému. Plus, pocit pichajúcich ihličiek, keď vzápätí vleziete späť do teplej vody, vás doslova nadchne.

termalne-kupalisko-podhajska

Strašia vás pri pohľade na plný bazén baktérie či plesne? V Podhájskej sa tohto vôbec nemusíte obávať vďaka zloženiu vody

Zloženie liečivej vody v Podhájskej je unikátom porovnateľným s Mŕtvym morom. Vo vode tohto nášho slovenského mora sa vyskytuje vysoký podiel lítia, ktoré pomáha pri liečbe dny a blahodarne pôsobí i na duševnú pohodu. Ďalej disponuje jodidmi, ktoré stimulujú činnosť štítnej žľazy, ale aj zlúčeninami vápnika a bromidmi, vďaka ktorým uľavuje od pretrvávajúcich bolestí chrbtice, kĺbov či pri reume. A to stále nie je všetko – vodu charakteristickej hnedastej farby si pochvaľujú aj ľudia s kožnými ochoreniami. Táto správa vás znepokojila? Nemusí. V podhájskej vode je totiž taký vysoký obsah solí, že tu neprežije žiadna baktéria; mimoriadne slaná voda baktérie i plesne hneď zahubí a nedovolí im rozmnožovať sa.

termalne-kupalisko-podhajska

TIP: V kúpeľoch sa nachádza aj wellness časť Aquamarin – máte možnosť dať si masáž či vyskúšať rímske kúpele.

termalne-kupalisko-podhajska

Tekutý zázrak – pozostatok niekdajšieho treťohorného mora

Prívlastky zahrňujúce slovo „more“ si tento geotermálny  prameň vyslúžil nielen tým, že svojim zložením výrazne pripomína Mŕtve more, ale i preto, že je pozostatkom niekdajšieho treťohorného mora, ktoré sa rozkladalo na území Podunajskej nížiny. V spodných vrstvách takmer dvojkilometrového vrtu sa našli zuby rýb, peľové zrniečka a ďalší biologický materiál, vďaka ktorému mohli výskumníci určiť vek tohto prameňa – podložie žriedla patrí do relatívne mladej tektonickej oblasti, aktívnej ešte v minulom storočí. Práve vďaka tomu sa voda ohrieva a s teplotou 80 °C vystupuje na zemský povrch.

termalne-kupalisko-podhajska

termalne-kupalisko-podhajska

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Pod vysokým tlakom vystrekne z podzemia za sekundu až 50 l termálnej vody.
  • Podrobná štúdia ukázala, že pri astme a kožných vyrážkach má voda v Podhájskej trvalejší regeneračný efekt než tá z Mŕtveho mora.
  • Návšteva termálneho kúpaliska Podhájska je cenovo prijateľná.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku