Krása vody v zime – skrytý ľadopád v Plášťovciach

Autor: Redakcia

V každom ročnom období (a v každom skupenstve) má voda v prírode svoje čaro. Veď si len predstavte jarné slnečné ráno a hmlu rozliehajúcu sa nad šírim poľom, či letné horúce doobedie a vás ponorených v sviežej vode neďalekého jazera. Teraz je to skôr strašidelná predstava, veď asi málokto túži v týchto decembrových dňoch po kúpaní sa v jazere (všetka česť otužilcom). Ale práve mrazivé počasie dokáže z vody vytvoriť nevšednú krásu, ktorú môžete zažiť jedine v zime.

Mínusové teploty a voda?

Či už mladí alebo starí, všetci sa radujú, keď na teplomere padá ortuť pod nulu a rybníky, jazerá či potoky sa menia na prírodné klziská s nezameniteľným kúzlom. Produktom pani zimy sú tiež ľadové cencúle, ktoré zdobia domy, stromy, a povedzme si pravdu, niekedy aj nosy. Tešia sa z nich najmä tí najmenší – aktivovaním detskej fantázie ich menia na nanuky, meče či čarovné prútiky. Viacero čarovných zimných miest spojených s vodou sme vám už v magazíne predstavili. Dnes máme pre vás ďalšiu skrytú krásu. Napríklad ľadopád Šikľavá skala a mnohé ďalšie.

ladopad-siklava-skala

Ľadopád Šikľavá skala (Foto: Ján Serbák)

Nevšedná ľadová krása na južnom Slovensku

Hoci nám už sem-tam odmŕzajú uši a ponáhľame sa do teplúčka, to, že vie zima vytvoriť nevšednú krásu, nemožno poprieť. Nádherný ľadový úkaz vzniká každoročne v Plášťovciach, v dedine na južnom Slovensku. Stačí, aby poriadne prituhlo a voda stekajúca zo svahov viníc vytvorí na strope pod skalným previsom čarovnú ľadovú oponu. Jej majestátnosť a veľkoleposť závisí samozrejme od kvality a dĺžky zimy. Vo februári minulého roka šírkou 6 metrov naozaj vyrážala dych. A nie len šírkou – najdlhší visiaci cencúľ bol vysoký až 3 metre.

ladopad-plastince

Zaujímavosťou je, že niektorí domáci vôbec nevedia, aká krása sa skrýva v ich dedinke. A keď aj vedia, na vlastné oči toto dielo prírody nevideli. Dôvodom je ťažšia dostupnosť – „ľadová jaskyňa“ sa totiž skrýva v pivničnej oblasti, pri malej kaplnke, od ktorej sa vydáte vpred strmému kopcu a po asi 10 minútach dorazíte do ľadového kráľovstva. Síce je to náročnejší terén, oplatí sa ho zdolať a pokochať sa týmto majstrovským dielom zimy.

plastince-ladopad

A, dobrá správa pre klaustrofobikov – svojim vzhľadom vyzerá táto ľadová nádhera ako jaskyňa, no nie je. Máte nad sebou šíre nebo a priestoru až-až.

plastince-ladopad

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie
Showing 3 comments
 • Marián Hajduch
  Odpovedať

  dobrý deň, zaujal ma článok o ladopáde v Plášťovciach, nikdy som tam nebol a pomohlo by mi ak by som poznal GPS- súradnice až tam neblúdim. Poznáte ich?
  s pozdravom Marián Hajduch

  • Naša Voda
   Odpovedať

   Dobrý deň, Marián, sme radi, že ľadopád zaujal 🙂 Nájdete ho približne na súradniciach 48.165912, 18.966644. Ale pomocným bodom je kaplnka, tú keď uvidíte, tak za ňou je vstup do „lesíka“ – pokračujte stále rovno do dosť strmého kopca.

   Pekný zvyšok dňa prajeme

 • Marián Hajduch
  Odpovedať

  dakujem za info, podľa počasia už asi tento rok ladopad nestihnem, ale možno budúcu zimu …

Diskusia k článku

termalne-kupalisko-podhajska