Vodná turistika v meste pod Zoborom – voda v Nitre

Mesto postavené na siedmich pahorkoch tak ako Rím – to je Nitra. V minulosti významné kráľovské mesto, v ktorom sa nachádza veľa miest na krásnu prechádzku za vodou, ktoré sa oplatí navštíviť. Pozrime sa aspoň na niektoré z nich.

Na najvyššom vrchu Tríbeča – Zobore nájdeme niekoľko malých prameňov a studničiek. Avšak posledné roky niektoré z nich trápi zlá kvalita vody a jej pitie pre človeka nie je vhodné. Najznámejšími prameňmi mestskej časti Zobor sú Svoradov prameň, Prameň Šindolka, Prameň na Pivonkovej ulici, Puškinov prameň na Kláštornej ulici, Prameň v Martinskej doline a Prameň Buganka. Pozrime sa na tie, ktoré sú veľmi obľúbenými turistickými cieľmi.

nitra

Svoradov prameň

Svoradov prameň sa nachádza pri liečebnom ústave. Pomenovaný je podľa benediktínskeho mnícha – Svorada, ktorý prebýval v neďalekej jaskyni. V časoch, v ktorých ešte existoval Zoborský kláštor, prameň slúžil ako zdroj pitnej vody. Vodu z prameňa viedli potrubím, ktoré bolo objavené pri archeologickom výskume. Vodovod je technickým unikátom. Dnes je prameň vyhľadávaným miestom oddychu pre pacientov liečebného ústavu a pre turistov, ktorí sa vydajú na vrch Zobor. Ak tadiaľ budete mať cestu, určite sa napite čistej vody, jej účinky sú opisované ako zázračné. (Teda, ak bude možné ju piť –  informácie o stave kvality vody sú uvedené pri prameni.)

svoradov-pramen

Prameň Šindolka

V mestskej časti Šindolka sa nachádza malý altánok, ktorý v sebe skrýva ďalší z nitrianskych prameňov – prameň Šindolka. Kvôli vysokému obsahu arzénu je však prameň vyhodnotený ako nevhodný na pitie.

Miesta, ktoré domáci milujú a návštevníci na ne nezabúdajú

Zoborské jazierko

Zoborské jazierko bolo v minulosti známe vodou výnimočnej kvality. Tú využil F. Mitterbauer, ktorý vďaka vodoliečbe tzv. Kneippovou metódou zožal veľké úspechy. V blízkosti Zoborského jazierka vtedy vďaka veľkému záujmu vybudoval prvý liečebný ústav na Zobore. Neskôr jazierko obyvatelia využívali na rekreáciu, kúpanie a v zime na korčuľovanie. Sláva Zoborského jazierka však časom upadla a krása tohto miesta mizla pod haldou odpadkov. Pred niekoľkými rokmi však bolo jazierko vyčistené, jeho brehy spevnené a opäť nadobudlo podobu miesta ako stvoreného pre oddych.

zoborske-jazierko

Jazierko v botanickej záhrade

Botanická záhrada pri SPU v Nitre možno nie je typickou vodnou atrakciou, ale nádhera a rôznorodosť rastlín (aj tých vodných), ktoré tu nájdete, vás očarí. Oddych pri jazierku si skutočne užijete.

botanicka-zahrada-jazierko-nitra

(Foto: Patrícia Giertlová)

Veľká a Malá Hangócka – miesto oddychu priamo pod Nitrianskym hradom

Nie je park ako park. Ak ste už navštívili ten v meste Nitra, určite si naň budete ešte dlho pamätať. Meno Sihoť dostal park vďaka svojej polohe. Pôvodne tento názov označoval územie medzi meandrom rieky Nitra a umelým náhonom pre mlyn pod hradom. Dnes je to obľúbené miesto pre ľudí všetkých vekových kategórií. Práve v mestskom parku sa nachádzajú dve vodné zaujímavosti. Jazerá Veľká a Malá Hangócka vznikli v roku 1928 po úprave koryta rieky Nitra. Pôvodne boli meandrami a sú prepojené potôčikom. Veľká Hangócka s fontánou uprostred je miestom, ktoré vyhľadávajú rybári, ale prechádzku okolo nej si užívajú aj rodiny s deťmi či seniori. Cez Malú Hangócku vedie krásny drevený oblúkový most, ktorý dotvára romantickú scenériu a je obľúbeným miestom fotografov a zamilovaných párov.

hangocka-nitra-jazero

(Foto: Lenka Mareková)

V zime sa jazierka menia na ľadové plochy, ktoré miestni obyvatelia využívajú ako prírodné klziská. Tí praví otužilci sa však v mínusových teplotách odvážia do ľadovej vody Hangóckej dokonca namočiť.

jazero-hangocka-nitra

(Foto: Lenka Mareková)

jazero-hangocka-nitra

Vodník na Nitrianskom hrade alebo legenda na záver

Nitra je jedným z najstarších miest na Slovensku, a aj preto o nej existuje veľa legiend a povestí. Samozrejme, niektoré súvisia aj s vodou.

nitra_-_nitriansky_hrad_-_hrad_studa

Studňa na Nitrianskom hrade

Žofka, tak sa volala nádherná panna, ktorá toľko chlapov preberala a vybrať si nevedela, až ju Vodník poňal za svoju. Raz, keď sa nahla nad studňu na hradnom kopci, stiahol ju k sebe pod vodnú hladinu. A vraj bolo dlho počuť Žofkin spev. Dnes pri studni budeme počuť skôr kostolné zvony ako spev mladej devy.

Titulná foto: Lenka Mareková

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

termalne-kupalisko-podhajska