Pitné pramene: Prechádzate okolo Trenčína? Zastavte sa pri „chocholanskej kyselke“

Autor: Redakcia

Neďaleko od Trenčína nebýva len Katarína. Pri obci Chocholná-Velčice sa nachádza pitný minerálny prameň, ktorý je známy a vyhľadávaný ľuďmi takmer z celého regiónu. Má oficiálny názov Prameň kyselá, známa je však aj pod názvami „chocholanská kyselka“ či len „kyselka“.

Zastávka po ceste či tip na malý výlet

Po celom okolí sa nachádza množstvo prameňov – kyseliek. Najvyhľadávanejší je však prameň pri hlavnej ceste smerujúcej z obce Drietoma smerom na Nové Mesto nad Váhom. Nachádza sa pri ňom odpočívadlo, na ktorom sa dá zaparkovať. Domček, z ktorého prameň vyviera, je vidno hneď od cesty.

chocholanska-kyselka

Ak si chcete urobiť pekný výlet Považím, odporúčame počkať si na pekné počasie a sadnúť na bicykel. Neďaleko odtiaľ vedie novootvorená Vážska cyklotrasa. Trasa sa neustále zveľaďuje a cieľom je vybudovať bezpečnú 100 kilometrov dlhú cyklotrasu naprieč celým Trenčianskym krajom – od Hornej Stredy až po Považskú Bystricu.

vazska-cyklotrasa

TIP: Na mieste sa nachádza aj zastávka Geocatchingu 😊 Pri prameni je tiež vybudované posedenie, na ktorom môžete načerpať sily po absolvovanom výlete. Či si len tak posedieť a vychutnať pohľad na okolitú prírodu. Menšou nevýhodou je však blízkosť hlavnej cesty.

Zloženie a bezpečnosť vody

Kyselka je momentálne bezpečná na pitie. Kvalitu vody neustále kontroluje RÚVZ v Trenčíne. Prameň je svojim zložením zaradený medzi prírodné uhličité, studené, hypotonické vody. Jej pitie prospieva zdraviu. Odporúča sa najmä pre ľudí s ochoreniami obličiek. Ak by sa náhodou stav zmenil a voda by bola kontaminovaná, upozorniť na to by vás malo písomné upozornenie pri prameni.

chocholanska-kyselka

TIP: Zaujímavosť: Prvá písomná zmienka o prameni pochádza z roku 1786. Uvádza sa v nej, že kyselka sa používa najmä na varenie a pečenie chleba.

O odber vody je veľký záujem, a preto sa niekedy stáva, že na jej načapovanie si musíte chvíľu počkať. Preto vám odporúčame zobrať si zo sebou viac nádob, aby sa vám výlet k nej oplatil. Ak sa k prameňu chystáte večer alebo skoro ráno, keď je ešte tma, zoberte si so sebou baterku. Cesta k prameňu ani domček, z ktorého vyviera, totiž nie sú osvetlené.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie
Showing 2 comments
 • Janka
  Odpovedať

  Dobrý deň,je voda momentalne pitna

  • Naša Voda
   Odpovedať

   Dobrý deň, podľa našich informácií je momentálne voda pitná.

Diskusia k článku