Pitné pramene: V kúpeľnom meste Dudince nájdete viac než len typicky zapáchajúcu „vajcovku“

Autor: Redakcia

Kúpeľné mestečko Dudince asi netreba nijak zvlášť predstavovať. Na Slovensku i v zahraničí je dobre známe kvôli blahodarným účinkom termálnej vody, ktorá tu vyviera a ktorej liečivú silu poznali už starí Rimania. Dokonca sa po nich zachovalo 32 kamenných rímskych vaní vytesaných do travertínu (ešte v minulom storočí do nich vyvierala voda, dnes sa nimi môžete pokochať už len pohľadom). Nuž, keď sa nad tým zamyslíme, Rimania pred 700 rokmi určite nerozprávali len o ozdravujúcom vplyve dudinskej vody, ale aj o jej zápachu. Samozrejme, nemožno sa tomu diviť, Dudince sa však vyznačujú aj existenciou druhej pramennej sústavy – prameňom Slatinka. A ten veru nesmrdí ako pokazené vajce.

dudince-pramen

Dudince

TIP: Od roku 1957 sa využíval pôvodný vrt vody slatinského prameňa na pitné účely, až kým sa pri čistení v roku 1990 nenalomil a voda tak už nemohla vystrekovať nahor.
rimske-kupele-dudince

Stopy po vyhĺbených kúpeľoch z čias starovekého Ríma

Príďte si naplniť fľašku lahodnou vodou

Úplne klasickým obrazom Dudiniec sú ľudia s prázdnymi fľašami – buď si nesú len tak jednu pod pazuchou alebo rovno v niekoľkých taškách. No cieľ majú všetci rovnaký – pitné vane, z ktorých vyviera známa dudinská „prdlavka“, „smradľavka“, „vajcovka“ (pomenovaní má teda hojne), a ktoré sú situované na polceste medzi kúpaliskom Dudinka a hotelom Minerál – rozhodne najfrekventovanejšia časť mesta.

pramen-slatinka-dudince

Toto kúpeľné mestečko však disponuje aj prameňom slatinského typu, ktorý nezapácha sírovodíkom, jeho teplota je nižšia a čo je dôležité – je mimo tejto hlavnej pešej štreky všetkých kúpeľných hostí a turistov. Takže, hor sa pre dúšok osviežujúcej slatinky. Kam? Neďaleko futbalového ihriska a amfiteátra, v revitalizovanom lesoparku Búroš pod romantickým dreveným altánkom. Presne tu sa po 25 rokoch, v roku 2015, vrtom S-6A opäť podarilo zachytiť prírodnú minerálnu vodu slatinského typu.

rimske-kupele-dudince

TIP: Čo podniknúť v Dudinciach? Každoročne v marci sa organizujú chodecké preteky Dudinská „50“, na amfiteátri festival Country stopa a v letnej sezóne sa môžete schladiť na kúpalisku Dudinka. A príroda – tá je tu očarujúca. Tesárska roklina, dúpence či Krupinské bralce – všetko ako z Tolkienových príbehov.
tesarska-roklina-dudince-pramen

Tesárska roklina

krupinske-bralce-dudince

Krupinské bralce

Osviežujúca a plná minerálov – taká je slatinka

Vzácne tekuté bohatstvo, ktoré vyviera z hĺbky 12 metrov obsahuje oproti vode dudinského typu omnoho viac železa, rozpustných minerálov, je chladnejšie (12,6 °C <  28,5 °C), nezapácha a čo je zaujímavé – minerálna voda podobného zloženia sa nachádza len vo francúzskom meste Vichy. Pitie pôsobí priaznivo na žalúdočné a črevné ochorenia, pomáha pri dne, cukrovke a najvýznamnejší pozitívny vplyv má na močovú sústavu a jej optimálne zdravie a fungovanie.

Tak na zdravie!

pramen-slatinka-dudince

Titulná fotka: Ľubica Mojžišová, myzvolen.sme.sk

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku