Leto ešte nekončí, máme pre vás tipy na príjemné kúpanie v jazerách

Stihli ste sa už tento rok niekde okúpať? Pravdepodobne áno a vaša odpoveď by bola, že ste navštívili niektoré zo známych kúpalísk či akvaparkov. Úplne iný rozmer však dávajú kúpaniu jazerá a vodné nádrže. Pokiaľ vám ešte ostáva pár voľných dní, neváhajte a vyskúšajte tento druh vodného relaxu. Inšpirovať sa môžete aj jazerami, ktoré sme  pre vás vybrali a pred kúpacou sezónou obstáli tiež z hľadiska hygieny.

Počúvadlianske jazero – Banská Štiavnica

Rokmi obľubované jazero kedysi slúžilo ako vodná nádrž na banské účely. Dnes ponúka návštevníkom možnosť príjemného osvieženia v letných horúčavách. So svojou maximálnou hĺbkou 11m a rozlohou 12 ha patrí medzi najväčšie a najchladnejšie jazerá v Štiavnických vrchoch. Keď sa presýtite kúpania, môžete stráviť príjemné chvíle pri člnkovaní, jazde na vodných bicykloch alebo spoznávaním okolia.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BiuvsisHxEd/?tagged=pocuvadlo“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BmoAZ3xAbs9/?tagged=pocuvadlo“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: Vydajte sa objavovať krásy Sitna alebo navštívte zvieratká vo výbehoch len pár metrov od jazera.

Nitrianske rudno

Na okraji rovnomennej obce sa rozprestiera vodná nádrž vybudovaná v rokoch 1951 – 1958. Pokojná vodná hladina je cieľom domácich aj zvedavcov z celého Slovenska, ktorí si sem prídu poleňošiť. Na výber máte jachting, kúpanie, rybolov alebo len nerušené posedenie a pozorovanie prírody na brehoch nádrže. Výhodou tohto miesta je dobrá dostupnosť reštaurácií či autokempingu.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BmvpPxIBSqv/?tagged=nitrianskerudno“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bmp8gazlwCr/?tagged=nitrianskerudno“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: Prostredie nádrže je domovom lastúrnika korýtka rybničného, ako aj vtáctva – kačiek, potápiek, volaviek, bocianov.

Krpáčovo

Pokiaľ sa ešte chystáte využiť posledné voľné dni plné slnečných lúčov v Nízkych Tatrách, zastavte sa pri vodnej nádrži Krpáčovo. Pokojné miesto situované v dostatočnej vzdialenosti od početných ubytovacích zariadení vám učaruje svojou krásou. Komu je po chuti, môže si v neďalekej požičovni prenajať vodný bicykel alebo loďku. Odpočinok vo vodnej nádrži si najlepšie užijete po výlete do blízkeho okolia.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BmsiLmTAtvz/?tagged=krpacovo“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BmWBF4bFMpS/?tagged=krpacovo“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Veľká Domaša

Vodná nádrž Domaša na rieke Ondava sa už roky teší záujmu turistov. Obrovské vodné dielo bolo postavené koncom 60. rokov minulého storočia. Vďaka priaznivým klimatickým podmienkam a kráse Ondavskej vrchoviny je miesto dokonalé na rekreáciu. Na atraktivite jej pridáva tiež množstvo kultúrnych akcií, ktoré sa tu pravidelne organizujú.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BmsFsq5ghuo/?tagged=domasa“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BmqKanbAfo3/?tagged=domasa“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Tip: Na brehoch Domaše sa nachádza päť stredísk: Valkov-Tišava, Dobrá, Poľana, Holčíkovce, Nová Keľča.

Čierna Voda

V okrese Galanta nájdete ďalšie unikátne miesto určené na oddych a zábavu zároveň. Bývalé bagrovisko Čierna Voda je synonymom vodných radovánok pre ľudí zo širokého okolia. Pri prechádzke štrkovými plážami a čľapkaní sa v priezračnej vode nadobudnete pocit, že ste sa ocitli na vytúženej dovolenke. Areál so svojou ponukou športov (volejbal, petang, kajaky, detské ihrisko) splní predstavy aj tých najnáročnejších návštevníkov.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BlQqoVfFb4F/?tagged=ciernavoda“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BmwSlw7AHSE/?tagged=ciernavoda“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: Vstup do areálu Čiernej Vody je spoplatnený.

Skôr akosi zaplávate v jazere, nezabudnite na nasledujúce rady:

  • Do vody vstupujte opatrne – Kúpanie vám neutečie. Do každého jazera by ste mali vstupovať s maximálnou opatrnosťou a svoje telo zoznamovať so sviežou vodou postupne.
  • Vyhýbajte sa hĺbkam – Pokiaľ neviete dobre plávať, držte sa radšej pri brehoch jazera, kde má vodná hladina najmenšiu hĺbku. Nepreceňujte zbytočne svoje sily a neriskujte, keď nemusíte.
  • Nepodceňte hygienu – Po výdantom kúpaní sa v ktorejkoľvek z našich nádrží sa doma osprchujte. Aj keď kvalita vodných plôch musí každoročne spĺňať prísne hygienické kritériá, sprcha po návšteve jazera sa len odporúča.

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Počúvadlianske jazero je najväčšie a najchladnejšie v Štiavnických vrchoch.
  • Vodnú nádrž Nitrianske rudno majú v obľube rybári. Vyskytuje sa tu kapor, šťuka a sumec.
  • Vodné dielo Veľká Domaša je klenotom Ondavskej vrchoviny.
  • Areál Čiernej Vody pri Galante je zaujímavý pre návštevníkov vďaka kúpaniu a množstve atrakcií.

 

Titulná foto: Krpáčovo, polianka.sk

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

mapa-cesta-snp-turisticka-magistrala