Spoznajte jaskyňu Dezidera Horváta – najväčšiu jaskyňu pohoria Tribeč

Autor: Redakcia

Len pred pár týždňami obletela internet informácia o objavení unikátu – najdlhšej a zároveň najväčšej jaskyne pohoria Tribeč, za ktorým stojí Speleoklub Trnava a jeho zanietení členovia. Všetky články, ktoré hovorili o tomto podzemnom objave, boli viac-menej ako cez „kopirák“ – tento článok však prináša pohľad speleológa Tomáša Lanczosa, ktorý sa na stále prebiehajúcom skúmaní priamo podieľa, a s ktorým sme spravili rozhovor o jaskyni a predovšetkým o vode v nej.

tomas-lancosz-jaskyna-tribec

Jaskyniar Tomáš Lancosz 

Objav na druhú

Jaskyňu, ktorej šachtový vstup sa nachádza v Nitre pod Kalváriou, mohli speleológovia znova objaviť vďaka Anzelme Hlôškovej a jej článku, ktorý v roku 2010 poslala do časopisu Krásy Slovenska, a Jurajovi Halamovi, ktorý na základe tohto článku začal v roku 2014 pátranie. V článku sa zmienila o náhodnom objave svojho otca Dezidera Horváta, ktorý naň narazil v lome počas ťažby vápenca v roku 1948. Ten na jej prieskum prizval profesionálneho jaskyniara, ktorý sa dostal len do hĺbky 30 metrov, a keďže v tom čase nebola dostupná taká technika ako dnes, prieskumné práce skončili.

jaskyna-dezidera-horvata-tribec

Cesta dole

Podľa doterajších meraní a odhadov môže jaskyňa dosahovať dĺžku okolo 400 metrov (13. 2. 2019 bolo odhalené ďalšie pokračovanie v podobe úzkej pukliny, ktorá pokračuje v dĺžke 30 m, je vysoká 10 m a možno badať i výzdobu), má vertikálny charakter, pohyb v jaskyni je veľmi náročný a nebezpečný a hornina, z ktorej je jaskyňa vytvorená, má na mnohých miestach ružovú farbu.

jaskyna-dezidera-horvata-tribec

Výzdoba jaskyne

Na skúmaní najväčšej jaskyne v pohorí Tribeč spolupracujú tri speleologické kluby – Trnava, Strážovské vrchy a Tribeč. Stabilná partia sa stretne vždy v utorok večer, kde inde než v jaskyni, pričom sa schádzajú chlapci z Nitry, Nových Zámkov a z Dunajskej Stredy, odkiaľ je i pán Tomáš Lanczos, ktorý nám ochotne, veľmi obšírne a podnetne odpovedal na naše laické zvedavé otázky.

jaskyna-dezidera-horvata-tribec

jaskyna-dezidera-horvata-tribec

Pohyb úzkymi priestormi jaskyne veru nie je pre každého

jaskyna-dezidera-horvata-tribec

Aké sú najunikátnejšie nálezy jaskyne pod Tribečom?

Skutočnou nezvyčajnosťou je relatívne vysoká teplota jaskyne, a to 13 °C. „Spočiatku sme si ešte koncom leta mysleli, že vysoká teplota je spôsobená skalným masívom zohriatym slnkom počas horúcich letných dní, lenže táto vysoká teplota pretrváva stabilne aj v zime,“ prezradil podrobnosti z meraní Tomáš Lanczos. Zaujímavosťou je i fakt, že keď sú vonku nízke teploty, z otvoreného poklopu nad šachtou sa parí – presne tak, ako vám z úst, keď je vonku zima.

jaskyna-dezidera-horvata-tribec

K jaskyni patrí  kvapľová výzdoba ako k pondelkovému ránu káva. Táto staro-novo objavená jaskyňa sa pýši hojnou prítomnosťou „zvláštnych, excentricky rastúcich speleotemov, tzv. heliktitov – ide o kvaple, ktoré rastú rôznymi smermi, bez ohľadu na gravitáciu, často pôsobia „kučeravo“ a ich vznik je záhadou aj pre odborníkov,“ skonštatoval člen Speleoklubu Trnava, pán Lanczos.

jaskyna-dezidera-horvata-tribec

A čo voda v jaskyni?

Najhlbším miestom jaskyne je hladina podzemného jazierka, ktoré sa nachádza v malej guľovitej sieni v hĺbke 41,5 metra pod povrchom zeme a jeho teplota je v rovnováhe s teplotou vzduchu v jaskyni. „Tvar siene napovedá o genéze jaskyne – takéto tvary sú totiž charakteristické pre tzv. hypogénne jaskyne, ktoré vznikajú pôsobením vody z väčších hĺbok, zvyčajne pri vyšších teplotách,“ priblížil vznik jazierka oslovený speleológ.

jaskyna-dezidera-horvata-tribec

Ako laikov nás zaujímalo, či bude možná aj konzumácia vody, no ako nám vysvetlil pán Lanczos, „po prvých meraniach mala voda kyslé pH, no po opakovanom odbere vody a meraní parametrov z 13. februára sa ukázalo, že má neutrálne pH, v najvyšších koncentráciách sa v nej nachádza vápnik, mierne zvýšené je sústredenie mangánu, no kritéria pre minerálnu vodu nespĺňa.“ Jeho pracovnou hypotézou je, že ide o presakujúcu zrážkovú vodu obohatenú o CO2, ktorý do jaskyne preniká puklinami z väčších hĺbok.

jaskyna-dezidera-horvata-tribec

Bude mať verejnosť príležitosť nazrieť do Jaskyne Dezidera Horváta?

Nadšencov tejto témy asi nasledujúcou odpoveďou speleológa nepotešíme: „Pri sprístupnení akejkoľvek jaskyne pre verejnosť treba pamätať na dve veci – bezpečnosť návštevníkov a ochranu jaskyne. V tomto prípade ani jeden z týchto dvoch aspektov nie je možné zabezpečiť.“ Úprimne, so zreteľom na pracovnú náplň a podmienky prieskumníkov v jaskyni si ani nevieme predstaviť, že by sa tam niekto dobrovoľne vybral (prehovoril klaustrofobik). Speleológovia sa  pohybujú v úzkych priestoroch s ostrými výstupkami a hranami, ktoré trhajú kombinézy a spôsobujú početné modriny. Mnohé miesta sú nestabilné, preto je potrebné pohybovať sa s maximálnou opatrnosťou profesionála. „Sú miesta, ktoré sme nafotili a dohodli sme sa, že tam proste nebudeme chodiť, aby sme ani náhodou nič nepoškodili,“ doplnil Tomáš Lanczos.

jaskyna-dezidera-horvata-tribec

jaskyna-dezidera-horvata-tribec

Pozitívna vízia na záver – formuje sa nová generácia nitrianskych jaskyniarov

V závere interview s ochotným odborníkom, rodákom zo Šiah, nás zaujímal i jeho osobný pocit z toho, že sa podieľa na tomto významnom objave – priznal radosť i počiatočný skepticizmus: „Bol som trošku skeptický, či tú jaskyňu skutočne nájdeme, vôbec som však nečakal, že má jaskyňa až takéto rozmery.“ A čo sa týka partičky, najviac ho teší skutočnosť, že tu zjavne vzniká nová generácia nitrianskych jaskyniarov.

https://www.facebook.com/tomas.lanczos/media_set?set=a.10215696159709915&type=1&l=f310018df5

Fotografie: Tomáš Lanczos

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie
Showing 2 comments
  • blxa
    Odpovedať

    nevadi, ze ta prva fotka nieje vstup do jaskyne, ale to spominane jazierko 41.5 m pod zemou ? 😉

  • Veronika
    Odpovedať

    @blxa To, že by išlo o samotný vstup do jaskyne, tam predsa vôbec nie je uvedené. Na fotografii je pán Tomáš Lanczos, ktorý poskytol informácie z prvej ruky pre tento článok. 🙂

Diskusia k článku

vazska-cyklomagistrala-tip-na-vylet