5 najväčších mýtov o minerálkach

Autor: Redakcia

Viete, čo sa skrýva vo fľaši minerálky? Spoliehate sa na zdravý úsudok, alebo vás ovplyvní každý názor na internete? Prinášame vám menší súbor informácií, lebo mať nadhľad je dôležité.

1. Nie každá priehľadná voda vo fľaši je minerálka

Balená pitná voda môže pochádzať z podzemného, ale aj z povrchového zdroja. Na rozdiel od pitnej vody, ktorá vám tečie doma z kohútika, balená pitná voda nesmie byť upravovaná prípravkami na báze chlóru a nemôže byť ani sýtená oxidom uhličitým.

Pramenitá voda môže pochádzať iba z podzemného zdroja a, rovnako ako balená pitná voda, nesmie byť chemicky upravovaná, musí spĺňať príslušné biologické, mikrobiologické, fyzikálne a chemické požiadavky podľa osobitného predpisu. Môže byť stabilizovaná oxidom uhličitým.

Pramenitá dojčenská voda pochádza z podzemného zdroja. Ak spĺňa požiadavky podľa osobitných predpisov na prípravu stravy a výživu dojčiat, možno ju označovať slovami „Vhodná na prípravu stravy pre dojčatá“.  Jej hlavným špecifikom je zdravotná bezpečnosť. Balené dojčenské vody sa vyznačujú nízkym obsahom rozpustných látok a dusičnanov.

Ak je stabilizovaná oxidom uhličitým, musí byť na spotrebiteľskom obale uvedená informácia „Pred použitím odstrániť oxid uhličitý varom“.

Prírodná minerálna voda vyviera z podzemného zdroja. Je to jedinečná a prirodzene mikrobiologicky čistá voda obohatená o minerály. Do minerálky nesmú byť pridávané žiadne látky, iba oxid uhličitý.

2. Teplota vody neovplyvňuje jej schopnosť uhasiť smäd

Chladená minerálka a voda izbovej teploty uhasia váš smäd rovnako. V pitnom režime je dôležitá hlavne kvalita a pravidelnosť prijímania tekutín. Výborné sú hypotonické vody, ktoré sa vďaka svojmu zloženiu do organizmu vstrebávajú rýchlejšie ako obyčajná pitná voda a nezaťažujú tráviaci trakt. Ak chcete uhasiť smäd, určite nesiahajte po sladených nápojoch.

TIP: Prvé príznaky dehydratácie sa na vašom tele odzrkadlia už pri 2 % chýbajúcich tekutín.

3. Je demineralizovaná voda najlepšia? Filtračné kanvice áno či nie?

Dlhodobé ochudobňovanie vody o minerály nie je prospešné pre váš organizmus. Pohľad na mestské vodovodné potrubie môže byť síce desivý, odpudivo však často pôsobia usadeniny minerálov. Pokiaľ používate filtračnú kanvicu, odporúčame vám používať prefiltrovanú vodu radšej do kávovaru či rýchlovarnej kanvice. Nielenže tak predĺžite ich životnosť, ale pocítite rozdiel aj v chuti kávy.

Z filtrovanej vody sa neodporúča ani variť, pretože odoberá živiny z potravín. Najdôležitejšie minerály pre naše telo sú vápnik, horčík, draslík, sodík, fosfor, chlór a síra. Ich nedostatok alebo nerovnováha v tele môžu spôsobovať poruchy srdca, kŕče, poruchy tráviaceho systému, odplavovanie minerálov z tela, dehydratáciu, poruchy látkovej výmeny. Nedostatok minerálov v tele sa odzrkadlí aj na kvalite vašich nechtov, vlasov a pleti.

TIP: Filtračné kanvice zmäkčujú vodu odoberaním pre vás dôležitého vápnika a horčíka.

4. Balená minerálna voda ničí zuby

V porovnaní s inými krajinami, Slovensko ponúka omnoho viac perlivých vôd. Vysvetlením môže byť fakt, že sme krajinou s veľkým bohatstvom prírodných minerálnych vôd a pridaním bubliniek sa zlepšuje ich chuť.

Americkí vedci zistili, že extrémne pitie sýtených nápojov jemne narušuje zubnú sklovinu. Narušuje ju však omnoho menej ako sladené nápoje či nedostatočná ústna hygiena. Pokiaľ teda môžete, vyhnite sa nápojom s pridaným cukrom či kyselinami a pravidelne si umývajte zuby.

5. Vodu pre malé deti treba prevárať

Vody vhodné pre deti, dojčiace matky a tehotné ženy sa vyznačujú nízkym obsahom dusičnanov a dusitanov, ktoré sú pre detský organizmus škodlivé. Pokiaľ kupujete dojčenskú vodu bez sýtenia oxidom uhličitým, nemusíte si robiť starosti s jej preváraním.

6. Minerálkou sa dá predávkovať

Váš organizmus si vyžaduje rovnováhu. Denná odporúčaná dávka minerálnej vody závisí od jej celkového množstva rozpustných látok. Dôležité je všímať si hladinu sodíka – čím menej, tým lepšie. Dvoma pohármi minerálnej vody denne (0,5 litra) a pestrou vyváženou stravou nič nepokazíte.

 

Na záver

  • Riaďte sa sedliackym rozumom a počúvajte svoje telo.
  • V letnom období potrebujete omnoho viac vody, vaše telo sa potením zbavuje dôležitých minerálov, preto ich nezabudnite dopĺňať.
  • Množstvo vody, ktoré človek potrebuje, je individuálne. Závisí od pohlavia, veku, fyzickej aktivity či zdravotného stavu.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku