Za vodným dobrodružstvom nemusíte cestovať do zahraničia – naše splavy

Vysadnúť na čln a nechať sa unášať. Pozorovať krajinu, utáboriť sa na odľahlom mieste a s prvými rannými lúčmi vyraziť za dobrodružstvom nového dňa. Leto a horúce slnečné dni priam volajú po osviežení a zážitkoch pri vode. Doprajte si v nastávajúcom dovolenkovom období aktívny oddych a vyskúšajte čoraz vyhľadávanejší riečny splav. V nasledujúcich riadkoch vám poradím, ktoré úseky našich riek stoja naozaj za to.

Plte na Dunajci

Splavy na Slovensku majú dlhodobú históriu. Ich počiatky siahajú až do 2. storočia pred naším letopočtom. Drevené plte slúžili v minulosti ako prostriedok na prevoz tovaru z Pobaltia až po Čierne more. Dnes je pltníctvo peknou spomienkou na zašlé časy a vyhľadávanou atrakciou slovensko-poľského pohraničia.

Pltnícka sezóna sa na Dunajci každoročne otvára približne v polovici apríla a trvá až do konca októbra. V tomto období patrí splavovanie rieky na drevených pltiach medzi obľúbené aktivity, a to najmä u rodičov s deťmi a skupín turistov. Splav sa začína v zamagurskej obci Červený Kláštor a končí sa pri dedine Lesnica, ktorá hraničí s Poľskom. Trasa je dlhá 10 km a plavba trvá od 90 do 120 minút. Počas takmer dvojhodinovej plavby si môžete vychutnať dokonalý pohľad na úchvatné skalné previsy aj okolité vrchy.

Plte na Dunajci (Zdroj: Touristportal.eu)

Plavba očarujúcou pieninskou prírodou má aj náučný charakter. Ochotní pltníci sa s návštevníkmi tohto kraja radi podelia o miestne historky a povesti. Nemé skalné bralá v sebe pred svetom ukrývajú príbehy o siedmich záletných skamenených mníchoch aj o nebojácnych skokoch Juraja Jánošíka cez najužšie miesto Dunajca.

TIP: Pokiaľ si chcete po splave dopriať športovú aktivitu, môžete si v Lesnici zapožičať bicykle a odviezť sa do prístaviska v Červenom Kláštore. Napriek miernym stúpaniam sa vám predostrie obraz krásnej prírody.

Adrenalínový aj pokojný splav Hrona

Naša druhá najdlhšia rieka je splavná po takmer celej svojej dĺžke, a to od Heľpy až po ústie Dunaja. Hron v niektorých úsekoch plavby poskytuje dokonalú dávku adrenalínu. Odvážnejší si môžu zmerať sily v perejovitých úsekoch Nemecká – Šalková – Iliaš. Kým ešte pred pár rokmi mali ľudia v obľube niekoľkodňové až týždňové splavy rieky, v súčasnosti sú trendom skôr víkendové alebo jednodňové. Mnohé úseky sú však tiež vhodné aj pre začiatočníkov a rodiny s deťmi.

Splav Hrona je neopakovateľným zážitkom vďaka meniacemu sa charakteru toku a nádherným zákutiam a brehom. Horský prameň každým kilometrom naberá na intenzite, až na sútoku s Dunajom nadobudne formu pokojnej širokej rieky. Pokiaľ vás lákajú nevšedné zážitky, vytipujte si prostredníctvom regionálnych breznianskych portálov akciu Splav netradičných plavidiel na trase Brezno – Valaská. Klasické člny v tento deň na Hrone striedajú podomácky vyrobené plavidlá rôznych tvarov a veľkostí.

 

Splavovanie Hrona

Splavovanie Hrona (Zdroj: Raftingadventure.sk)

TIP: Známymi vodáckymi zastávkami na Hrone sú Lodenica na Mlynčoku v Slovenskej Ľupči a reštaurácia mexického štýlu Fort Geronimo v Banskej Bystrici. Tu nájdete požičovne príslušenstva na splav a možnosť občerstvenia.

Nenáročný splav Váhu

Váh so svojou dĺžkou 403 km prekonáva všetky ostatné slovenské rieky. Vzniká sútokom dvoch menších tokov – Čierneho a Bieleho Váhu pri obci Kráľova Lehota. Iba pár kilometrov za týmto miestom, kde sa zlievajú obe rieky, sa nachádza východiskový bod prvého možného splavu Červený Kút. Rieka je v tomto úseku pokojná, preto je veľkým lákadlom najmä pre rodiny s deťmi.

Ďalšie vhodné trasy pre vodnú rodinnú turistiku nájdete západnejším smerom, konkrétne v Trenčíne. Odtiaľ sa poľahky dostanete cez Beckov až do Nového Mesta nad Váhom alebo môžete vyskúšať nenáročnú trasu Dubnica nad Váhom – Trenčín. Práve tu je v okolitej prírode zaznamenaný výskyt vzácneho vtáctva, napr. volavky popolavej, volavky bielej a rybárika riečneho. Zaujímavou časťou Váhu, ktorú si vychutnajú skúsení vodáci, je približne 14 km dlhý úsek od Lipovca po Strečno vedúci  cez meander rieky a okolo obávaných skál Margity a Besnej. Splavy sa organizujú v závislosti od výšky vodnej hladiny. Ideálnym obdobím je preto jar alebo jeseň. Tí, ktorí milujú adrenalín, by mali vyskúšať aj plavbu v úseku Hlohovec –preplávanie búrlivými vodami ponad Tranzitný plynovod pri Dolných Zeleniciach.

Rafting na Váhu

Rafting na Váhu (Zdroj: Rafting-slovakia.sk)

TIP: Vedeli ste, že: Vážska kaskáda – systém 22 priehrad a vodných elektrární – bola vybudovaná z dôvodu častých záplav.

Pokojný splav Malého Dunaja

Prostredie Malého Dunaja sa vyznačuje pokojom a nespútanou prírodou. Od apríla do jesene je rieka vyhľadávaná prevažne začiatočníkmi a rodinami s malými deťmi. Nádherná príroda je domovom mnohých živočíchov. Z pohodlia vášho člna a aj pri táborení môžete nezriedka zazrieť ondatru pižmovú, vydru riečnu, skokana zeleného či bociana bieleho. Oko návštevníka poteší pohľad na rôznorodé rastlinstvo a kvety hortenzie popínavej spolu s agátom bielym.

Splav Malý Dunaj

Splav Malého Dunaja (Zdroj: Stimar.eu)

Záujemcovia o splav si môžu vybrať spomedzi nenáročných trás, medzi ktoré patria Nová Dedinka – Jelka, Hurbanova Ves – Jelka, Jahodná – Topoľníky, Bratislava Vrakuňa – Tomášov. Malý Dunaj poskytuje množstvo oddychových zón, akými sú rybárske reštaurácie na brehu rieky alebo táboriská. Vďaka stálosti toku je Malý Dunaj splavný bez väčších obmedzení, plavidlo je nutné prenášať iba dvakrát, a to pri Tomášove a Čiernej vode.

TIP: Pozoruhodnou technickou pamiatkou v oblasti Malého Dunaja je vodný kolový mlyn v obci Jelka. Pôvodne lodný mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti spolu s vybudovaným skanzenom, ktorý približuje tradíciu poľnohospodárstva v obci.

Dobrodružný splav Hornádu

Rieka Hornád púta dobrodruhov zo všetkých kútov Slovenska svojou rozmanitosťou. Preteká územím Národného parku Slovenský raj, spolu s prítokom Hnilca vytvára Ružínsku priehradu rozprestierajúcu sa v Slovenskom rudohorí a svoju cestu završuje meandrami v obci Trstené pri Hornáde. Vyššia obtiažnosť je na hornom toku rieky na trase Hrabušice – Čingov, zatiaľ čo pre začiatočníkov je vhodný dolný tok po hranicu s Maďarskom.

Splav Hornádu

Splav Hornádu (Zdroj: Sopsr.sk)

Keďže na Hornáde za posledné roky stúpol počet malých vodných elektrární, je potrebné loď viackrát prenášať. Ide hlavne o úsek medzi obcami Kolínovce a Krompachy za železničným mostom, časť pred Margecanmi a pri obci Ždaňa. Nízka vodná hladina je pre vodákov nebezpečná v Košiciach, a to v miestach menších splavov.

TIP: Vedeli ste, že: Iba od roku 2016 je splavný aj úsek Prielomu Hornádu v Slovenskom raji. Podnetom pre otvorenie kaňonu bol dlhodobý záujem verejnosti. Keďže množstvo turistov predstavuje pre prírodu v tejto oblasti značnú záťaž, splavy sú limitované a kontrolované Správou NP Slovenský raj.

Čo si vziať so sebou

Aj keď pri slove splav myslíte v prvom rade na dobrodružstvo, ktoré vás čaká, nepodceňte prípravu naň. Nasledujúce rady vám pomôžu pri tom, aby sa príjemný zážitok nezmenil na nočnú moru.

  • Zbaľte si náhradné a teplé oblečenie – myslite na to, že niekoľko hodín (prípadne dní) strávite pri rieke. Budete vystavení premočeniu sa a možným zmenám počasia. Vezmite si preto so sebou aj rezervné oblečenie, ktoré použijete v prípade núdze.
  • Zabezpečte si správnu obuv, s ktorou môžete vstúpiť do vody a nezraníte si nohy. Okrem starých tenisiek, respektíve crocssov, ktoré ľahko vysušíte, dbajte aj na pevnú obuv, ktorú budete mať po ruke.
  • Premyslite si, koľko potravín so sebou potrebujete zobrať. Neberte veľa ťažkých vecí, akými sú sklenené fľaše a jedlá rýchlo podliehajúce skaze. Vhodnými možnosťami sú suché obedy, energetické tyčinky či jablká. Dôležitou súčasťou výbavy je dostatočné množstvo pitnej vody – minimálne 1,5 l na osobu. Zvážte, či sa na trase vašej plavby nenachádza odpočinkové miesto pre vodákov, kde by ste sa mohli občerstviť.
  • V blízkosti vodných zdrojov býva spravidla rozšírený výskyt bodavého hmyzu. Preto si v príručnej taške nechajte miesto na repelent.
  • Počas vášho splavu budete vystavení slnečnému žiareniu. Nenechávajte doma účinné ochranné prostriedky ako opaľovací krém, šiltovku alebo klobúk a slnečné okuliare.
  • Zaobstarajte si vodotesné obaly, kam vložíte všetky cennosti, ktoré budete mať pri sebe. Predídete tak možným poškodeniam mobilov či fotoaparátov.

 

Čo je dobré zapamätať si pred splavom

  • Vždy myslite na nepriazeň počasia a zoberte si na splav rezervné oblečenie.
  • Ideálnym miestom pre začiatočníkov a rodiny s deťmi je splav Malého Dunaja.
  • Malé vodné elektrárne predstavujú pre vodákov obmedzenie. Na tokoch ako Hron, Dunaj či Váh je na niektorých miestach potrebné plavidlo preniesť.
  • Po splave Dunajca sa z dediny Lesnica môžete do Červeného Kláštora vrátiť bicyklami.
Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

Infografika vodné bohatstvo Slovenska