Infografika: Vodné bohatstvo Slovenska

Autor: Redakcia
Slovensko je hneď po Rakúsku druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Náš Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe a dokázal by zásobovať pitnou vodou viac ako 13,5 mil. obyvateľov, čiže nie iba všetkých obyvateľov Slovenska. Naše zásoby by pokojne vystačili všetkým obyvateľom Senegalu, Zimbabwe, Somálska či Kuby. Práve Somálsko a Zimbabwe sú krajiny, ktorým voda skutočne chýba. Preto je veľmi dôležité uvedomiť si hodnotu vodného bohatstva, ktoré máme doma my.

Okrem pitnej vody sa môžeme chváliť obrovským množstvom riek, ktoré pomáhajú nielen pri výrobe elektrickej energie, ale poskytujú aj viaceré možnosti oddychu a adrenalínu v podobe člnkovania a splavov. Počtom nezaostávajú ani prírodné jazerá, plesá i umelo vytvorené vodné nádrže. Ohromujúci je aj počet jaskýň na takej malej rozlohe, akou disponuje Slovensko. Niektoré vodné krásy sú chronicky známe a vyhľadávané zahraničnými turistami, o iných vedia len miestni a nielen pozornosť, ale aj ochranu si určite zaslúžia. Viete napríklad, kde sa nachádza náš jediný gejzír chrliaci vodu až do výšky 15 metrov? Pozrite si infografiku, ktorú sme pre vás spracovali.

 

Dostali ste chuť vybehnúť niekam k vode? Ak potrebujete viac inšpirácie, pozrite si naše články a objavte zaujímavé miesta vo vašom okolí. Potešíte nás, ak nám o vami navštívenom mieste dáte vedieť. Pošlite nám na mail kontakt@nasavoda.sk fotku s recenziou miesta na Slovensku, ktoré je spojené s vodou a my ju uverejníme v pripravovanej sekcii Vodná mapa Slovenska.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

Haluzická tiesňava - slovenský prales