Tip na výlet: Starohutiansky vodopád

Na Slovensku je viac ako dvesto vodopádov a niektoré sa nachádzajú aj mimo národných parkov. Preto je možné, že aspoň jeden sa nachádza aj neďaleko vás.

V nížinách je to s vodopádmi ťažšie, ale niekedy naozaj netreba chodiť ďaleko. Jeden z vodopádov nájdete v nadmorskej výške 525 m n. m. A cesta k nemu je skutočne pohodlná.

Vzhľadom na dostupnosť Starohutianskeho vodopádu je ideálnym výletným miestom aj pre rodiny s deťmi (bez kočíka). Oceníte ho i ako malé spestrenie počas dlhšej cesty autom. Pauza s vychádzkou a miestom na zjedenie vopred pripraveného občerstvenia v okolí vodopádu vám dodá energiu znova nasadnúť do auta. Ak ste náročnejší, zaraďte Starohutiansky vodopád ako východiskový či koncový bod turistiky. Môžete pokračovať náučným chodníkom Vojšín alebo sa vrátiť do Starej Huty a turistickými trasami poputovať až na Veľký Inovec.

Lokalita

Nová Baňa sa nachádza zhruba na polceste medzi Zvolenom a Nitrou po rýchlostnej ceste R1. Neďaleko časti Novej Bane, osady Stará Huta, objavíte len po pár minútach chôdze 5-metrový Starohutiansky vodopád. Za národnú prírodnú pamiatku bol vyhlásený už v roku 1977.

Pohľad na obec Nová Baňa

Pohľad na obec Nová Baňa (Foto: Zbsc.eu)

Ako sa dostanete k vodopádu?

Dostupnosť vodopádu je výborná. Stačí sa na chvíľu pozrieť do mapy a vybrať sa do Starej Huty. Turistický rázcestník a zelená turistická značka vás povedú pár minút hlavnou cestou Starej Huty. Na pravej strane si všimnete odbočku náučného chodníka Vojšín a určite aj veľký nápis vodopád a smerovku k nemu. To je váš smer, ľavá odbočka. Lesná cesta, ktorá sa môže zdať ako prístupová k niektorému z domov, vás zavedie do priľahlého lesa. Popri potoku prejdete už len pár minút až k vodopádu, ktorý prekonáva andezitovú stenu (andezit je sopečná hornina).

Starohutiansky vodopád

Pohľad na vodopád na jeseň (Foto: Sdetmi.sk)

Vodopád je prirodzene najmohutnejší na jar pri topení snehu v priľahlých lokalitách. Prekvapiť môže aj počas letného obdobia, v prípade daždivejšieho počasia či väčšej prietrži. Jesenný pohľad na vodopád poteší všetkých milovníkov farieb a vzhľadom na výbornú dostupnosť si jeho krásu môžete vychutnať aj v zime, pokojne aj s deťmi.

Tipy na ďalšie túlačky

Stará Huta je pôvodná sklárska osada, ktorá mala názov Sklená Huta. Okrem Starohutianskeho vodopádu ponúka z prírodných zaujímavostí aj priľahlú vyhliadku Jašekova skala, ktorú objavíte po strmšom stúpaní náučným chodníkom Vojšín za Starohutianskym vodopádom, ktorý je prvou zastávkou.

Náučný chodník Vojšín

Náučný chodník ďalej ponúka vyhliadku Sedlová skala (777 m n. m.). Okrem Štiavnických vrchov je pri vhodnom počasí viditeľná aj Veľká Fatra či Nízke Tatry. Ak nie je hmla, poteší vás pohľad na štálové osídlenie novobanskej kotliny. Výraz štále je miestnou obdobou slova lazy či kopanice (osady s roztrúsenými obydliami). Ďalšia lokalita, Bujakov vrch, je nezabudnuteľná koncom marca, keď kvitne poniklec veľkokvetý. Rozkvitnutá lúka zaujme nielen vaše oči, ale aj fotoaparát. Na záver vás v Malej Lehote upúta andezitové kamenné more. Náučný chodník Vojšín má necelých 13 km a jeho absolvovanie zaberie zhruba štyri hodiny, ak nebudete fotiť pridlho.

Inou možnosťou je návrat do Starej Huty a dvojhodinový výstup na Považský Inovec. V okolí nájdete aj značené cyklotrasy, jedna vedie aj ponad Starohutiansky vodopád. Poprípade si môžete pozrieť iné lokality v okolí Novej Bane: pútnické miesto Kohútovo či Zbojnícke studničky.

Čo si zapísať do cestovateľského denníka

  • Starohutiansky vodopád prekonáva viac ako 5-metrovú stenu.
  • Je rýchlo a ľahko dostupný aj pre deti.
  • Neďaleký Bujakov vrch vykvitne zvyčajne koncom marca poniklecom veľkokvetým.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

Ako chrániť slovenskú voduSlovenské vodné mlyny