Ako chrániť slovenskú vodu

Bez vody by nebol život na našej planéte možný. Nie všetci majú to šťastie a prístup k „samozrejmosti“, akou je voda. V dobe, v ktorej je prístup k modrému zlatu čoraz problematickejší, je o to dôležitejšie venovať pozornosť ochrane povrchových a podzemných vôd a vodných ekosystémov.

Dobrý ekologický stav vôd a udržateľné využívanie vodných zdrojov je preto cieľom stratégie Európa 2020. V rámci desaťročného plánu schváleného Európskou radou v marci 2010 ide vrátane ochrany vody celkovo o päť kľúčových oblastí, ktoré sa netýkajú iba životného prostredia, ale zameriavajú sa na zlepšenie zamestnanosti, úrovne výskumu a vývoja, podporu vzdelávania a boja proti chudobe.

Slovenská voda

Prírodná slovenská voda

Na území našej republiky chráni vodné toky vrátane vodných ekosystémov zákon z roku 2004. Okrem toho sa o ochranu vodných zdrojov zaujímajú predovšetkým občianske združenia a neziskové organizácie so sídlami po celom Slovensku. Najznámejšími z nich sú OZ Hron pre slobodné rieky, OZ Ľudia a voda, OZ Ochrana Prírody Podunajska, OZ Rieka, OZ Za živé rieky a Združenie Slatinka. Všetky fungujú na základe princípu ochrany vodného prostredia. Ich členmi sú neraz ľudia pevne spätí s kolobehom vody – rybári, vodáci, ako aj radoví občania, ktorým záleží na budúcnosti tokov a života v nich. Ich náplňou práce je zvýšenie povedomia o problémoch a riešeniach týkajúcich sa ochrany vodného bohatstva. Pravidelne organizujú petície, ktorých podpisom môžete priložiť ruku k dielu aj vy. Odporúčame sledovať ich aktivity na webových stránkach či sociálnych sieťach združení.

Ako môžem pomôcť ja?

Chrániť vodu môžeme všetci. Nie je potrebné zakladať mnohočlenné organizácie, týždeň držať hladovku pred parlamentom za zdravé rieky, ani pustiť sa do stavby gigantickej čističky odpadových vôd. Stačí podniknúť jednoduché kroky a odbúrať zakorenené zlozvyky:

1. Rieka nie je smetisko

Po výdatných dažďoch sa nám často naskytne nelichotivý obraz pozdĺž riečnych brehov. Na prehnutých konároch stromov a kríkov visia špinavé igelitové vrecúška, deravé vreckovky, plastové obaly z keksíkov, sem-tam pokazený dáždnik. Pohľad, pri ktorom zaplače srdce. Na chvíľu sa človek pozastaví, zahreší na tých, ktorí za to môžu a ide ďalej. Vtom sa zrazu v mysli vynorí spomienka na obal z arašidov, ktorý nebolo kam zahodiť, a preto skončil v kanáli…

Znečistená rieka

Hrôza v podobe znečistenej rieky

2. Olej nepatrí do umývadla

Vypražili ste rezne na nedeľný obed a chcete umyť riad. Zistíte, že v panvici, v ktorej pred chvíľou plávala mäsová pochúťka, zostal už len prepálený olej. Blížite sa k umývadlu, aby ste ho vyliali. Pritom si ani neuvedomujete, akú facku dávate životnému prostrediu a v konečnom dôsledku aj vášmu potrubiu. V súčasnosti mnoho obcí a miest ponúka občanom možnosť zbaviť sa jedlého oleja priamo v mieste bydliska. Ak k takémuto miestu nemáte vo svojom okolí prístup, riešením je odovzdanie oleja na vybraných čerpacích staniciach alebo v zberných dvoroch.Olej

 

3. Vyhnite sa hnojeniu pôdy chemikáliami

Prostredníctvom dažďa preniká do vody množstvo chemikálií. Pokiaľ nie ste nevyhnutne odkázaní na priemyselnú pomoc v záhrade, pokúste sa vytvoriť si vlastný kompost. Potrebujete na to iba nájsť neveľké miesto na vašom pozemku, ktoré nebude, samozrejme, v blízkosti zdroja pitnej vody. Veľkým plusom výroby kompostu a následnej náhrady umelých hnojív je ochrana vody pred neželaným znečistením.

4. Nemýľte si potok s autoumyvárňou

Už Michal Dočolomanský na to upozorňoval vo filme Stratená dolina. Scéna, v ktorej turisti umývajú auto vo vysokohorskom potoku, nemá ďaleko od reality. Nezriedka, v snahe ušetriť čas a pár drobných, dôjde k podobnej situácii aj dnes. Myslite však na to, aké škodliviny sa pri rýchlom opláchnutí auta vo vodnom toku dostanú do prírody a koľko rýb ich následkom uhynie.

Nešťastná realita - umývanie auta v potoku

Nešťastná realita – umývanie auta v potoku

5. Staňte sa dobrovoľníkom v organizácii

Ostáva vám popri práci alebo škole čas nazvyš, ktorý by ste radi využili? Čo tak skúsiť dobrovoľníctvo? V posledných rokoch je táto forma voľnočasovej aktivity čím ďalej populárnejšia. Ako dobrovoľník môžete byť súčasťou zaujímavých projektov zacielených na skvalitnenie životného prostredia, šíriť osvetu a hlavne sa veľa naučiť. Získate cenné skúsenosti, ktoré by ste inak nenadobudli a dobrý pocit, že robíte niečo pre svoje okolie.

Aj napriek tomu, že Slovensko patrí medzi krajiny oplývajúce najväčším vodným bohatstvom, naše rieky sú neustále v ohrození. V rámci nášho územia sa týmto problémom zaoberajú najmä neziskové organizácie, ktoré vytvárajú projekty určené na ochranu vodných tokov. Svojou snahou zachrániť ekosystémy môže prispieť doslova ktokoľvek v každodennej situácii. Netreba viac, iba sa v danej chvíli správne rozhodnúť, či olej z obeda skončí radšej v dreze alebo na zbernom mieste.

Čo je dobré si zapamätať

  • Vyvarujte sa používaniu chemikálií v záhrade.
  • Olej nevylievajte do výlevky, výrazne sťažuje čistenie vody v čističkách a jej recykláciu.
  • Sledujte aktivity slovenských občianskych združení – často organizujú petície a akcie na šírenie povedomia o ochrane vodného bohatstva.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

Pitný režim a detiStarohutiansky vodopád