Slovenské vodné mlyny – pozostatok starého remesla

Napriek tomu, že na Slovensku fungovalo viac ako 4 000 vodných mlynov, zachovali sa už len desiatky. Tie si aj v súčasnosti môžete pozrieť a nahliadnuť do procesu mletia obilia a tradičného života mlynárov.

Čriepky z histórie mlynárstva

Vznik prvých vodných mlynov na území Slovenska sa datuje zhruba do 12. storočia, doložený je mlyn na Hrone pri obci Pavlová. Mlynárskym vrcholom bolo 19. storočie, no priemyselná revolúcia a elektrifikácia spôsobili rýchly útlm, ba až zánik tohto tradičného remesla. Nové technológie pri mletí boli efektívnejšie a nepredstavovali ani bezpečnostné riziko ako vodné mlyny, ktoré často bránili preprave po riekach.

Kde sa dozviete, ako sa mleli múka, krúpy či šrot?

Sila vodného toku, ktorá dokáže rozpohybovať mlynské kolesá, nadchýna nielen etnológov, ale aj turistov. Poznatky z histórie, ukážky mletia pre deti i dospelých, podmanivá príroda, splav a ďalšie aktivity lákajú návštevníkov vodných mlynov. Pripojte sa k nim napríklad pri prehliadkach mlynov na Malom Dunaji.

Vodný kolový mlyn pri obci Jelka

Némethov mlyn je unikátny svojimi troma poschodiami. Vnútorná expozícia je verejnosti prístupná spolu so skanzenom, ktorý je zameraný na poľnohospodársku minulosť Jelky. V letnom období je mlyn dostupný do 18-tej hodiny, v zimnom do 15-tej. Neďaleká lúka slúži v lete ako pláž. V blízkosti je možnosť stanovania, čo je ideálne nielen pre vodákov. A ak by ste radi ochutnali pstruha, sumca či zubáča, v neďalekej reštaurácii si prídete na svoje.

Vodný mlyn Jelka

Vodný kolový mlyn pri Tomášikove

Nachádza sa na sútoku Malého Dunaja a Suchého potoka. Mlyn mlel do roku 1960. V roku 2016 tu vznikol náučný chodník Od mlyna k mlynu, v rámci ktorého sa môžete splavením na motorizovanej plti dostať od mlynu Tomášikovo k mlynu Jahodná. Od apríla 2016 je však expozícia mlynu z technických príčin zatvorená. Neďaleko sa nachádza piesková duna Tomášikovský presyp a pár kilometrov južne po Malom Dunaji jazero Tomášikovo. Mlyn bude snáď čoskoro opäť otvorený.

Vodný mlyn Tomášikovo

Vodný mlyn pri Tomášikove (Foto: Programstedmi.sk)

Vodný kolový mlyn v obci Jahodná

Tento mlyn je zrekonštruovaný, no pre verejnosť je zvnútra neprístupný. V prípade záujmu kontaktujte obec Jahodná. Alebo sa pre zmenu sústreďte na objavovanie tajov Malého Dunaja a zákutí pri brehoch.

Vodný mlyn Jahodná

Vodný mlyn pri Dunajskom Klátove

Bol poháňaný vodou z Klátovského ramena Malého Dunaja, ale kvôli nízkej hladine vody neočakávajte ukážky mletia. V roku 2016 bol mlyn zrekonštruovaný. Stála expozícia s pôvodným zariadením je otvorená počas týždňa od 13-tej do 15-tej, v sobotu do 12-tej a v nedeľu tiež od 9-tej, ale do 12-tej. Informácie si môžete overiť v Žitnoostrovskom múzeu. Okolie je národnou prírodnou rezerváciou hýriacou farbami a životom, v lete tu krásne kvitnú lekná. Mlyn sa nachádza na južnom konci obce Dunajský Klátov.

Vodný mlyn pri Dunajskom Klátove

Lodný vodný mlyn pri obci Kolárovo

Plne funkčný plávajúci vodný mlyn je postavený na dvoch rovnobežných člnoch. Expozícia s technickými časťami i dobovým zariadením je prístupná v podstate celoročne a takmer celodenne. Z Kolárova vedie pre peších k tomuto unikátnemu mlynu najdlhší zastrešený riečny most v Európe s celodrevenou konštrukciou, ktorý má po obnove dĺžku 86 metrov. Okolitý areál ponúka možnosti občerstvenia, ihriská pre deti či podmienky na táborenie.

Vodný mlyn Kolárovo

Ďalšie mlyny

Splav Malého Dunaja je vďaka svojej nenáročnosti vhodný aj pre začiatočníkov a rodiny s deťmi. Zažite vodné mlyny a okolitú prírodnú krásu inak. Ak by vám chýbali kopce, horské typy vodných mlynov nájdete napríklad v Kvačianskej doline neďaleko Liptovského Mikuláša. Sú tam dva zrekonštruované mlyny, pôvodom z 19. storočia. Nevšednou môže byť i návšteva Turzovho mlynu v Bohuniciach pri Pukanci, Hrončákovho mlynu v Múzeu oravskej dediny alebo mlynu z obce Bogliarka v Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku. A ak chcete o mlynárstve vedieť viac, nazrite do knihy Rudolfa Kulicha – Zamúčené histórie.

Vodný mlyn Oblazy

Horský mlyn Oblazy v Kvačianskej doline

Zhrnutie

  • Z niekoľko tisíc mlynov ostali na Slovensku už len desiatky.
  • V okolí Malého Dunaja sú otvorené mlyny Jelka, Dunajský Klátov a Kolárovo.
  • Horský typ mlynov môžete navštíviť v Kvačianskej doline neďaleko Liptovského Mikuláša.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

Starohutiansky vodopádLetný splav Latorice