Pramene v Matysovej: Voda, ktorá nikdy nemrzne

Počuli ste už o dedinke Matysová? Nachádza sa v okrese Stará Ľubovňa. Táto malinká obec (nemá ani 100 obyvateľov) v sebe ukrýva veľa krás. V dedinke sa nachádzajú aj vodné poklady. Majú vodu, ktorá v zime nezamŕza. Dokonca ani pri naozaj nízkych teplotách. Obyvatelia obce spomínajú na tečúcu vodu počas silných mrazov až do -30 °C. Zaujímavé je, že voda z prameňov vyvierajúcich zo svahov nad potokom Lipník je v zime dokonca teplejšia, ako v lete. V zime má voda približne 7 °C a v lete 4 °C. Práve pre jej schopnosť nezamrznúť vodu miestni nazvali „teplica“ (prípadne teplice, ak hovoria o viacerých prameňoch naraz).

Pohľad na obec Matysová. (Foto: matysova.sk)

Všestranne využiteľný vodný poklad

Voda vyviera minimálne na trinástich miestach a do obce sa dostáva vďaka pôvodnými drevenými žľabmi. O ich údržbu sa starajú obyvatelia obce. Sami pramene a žľaby čistia a udržiavajú. Na svoj vodný poklad sú naozaj pyšní. Napriek tomu, že neboli potvrdené žiadne liečivé účinky tejto vody, ale to, že je voda dobrá potvrdzuje fakt, že si ju do Matysovej chodia čerpať ľudia z celého regiónu.

Miestni obyvatelia sa o pramene dôsledne starajú a budujú okolo nich studničky. (Foto: matysova.sk)

Pramene sú skutočne výdatné. V teplých mesiacoch vraj natečie až 11 litrov vody za 13 sekúnd a v daždivom období za 8 sekúnd. V rozhovore pre RTVS z januára roku 2017, miestny obyvateľ Peter Kundrát priznal, že vodu už niekoľko rokov sleduje, meria jej teplotu a každú stredu posiela výsledky do SHMÚ. Dodnes pri prameňoch nájdeme žľaby z kmeňov stromov, ktoré slúžili na napájanie dobytka. Vodu v Matysovej, kvôli jej kvalite používali miestni aj pri riedení domácej pálenky.

Šikovní dedinčania vystavali aj takéto nádherné hrádzky. (Foto: matysova.sk)

Nezamŕzajúce pramene nie sú jedinou vzácnosťou obce

Z Matysovej pochádza aj ďalšia významná pamiatka. Je ňou drevený kostolík sv. Michala Archanjela, ktorý bol v roku 1979 prevezený z Matysovej do areálu múzea ľudovej architektúry pod ľubovnianskym hradom. Zaujímavým prvkom drevenej stavby sú šindle. Nie je nimi pokrytá len strecha, ale aj steny kostola. V minulosti šikovní majstri postavili tento drevený gréckokatolícky chrám bez jediného klinca.

Drevený kostolík sa v súčasnosti nachádza pod ľubovnianskym hradom. (Foto: Jano Štovka, MQEP, severovychod.sk)

Ak budete niekedy v blízkosti Starej Ľubovne určite sa zastavte v Matysovej. Obzrite si krásne drevené prvky v obci a hlavne nezabudnite ochutnať vodu z nemrznúcich prameňov.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

jazero-tajch-priehrada-historia-stromy-jesen-priroda