Fascinujúce vodné dielo – štiavnické tajchy

Autor: Redakcia

Predstaviť si Banskú Štiavnicu bez tajchov je rovnako ťažké ako predstaviť si Paríž bez Eiffelovky. Pôvodné banské vodné diela rokmi splynuli s okolím a dnes sú ozdobou štiavnického regiónu. Spoznajte ich históriu a objavte ich skryté tajomstvá, ktorými ohurujú zvedavcov.

Keby neboli vybudované tajchy, s veľkou pravdepodobnosťou by ani banský priemysel v Štiavnici neprosperoval tak, ako tomu bolo po ich výstavbe. Ich vybudovaniu predchádzala energetická kríza, počas ktorej vtedajšia technika nestačila odvádzať spodnú vodu z baní. Problém s veľkým objemom podzemnej vody vyriešil v prvej polovici 18. storočia unikátny banský vodohospodársky systém – tajchy, kamenné jarky a vodné štôlne. Vyše 60 vodných nádrží nahradilo dovtedy používanú konskú a ľudskú silu, ktoré odčerpávali spodnú vodu. Voda z tajchov poháňala čerpadlá, hámre a mlyny a prepracovaný systém sa stal vzorom aj pre iné svetové krajiny s rozvinutým baníctvom.

TIP: Zaujímavosť: Názov tajch má pôvod v nemčine. Nemecké slovo Teich označuje rybník.
[instagram url=“url“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Kúpanie pod holým nebom

Dnes tajchy neslúžia svojmu pôvodnému účelu. Zo štiavnických banských nádrží sa stali rezervoáre vody, ktoré najmä v lete využívajú domáci aj turisti na rekreáciu. V horúcich slnečných dňoch je kúpanie sa v chladnej vode žiadaným osviežením. Spestrenie voľných chvíľ prináša tiež oddychové člnkovanie alebo prechádzka okolo tajchov. S príchodom prvých silných mrazov sa vodná hladina tajchov mení na obrovské ľadové zrkadlo, na ktorom si ľudia s obľubou vychutnávajú korčuľovanie.
K najznámejším tajchom patria:

Počúvadlianske jazero

Medzi domácimi nazývané len Počúvadlo je jazero samých NAJ – najnavštevovanejšie, najkrajšie, najväčšie, najatraktívnejšie a mohli by sme ešte dodať, že okolie jazera je miesto, kde toho aj zažijete najviac. Pri Počúvadle totiž začína výstupová trasa na Sitno, v jeho blízkosti sa nachádza mini-zoo, hotel a možnosť občerstvenia.

hory-panorama-jazero-stromy-luka-lesy-priroda

Počúvadlianske jazero (Foto: commons.wikimedia.org)

Jazero Evička

Jazero leží približne 7 km od centra mesta, preto ho radi vyhľadávajú ľudia túžiaci po oddcyhu. Kým sa tajch v minulosti využíval ako zásobáreň vody pre štôlňu Bieber, dnes je vychýreným miestom na rybolov a kúpanie.

Jazero Klinger

Bolo vybudované v 18. storočí a voda z neho poháňala čerpadlá a banské stroje. O storočie neskôr sa na jazere pretrhla hrádza, ale onedlho sa vybudovala nová. V súčasnosti jazero slúži najmä na kúpanie.

Foto: Karin Autratová (talk) – Vlastné dielo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32272759

TIP: Vedeli ste, že: K výstavbe a záchrane baníctva v štiavnickom regióne prispeli konštruktér a strojmajster otec Matej Kornel Hell a jeho syn Jozef Karol Hell. Vďaka ich návrhom sa dobudovali nové tajchy a zvýšila sa kapacita Evičky a Spodnej Vindšachty a zdokonalili čerpacie stroje.

Na chvíľu baníkom

Pokiaľ ste si Banskú Štiavnicu zapísali na zoznam tohtoročných turistických cieľov, dopíšte si k nej ešte malú poznámku: „nevynechať návštevu banského múzea“. Za jedinečným múzeom svojho druhu na Slovensku sa musíte vydať do okrajovej časti mesta pod známy tajch Klinger. Fascinujúca časť banskej histórie sa vám odkryje pred očami pri prehliadke podzemných priestorov štôlne Bartolomej a pri pohľade na starú banskú techniku. S prilbou na hlave, ochranným plášťom a lampou budete pripravení vrátiť sa v čase a dozvedieť sa viac o rudnom baníctve v strednej Európe od stredoveku do konca 20. storočia.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku