Tip na výlet: Skočte si k vodopádu Skok

Vedeli ste, že na Slovensku máme vyše 200 vodopádov? Väčšie alebo menšie vodopády sa nachádzajú takmer po celom jeho území. Ktorý vám napadne ako prvý? Ktorý je podľa vás najznámejší? Stavím sa, že pri oboch otázkach by ste si najskôr spomenuli na vodopád Skok vo Vysokých Tatrách. A nie je to náhoda. Tisíce priaznivcov si získal úplne právom. Prečo je taký populárny?

Jednoduchá dostupnosť

Vodopád Skok je sympatický aj menej zdatným turistom. Cesta k nemu sa ani zďaleka neradí k ťažkým trasám. Zo Štrbského plesa vedie k vodopádu žltá turistická trasa, z ktorej musíte ukrojiť len pomerne nenáročných 5 kilometrov. Okolo seba budete môcť obdivovať krásy Mlynickej doliny, ihličnaté tatranské lesy, ale aj hustú kosodrevinu. Výlet k vodopádu Skok vrelo odporúčam aj menej skúseným turistom, prípadne rodinkám s deťmi.

Pohľad na Mlynickú dolinu (Autor: Ivan Varga)

Výnimočný zovňajšok

Áno, vodopád Skok vás zaujme na prvý pohľad. Masa vody padajúca po skalnom zráze vás donúti uvedomiť si, aká je príroda silná a úžasná, a to najmä po výdatných dažďoch, keď je vodopád v plnej sile. Jeho výška je až 30 metrov, pričom sa nachádza v nadmorskej výške 1 789 m n. m. Ide dokonca o tretí najvyšší vodopád na slovenskej strane Tatier. Nie je teda žiadny drobec. Avšak nielen výška a veľkosť vodopádu vás očaria. Krásu vodopádu dokonalo dopĺňa aj jeho okolie.

(Autor: Ján Urda)

Tatranský potok Mlynica, ktorého súčasťou je aj vodopád, vás očarí svojou priezračnou vodou. V horúcich letných mesiacoch neexistuje lepšie osvieženie, verte mi. Burácaním vody, priezračným potokom a horským vzduchom to však nekončí. Sadnite si na skalu a pozerajte sa. Obdivovať môžete majestátne okolité vrcholy Štrbské Solisko, Predné Solisko, Patria a Malá Bašta.

Vodopád Skok v zime

Na svoje si príde každý

Deti, náročnejší turisti, milovníci histórie či zábavy vo vode, ale aj amatérski prírodovedci. Nikto sa v okolí vodopádu Skok nebude nudiť.

Ak vám turistika k vodopádu nestačí, nemusíte premýšľať nad inou destináciou. Pokračujte po žltej značke až k sedlu Bystrá lávka. Vodopád prekonáte s adrenalínom v krvi po istiacich reťaziach a v sedle budete mať pod sebou celú Mlynickú dolinu. Žltá značka následne vedie cez Furkotskú dolinu znova až k Štrbskému plesu. Cestou stretnete Wahlenbergove plesá – tie skutočne stoja za to. Neďaleko vodopádu Skok je situované aj Popradské pleso alebo starý známy Kriváň.

Určite zoberte na výlet do Tatier aj deti. Ak vás najviac teší ich úsmev, odporúčam Tricklandiu alebo Wild Park vo Veľkej Lomnici. V prvom menovanom nebudú vaše deti veriť vlastným očiam. Poriadnu zábavu ale zažijú aj dospelí! Na ploche 500 m2  na vás čaká 24 atrakcií, ktoré využívajú optické ilúzie a zrkadlá. Wild park nie je nič iné ako kontaktná ZOO s množstvom domácich, ale aj exotických zvierat. Je ich tam viac ako 30 druhov.

K letu neodmysliteľne patrí aj zábava a relax pri vode. Určite teda v Tatrách nevynechajte Thermal Park Vrbov alebo AquaCity Poprad. Kým Thermal Park Vrbov láka návštevníkov najmä bazénmi s horúcou a studenou termálnou vodou, v AquaCity Poprad je to stávka na istotu, pokiaľ hľadáte širokú ponuku vodných atrakcií a zábavy.

Aby to bolo dokonalé, ukrátení neostanú ani milovníci histórie a múzeí. Pod Tatrami sa totiž nachádza historická zaujímavosť – stredoveká osada Šoldov. Ide o archeologické nálezisko osady, ktorej vek doposiaľ nebol presne určený, no s istotou môžeme povedať, že je staršia ako všetky ostatné osídlenia pod Tatrami. Najväčšou zaujímavosťou tejto osady sú kostrové pozostatky vykopané archeológmi. Ich telesná výška 200 cm bola na tie časy skutočne výnimočná. Ak sa chcete dozvedieť čo najviac o faune, flóre a histórii Tatranského národného parku, navštívte Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici.

Stredoveká osada Šoltov

Presvedčil som vás, že vodopád Skok si svoju popularitu zaslúži? Ak ste ho ešte nenavštívili, táto turistická sezóna môže byť na jeho objavenie tá pravá. Som si istý, že si získa aj vás.

 

To najdôležitejšie o vodopáde Skok

  • Je veľmi ľahko dostupný po žltej turistickej značke zo Štrbského plesa.
  • Výlet k vodopádu je vhodný aj pre rodiny s deťmi.
  • S výškou 30 metrov je tretím najvyšším vodopádom na slovenskej strane Vysokých Tatier.
  • Nachádza sa v krásnej Mlynickej doline, kde si užijete výhľady na skalnaté štíty, husté lesy aj voňavú kosodrevinu.
  • Turistiku si môžete predĺžiť až na záver Mlynickej doliny k sedlu Bystrá lávka, cez ktoré sa dostanete do susednej Furkotskej doliny.
  • Do programu tatranského výletu môžete zaradiť aj Thermal Park Vrbov, AquaCity Poprad, Wild Park vo Veľkej Lomnici, Tricklandiu alebo Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici.

 

Titulná fotka: Gorydlaciebie.pl

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku