Túra k vodopádom Studeného potoka

Najväčšou výhodou veľmi známych a populárnych Vodopádov Studeného potoka je fakt, že sú veľmi ľahko a rýchlo dostupné aj pre rodiny s malými deťmi. Nachádzajú sa vo Vysokých Tatrách neďaleko Hrebienka. Ak sú vaším hlavným cieľom a nielen zastávkou, budete na prechádzku potrebovať minimum vecí.

Šesť vodopádov, jedna lokalita

Studené doliny (Veľká Studená dolina a Malá Studená dolina) ponúkajú veľa atraktívnych miest, pohľadov, zákutí. Ich vodopády sú turisticky dostupné nielen v lete, ale aj v zime.

Slavkovský štít a Veľká Studená dolina z lomnickej výhliadky

Horná časť vodopádov na Malom Studenom potoku pozostáva z 20-metrového Obrovského vodopádu, ktorý obdivujú návštevníci z blízkeho mostíka, a z Trojitého vodopádu ukrytého v blízkom lese. Dolnú kaskádu tvorí 18-metrový Malý vodopád, 5-metrový Skrytý vodopád, 13-metrový Veľký vodopád dominantný viac vďaka svojej šírke ako výške a Dlhý vodopád – aby ste ho videli, musíte zostúpiť až k žltej turistickej značke, no jednoznačne sa vám to oplatí.

Dlhý vodopád

Veľký vodopád

Trasa pre najmenších

Najjednoduchší prístup k vodopádom je z Hrebienka, na ktorý sa dostanete buď zelenou turistickou trasou, alebo pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca. S najmenšími deťmi určite oceníte nenáročnú trasu po červenej a potom po modrej, prípadne zelenej značke. Uvidíte štyri nižšie položené nádherné vodopády.

väčšími deťmi môžete ísť z Hrebienka rovno po zelenej, ďalej modrej a červenej a pozrieť si všetky vodopády. Určite ocenia prechádzku až na Zamkovského chatu. Ak máte radi výhľady, pokračujte s nimi ešte cca 15 minút po červenej smerom k Skalnatému plesu. Objavíte Lomnickú vyhliadku, z ktorej si vychutnáte pohľady nielen na Vysoké Tatry a podhorie, ale aj na Nízke Tatry.

Trasa pre náročnejších

Studený potok môžete obdivovať už takmer od Tatranskej Lesnej, kde sa začína žltá turistická trasa vedúca pozvoľna popri jeho toku. Privedie vás priamo k najnižšiemu Dlhému vodopádu. Táto trasa je ideálna kvôli výhľadom, terénu a postupnému objavovaniu krás Studeného potoka, ktoré sú niektorým turistom stále ukryté.

Studený potok

K vodopádom je možné prísť aj od Skalnatého plesa. K nemu sa dostanete lanovkou alebo pešo po červenej z Tatranskej Lomnice. Ďalšou možnosťou je pešia trasa po modrej z Tatranskej Lomnice. Tieto trasy môžete využiť aj ako zostupové. Ak vo vysokohorskom prostredí zvládnete 20-kilometrovú túru, vodopády budú len príjemným nástupným spestrením pri absolvovaní okružného prechodu z Malej Studenej doliny do Veľkej Studenej doliny. Pozor, trasa cez Priečne sedlo je zabezpečená reťazami a stúpačkami.

Občerstvenie na ceste

V lete či v zime – v okolí vodopádov je napriek nadmorskej výške chát neúrekom. Pre mnohých turistov sú najvyšším bodom výstupu, z ktorého následne schádzajú po načerpaní potrebných síl. Od Hrebienka je to Bilíkova chata, Rainerova chata a Zamkovského chata. S ich zaujímavou históriu sa viete priamo v teréne oboznámiť. Skvelým záverom môže byť aj Skalnatá chata či Chata Encián pri Skalnatom plese – z nich uvidíte Lomnický štít. Alebo si spravíte výlet priamo naň?

Vodopády Studeného potoka, to je sústava niekoľkých vodopádov, ktoré zvládnete absolvovať za jednu hodinu. Najkratšie prístupové trasy k nim sú z Hrebienka. Po zelenej ste pri vodopádoch za 15 minút, po červenej za 20.

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • 6 rýchlo a ľahko dostupných vodopádov.
  • Mnoho možností na občerstvenie sa či skrytie sa pri zmene počasia.
  • Krásy prírody pre všetky vekové skupiny.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku