Kde sa v lete okúpať #1: Západné Slovensko

Autor: Redakcia

Mnohí z nás naň čakajú celý rok. Leto. Na chvíľu sa mihne a hneď je preč. Preto si ho treba užiť naplno a so všetkými radovánkami, ktoré so sebou prináša. Už ste sa boli tento rok niekde kúpať? Prinášame vám aktualizovaný seriál, ktorý odhalí najlepšie prírodné kúpaliská podľa jednotlivých častí Slovenska na letnú sezónu v roku 2019. Dnes sa pozrieme na to západné.

Stav na západnom Slovensku

Západné Slovensko je plné prírodných jazier, priehrad i štrkovísk. Nie všetky sú však vhodné na kúpanie. Vždy je dobré sledovať aktuálne informácie na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR. Máme pre vás tipy na tie, v ktorých si budete môcť s čistým svedomím omočiť aj viac, ako len nôžky. A ak už sa aj niekam vydáte, najmä na víkend pri vode s partiou priateľov, nezabudnite myslieť hlavne na svoju bezpečnosť :).

Dubník

V blízkosti mesta Stará Turá sa nachádzajú dve vodné nádrže – Dubník I. (nazývaný aj Nový) a Dubník II. (Starý), ktorý leží o čosi nižšie. Starý Dubník bol kedysi významným rekreačným centrom a obľúbenou destináciou mnohých turistov. Aj dnes ponúka viacero voľnočasových aktivít. Nachádza sa tu kempové mestečko, požičovňa lodiek, vodných bicyklov i tenisové kurty. Voda je podľa hygienických výskumov vyhovujúca. Poteší aj pokojná atmosféra, keďže v súčasnosti nenavštevujú jazero húfy turistov.

Okolo jazera vedie cestička, po ktorej sa môžete prejsť s deťmi i domácimi miláčikmi, ale aj zabehať si.

Zelená voda

Nachádza sa pri Novom Meste nad Váhom a známa je najmä vďaka letným hudobným festivalom. V minulosti sa tu konal Topfest, ktorý sa v súčasnosti presunul na letisko pri Piešťanoch. Ostal tu však Jazz Fest a ten neustále rastie na popularite.

Kvalita vody je vyhovujúca, hoci mnohých ľudí môžu odradiť vodné rastliny na brehoch neplatených pláží. Na platenej pláži je voda od rastlín vyčistená.

Zelená voda je obklopená listnatými stromami vytvárajúcimi príjemné prostredie. Okrem kúpania si môžete zapožičať vodné bicykle či doniesť vlastné člny a člnkovať sa, vodná plocha je veľká. Na plážach sa nachádza viacero bufetov s občerstvením, tobogán a v lete sa tu pravidelne konajú tanečné diskotéky.

Zlaté piesky

Obľúbené bratislavské jazero Zlaté piesky je skvelým centrom letného života. Okrem kúpania sa pri ňom môžete športovo vyžívať do sýtosti: areál Wakelake disponuje vlekom pre vodné lyžovanie a wakeboarding, na Zlatých pieskoch sa dá člnkovať a windsurfovať. Jazero je čisté, bez vodných rastlín a kvalita vody je UVZ označená ako dobrá.

Podobne ako Duchonka, aj Zlaté piesky sú známe svojím párty charakterom. Ponúkajú kempy, ubytovacie zariadenia a navštíviť môžete veľké množstvo akcií –  tanečné diskotéky sú takmer na dennom poriadku. Medzi najznámejšie festivaly patrí Hip Hop ŽijeUprising Reggae Festival.

Štrkovisko Ivánka pri Dunaji

Ako vyplýva z názvu, jazero sa nachádza pri obci Ivanka pri Dunaji neďaleko Bratislavy. Ako jedno z mála jazier na západnom Slovensku bolo štrkovisko označené UVZ za jazero s výbornou kvalitou vody.

Na brehu štrkovej pláže je k dispozícii len jeden bufet, takže ak sa chcete vyhnúť dlhému čakaniu v prípade pretlaku turistov, zbaľte si so sebou vlastné jedlo. Zahrať si viete plážový volejbal a odporúčame vám vybrať sa sem na bicykli. Nič nepadne po cykloturistike lepšie tak, ako svieža voda.

Vodná nádrž Sĺňava

Vodná nádrž v Piešťanoch postavená na Váhu je obľúbeným rekreačným miestom. Vedie okolo nej 12-kilometrový okruh vhodný na korčuľovanie, bicyklovanie či behanie. Po športovej aktivite sa viete schladiť vo vode, ktorej kvalitu však Ústav verejného zdravotníctva nekontroluje.

Kunovská priehrada

Nachádza sa neďaleko od mesta Senica v prímestskej časti Kunov. Nájdete tu všetko potrebné pre jednodňový výlet za vodou – upravené brehy s jendoduchým prístupom k vode, dokonca aj pieskovú pláž. Vyskúšať môžete rôzne vodné športy, v areáli sa nachádzajú bufety, reštaurácia, sociálne zariadenia a miesta vyhradené na prezliekanie, ihrisko určené na plážový volejbal i detské ihrisko. Požičať si môžete vodné bicykle aj loďku na člnkovanie. V priehrade je povolený aj rybolov, samozrejme pre rybárov s platným rybárskym lístkom.

kunovska-priehrada

Jazero Kava

Toto pekné prírodné jazero nie je oficiálne určené na kúpanie, avšak kúpanie je v ňom povolené a v súčasnosti kvalita vody spĺňa atribúty hygieny. Návštevu jazera oceníte, ak máte radi prázdnejšie miesta či návštevu jazera so svojim psím miláčikom. Plážové bufety či sociálne zariadenia pri ňom však nečakajte. Preto je jazero vhodné len na kratšiu návštevu, počas ktorej si zaplávate a poberiete sa domov, či do najbližšej reštaurácie v meste Komárno, pri ktorom sa jazero nachádza.

Nevhodné jazerá na kúpanie

Tento rok sa radšej vyhnite týmto jazerám na západnom Slovensku, keďže boli Úradom verejného zdravotníctva vyhlásené za nevhodné, či zdraviu nebezpečné:

  • Duchonka pri obci Prašice – obľúbená rekreačná oblasť s vodnou nádržou. Ak oželiete kúpanie, má vám stále čo ponúknuť – areál s chatkovým ubytovaním, bufety, volejbalové ihrisko, vodné bicykle i bar s večernými diskotékami.
  • TONA Šurany pri Nových Zámkoch – podobne, ako na Duchonke, areál disponuje požičovňou vodných bicyklov, ihriskami, sociálnymi zariadeniami i stánkami s občerstvením. Zrelaxovať sa môžete ísť aj bez kúpania.

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Kvalitu vody v prírodných kúpaliskách sleduje Úrad verejného zdravotníctva SR.
  • Stav vody sa môže v priebehu roka meniť, vzorky sú odoberané jednorazovo.
  • Na Dubníku zažijete pokojnú atmosféru.
  • Zlaté piesky a Zelená voda pravidelne organizujú väčšie i menšie hudobné festivaly a rôzne kultúrne podujatia.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

kde-sa-okupat-stredne-slovensko