Divoká roklina Malý Kyseľ ukrýva vodopády a prírodu ako z pralesa

Exituje lepší spôsob, ako stráviť voľný víkend či prázdniny, než túlať sa čarovnou slovenskou prírodou? Veríme, že väčšina z vás odpovie, že neexistuje. Poďte sa s nami opäť vydať do Slovenského raja, do rokliny, ktorá momentálne nepatrí medzi najnavštevovanejšie trasy, no obdiv si jednoznačne zaslúži.

Divoká príroda, Machový a Obrovský vodopád

Vedeli ste, že 8-metrový Machový vodopád je vďaka trsom machu, ktoré ho obrastajú, azda najkrajším vodopádom celého Slovenského raja? Voda z neho stekajúca vás na chvíľu akoby prenesie na iné miesto, do dažďových pralesov vzdialenej Amazonky. Ak by vám ani toto lákadlo nestačilo, roklina v svojich útrobách skrýva ešte jeden vodopád s monumentálnym výhľadom, Obrovský vodopád. Dostanete sa k nemu od rázcestia Kyseľ zídením po žltej značke, po stúpačkách, kde sa nachádza mostík a trasa sa končí. Vrátiť sa budete musieť po vlastnej stope naspäť k rázcestiu k modrej značke ďalej cez Malý Kyseľ. Nemenej zaujímavý vodopád na trase je aj Malý vodopád. Nenechajte sa však zmiasť názvom, je dlhý 7 metrov a je pekne členitý.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bwy28tuIVm2/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Video: Machový vodopád

obrovsky_vodopad_slovensky_raj_maly_kysel

Obrovský vodopád (Foto: autorka)

obrovsky_vodopad_mostik_slovensky_raj_maly_kysel

Mostík pri Obrovskom vodopáde (Foto: autorka)

maly_vodopad_slovensky_raj_maly_kysel

Malý vodopád (Foto: autorka)

Samotná roklina je dlhá len asi 2 km, jej zdolanie však nie je najľahšou turistickou prechádzkou. Terén je exponovaný, na trase sa nachádza viacero rebríkov a drevených lávok a v závere výstupu je chodník plný spadnutých stromov a konárov, ktoré budete musieť zdolať počas stúpania do kopca. Pripravte si preto kvalitnú turistickú obuv a nepremokavé oblečenie.

Z Podlesku na Kláštorisko, cez Malý Kyseľ a späť

Najlepší východiskový bod je osada Podlesok, z ktorej sa po modrej značke a následne po zelenej značke pri Hrdle Hornádu dostanete na Kláštorisko (značka Pod Kláštoriskom). Potome vás celou roklinou Malý Kyseľ prevedie modrá turistická značka. Roklina je jednosmerná, chodník lemuje koryto rovnomenného potoka Malý Kyseľ.

maly_kysel_slovensky_raj

(Foto: geocaching.com)

TIP: Kláštorisko je turistické centrum Slovenského raja. Nachádza sa na ňom zrúcanina kartuziánskeho kláštora postaveného na prelome 13. a 14. storočia, či symbolický cintorín obetí Slovenského raja. Môžete si na ňom oddýchnuť a načerpať sily na prechod Malým Kyseľom. Kláštorisko je taktiež rozcestník viacerých turistických trás.

(Foto: Juraj Kohan)

Po zdolaní rokliny sa dostanete na stanovisko Suchá Belá, záver, odkiaľ po žltej značke prejdete Pod Vtáči hrb a následne sa po červenej značke vrátite do osady Podlesok. Celá trasa vám zaberie približne 4 hodiny a zvládnu ju aj staršie deti.

Nádherná aj napriek ničivému požiaru

Roklina Kyseľ bola zdevastovaná obrovským požiarom v roku 1976, ktorý vznikol zrejme ľudskou nezodpovednosťou a nedostatočným uhasením ohniska. Požiar trval zhruba týždeň, definitívne uhasiť ho pomohol intenzívny dážď. Kvôli obnove prírody bola časť rokliny na 40 rokov uzavretá, prístupné boli len časti Vyšný, Malý a Veľký Kyseľ. V súčasnosti je otvorená už aj zvyšná trasa, avšak formou ferraty. Navštíviť sa dá len so špeciálnym vybavením a vyžaduje si dobrú fyzickú kondičku, keďže ju tvoria železné stúpačky a nutnosť istenia sa lanom.

ferrata_kysel_slovensky_raj

Ferrata Kyseľ (Foto: Michal Stromko)

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

kde-sa-okupat-zapadne-slovensko