Kde sa v lete okúpať #2 – Stredné Slovensko

Autor: Redakcia

Druhé pokračovanie nášho letného seriálu sa pozrie na stred Slovenska. Aj ten je mimoriadne bohatý na množstvo prírodných jazier a štrkovísk. Veľkým špecifikom, najmä pre Banskobystrický kraj, sú umelo vytvorené vodné nádrže, ktoré sa kedysi využívali na banícku a hutnícku činnosť, takzvané tajchy. Mnohé z nich sú populárne pre svoj rekreačný charakter.

Oplatí sa sledovať aktuálne informácie Úradu verejného zdravotníctva SR

Aj v predchádzajúcom článku o kúpaní na západnom Slovensku sme upozorňovali, že ak sa chystáte kúpať do prírody a patríte medzi osoby náchylnejšie na rôzne ochorenia, najlepšie je sledovať aktuality od Úradu verejného zdravotníctva SR. My vám v článku prinášame výber tých, ktoré s pokojným svedomím môžete toto leto navštíviť.

Priehrady a jazerá

Liptovská Mara

Azda najslávnejšia priehrada na Slovensku. Patrí jej prvenstvo vo veľkosti medzi všetkými slovenskými vodnými nádržami. Pri jej výstavbe bolo zaplavených až 13 obcí, z toho 12 úplne a obyvatelia boli presťahovaní. Priehrada má viacero využití, no slúži najmä ako protipovodňová ochrana, ale aj ako vodná elektráreň – pod priehradou sa nachádzajú 4 turbíny.

Liptovská Mara ponúka široké využitie na letnú rekreáciu – kúpanie na upravených plážach, prenájom vodných skútrov, rybolov. Skutočný zážitok vo vás môže zanechať vyhliadková plavba loďou s pravidelnými jazdami. Pre náročných je v ponuke aj súkromný prenájom loďky, napríklad na narodeninovú oslavu v strede Liptovskej Mary.

Vodná nádrž Nosice

Nachádza sa medzi Považskou Bystricou a Púchovom. Je tiež známa ako Priehrada mládeže. Postavená bola v rokoch 1949 – 1957 na rieke Váh a slúži na vyrovnávanie vody v rieke, výrobu elektrickej energie, protipovodňovú ochranu či na relax a rybárstvo.

Vodná nádrž Nosice je obľúbeným miestom na letnú rekreáciu. Hoci sa tu nenachádza žiadne veľké rekreačné stredisko, využiť môžete upravené pláže s bufetmi s občerstvením, surfovanie a plachtenie. Pre rybárov nádrž ponúka lov kaprov, šťúk, sumcov a iných druhov. V okolí nádrže je viacero turistických chodníkov vhodných na pokochanie sa krásou prírody, a to pešo aj na bicykli.

Oravská priehrada

Ikona Oravy. Miestnymi i turistami je obľúbená v lete aj v zime. V lete sa využívajú viaceré rekreačné oblasti, najmä v južnej a západnej časti priehrady. Je tiež centrom zábavy a relaxu – prenajať si viete vodné bicykle, člny, vyhliadkové plavby a mnohé iné služby.

Zaujímavosťou na priehrade je Slanický ostrov, nazývaný aj Ostrov umenia, ktorý je pozostatkom po zatopenej obci Slanica. Na ostrove sídli rímskokatolícky kostol z 18. storočia a lapidárium.

Počúvadlianske jazero

Hovorí sa mu aj jazero Počúvadlo. Vybudované bolo umelo ako tajchy, aby sa v tejto oblasti mohlo rozvinúť baníctvo a hutníctvo. Je situované pri rovnomennej obci Počúvadlo a je obľúbeným rekreačným strediskom v lete aj v zime. V okolí sa nachádza viacero možností na ubytovanie – chaty, penzióny, detské tábory. Lokalita je ideálna na podnikanie turistických výletov do okolia, napríklad viete vystúpiť na najvyšší vrch Štiavnických vrchov – Sitno.

Vodná nádrž Ružiná

Pri Lučenci sa nachádza priehrada vybudovaná v roku 1973 na Budinskom potoku. Svojou polohou na juhu stredného Slovenska je považovaná za jednu z najteplejších priehrad. Obklopujú ju lesy a dve prírodné rezervácie – Ružinské jelšiny a Príbrežie Ružinej.

Okolie priehrady tvorí viacero ubytovacích komplexov, takže keď vás omrzí kúpanie a turistika, zahrať si môžete napríklad plážový volejbal alebo tenis. Bicykle prevetráte na cestnom okruhu okolo nádrže.

Vodná nádrž Teplý vrch

Je známa a obľúbená z dôvodu, že je najteplejšou vodnou nádržou na Slovensku. Nachádza sa neďaleko Rimavskej Soboty a skutočne má návštevníkom čo ponúknuť. Na východnom pobreží sa nachádza upravená pláž, autokemping, ihriská, sociálne a stravovacie zariadenia. Výnimkou nie sú ani koncerty a rôzne podujatia, čiže Teplý Tajch sa oplatí navštíviť na celý víkend. Na severozápade sa naopak nachádza zátoka, ktorá je významným hniezdiskom vodných vtákov. Prejsť sa tu môžete po náučnom chodníku, návštevu ktorého ocenia najmä deti – vodné vtáctvo budete mať možnosť pozorovať. Samozrejme pod podmienkou, že ich prílišným hlukom nevyrušíte 🙂

vodna-nadrz-teply-vrch

Belianske jazero

Tento tajch ležiaci v Štiavnických vrchoch neďaleko obce Banská Belá bol vybudovaný okolo roku 1747. Spomedzi všetkých tajchov v okolí je v ňom vraj najteplejšia voda. Je ako stvorený na jednodňovú rekreáciu, na ktorú sa môžete vypraviť pokojne aj so psím miláčikom.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BltCygTjNPk/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

 

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

kde-sa-okupat-zapadne-slovenskokde-sa-okupat-vychodne-slovensko