7 najväčších vodných pokladov Slovenska

Slovensko je naozaj bohatá krajina. A nemyslím tým kopy zlata alebo drahokamov. Naše bohatstvo hľadajte najmä v pohoriach, krásnych hradoch, hustých lesoch, priezračných potokoch alebo v historických mestách. Jednoducho tam, kde nám príroda alebo história zanechala niečo skutočne výnimočné. Samozrejme, v mnohých z týchto pokladov hrá významnú úlohu voda. Či už sa o to postarala príroda alebo ľudská vynaliezavosť. Poďte sa so mnou pozrieť na slovenské vodné poklady!

1. Kráter vo Vyšných Ružbachoch

(Foto: Zoltán, ephoto.sk)

Začneme naozaj výnimočným pokladom v dedinke na severovýchode Slovenska. Kráter vo Vyšných Ružbachoch je totiž raritou viac ako celoslovenského významu. O čo teda ide? Travertínový kráter naplnený minerálnou vodou má priemer približne 20 metrov a hĺbku 3 metre. Za jeho vznik môžeme vďačiť travertínu, na ktorý je okolie Vyšných Ružbách naozaj bohaté a minerálnej vode pochádzajúcej z Belianskych Tatier. Tie spolu vytvorili travertínovú kopu, ktorá sa neskôr prepadla a naplnila minerálnou vodou. Voda je silne mineralizovaná a má príjemných 23°C. Kúpanie v kráteri je počas leta na každodennom poriadku. Prečo to teda neskúsiť? Na taký zážitok sa nezabúda. 😊

2. Tajchy v Banskej Štiavnici

Počúvadlianske jazero (pocuvadlo.sk)

Sú pokladom, ktorý nám môže celý svet len závidieť. Aj niekoľko storočí po ich vytvorení, totiž obdivujeme dokonalé spojenie vody a technickej zručnosti ich staviteľov. Ako inak, tajchy vznikli pre potreby štiavnických baní. Práve tok vody bol totiž hlavným „palivom“ pri poháňaní banských strojov. Prečo tak nepoužiť aj dažďovú vodu? Tá sa zbierala v tajchoch a premysleným systémom kanálov sa vháňala k banským strojom. Systém tajchov v čase svojho vzniku nemal na svete konkurenta. Najväčší tajch, Počúvadlianske jazero, má rozlohu až 11 hektárov. Dnes majú tajchy úplne iné využitie. Obdivujeme ich, študujeme, ale najmä využívame ich pokojnú hladinu na rekreáciu počas horúcich letných dní.

3. Vodný žľab v doline Rakytovo

(Foto: turistikalobb.sk)

Počuli ste už o ňom? Áno, ani ja som ho donedávna nepoznal. Budete ale prekvapení, že aj táto pamiatka je unikátna v rámci celej Európy. Ako inak, aj vodný žľab využíval kopcovitý terén a silu vodného toku, podobne ako tajchy. Používal sa však na spúšťanie dreva do doliny, z ktorej mohlo byť drevo pohodlne odvezené na spracovanie. Jeho vybudovanie pravdepodobne siaha do 19. storočia. Čím je tento vodný žľab taký výnimočný? Predovšetkým svojou dĺžkou 2 450 metrov a veľmi dobrým stavom. Navyše, jeho konštrukcia je čisto drevená bez použitia akéhokoľvek kovu! Aj preto bol vodný žľab v roku 2000 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

4. Jaskyňa Domica

Slovensko má naozajstné šťastie na krásne a výnimočné jaskyne. My pre vás máme jednu „špecialitku“ priamo v Slovenskom krase. Jaskyňa Domica totiž jednoznačne nie je len ďalšia zo slovenských jaskýň. Samozrejme, uvidíte tu krásne výtvory podzemnej vody a zažijete výnimočne svieži vzduch. Jej najväčšie lákadlo vás čaká na podzemnej rieke Styx. Áno, čítate dobre. Ak má podzemná riečka dostatočne vysokú hladinu, krásy jaskyne môžete objavovať z „paluby“ malého člna. Takáto plavba sa jednoducho neodmieta! 😊

5. Herliansky gejzír

(Foto: vypadni.sk)

Herliansky gejzír je niečo, čo by ste čakali skôr niekde na Islande. O to lepšie, že je tak ľahko dostupný v malej obci Herľany neďaleko Košíc. Gejzír by však nevznikol bez zásahu človeka. Herľany boli totiž v 19. storočí známou kúpeľnou obcou a gejzír vznikol práve pri hľadaní nového prameňa minerálnej vody. Vrt bol pritom hlboký až vyše 400 metrov! Žiaľ, erupcie postupne slabnú. Dnes majú periodicitu približne každých 33-34 hodín pričom voda vytryskuje do výšky asi dvadsiatich metrov. S návštevou gejzíru určite netreba dlho váhať. 😊

6. Slovenské minerálne pramene

Čo nám ešte môžu závidieť minimálne v celej Európe? Jednoznačne naše minerálne pramene! Vedeli ste, že na našom území ich v súčasnosti evidujeme až 1600? To je naozaj slušné číslo! Odlišujú sa zložením, teplotou a výdatnosťou, takže medzi nimi snáď nenájdete dva rovnaké. Niektoré sú príjemne teplé, sladké, kyslé alebo povestné železité.

Najviac minerálnych prameňov by ste našli v pásme ťahajúcom sa od Bardejova a Prešova cez Liptov, Turiec, Strážovské vrchy až po Trenčín. Takisto Horehronie má hustú sieť prameňov. A ich využitie? Slovenské kúpele sú v okolitých krajinách priam legendárne. To ani nehovorím, že pitie minerálnych prameňov má priaznivé účinky na trávenie, svalstvo, nervy a v podstate na celý organizmus. Tak rýchlo k najbližšiemu prameňu! 😊

7. Žitný ostrov

Aj Slovensko má svoj ostrov. Náš Žitný ostrov si jednoznačne zaslúži uzatvoriť zoznam najväčších vodných pokladov Slovenska. Je totiž najväčším riečnym ostrovom, a zároveň najväčšou zásobárňou pitnej vody v Európe. Odhaduje sa, že pod povrchom zeme sa nachádza viac ako 10 miliárd m3 pitnej vody. Také množstvo si snáď ani nedokážeme predstaviť. Unikátny riečny ostrov ohraničujú rieky Dunaj, Malý Dunaj a z časti aj Váh a ide o najúrodnejšiu časť Slovenska. Zrážkovú vodu tu však na poľnohospodárske účely nahrádza práve podzemná voda. Poľnohospodárstvo tu ale zapríčinilo úbytok vzácnych porastov a vodných živočíchov, najmä vtákov. Našťastie, aj tak tu na niektorých miestach môžete pozorovať vzácne druhy vtákov napríklad dropa veľkého, kormorány, čajky alebo labute. Niečo ako slovenské safari! 😊

Lokalizácia Žitného ostrova

Cítite sa o niečo bohatší? Môžete si byť istí, že ak navštívite všetky tieto krásne miesta, budete bohatší minimálne o skvelé zážitky. Zaradili by ste do tohto zoznamu nejaké iné miesta? Pokojne nám napíšte do komentárov! 😊

Čo si zapísať do cestovateľského denníka

  • V dedinke Vyšné Ružbachy sa nachádza jeden z najväčších ak nie najväčší travertínový kráter naplnený vodou v strednej Európe. Je skvelý aj na kúpanie.
  • Dokonalým spojením ľudskej šikovnosti, histórie, vody a krásnej prírody sú vodné tajchy v okolí Banskej Štiavnice. Slúžili na vháňanie vody k banským strojom.
  • Technickou pamiatkou je aj vodný žľab v doline Rakytovo. Vďaka dĺžke 2450 m a konštrukcii z dreva sa stal národnou technickou pamiatkou.
  • V Slovenskom krase na vás čaká naozaj výnimočná jaskyňa. V jaskyni Domica totiž môžete zažiť plavbu po podzemnej riečke Styx.
  • V obci Herľany neďaleko Košíc je najväčší gejzír na Slovensku. Umelo vytvorený gejzír vystrekuje vodu do výšky asi 20 metrov každých 33-34 hodín.
  • Na Slovensku máme evidovaných až 1600 minerálnych prameňov. Každý je iný, no jedno majú naše pramene spoločné. Naše zdravie ich miluje!
  • Aj Slovensko má ostrov. Žitný ostrov ohraničený riekami Dunaj, Malý Dunaj a Váh je najväčšou zásobárňou pitnej podzemnej vody v Európe. Takisto je domovom mnohých vzácnych vtákov a iných živočíchov.

 

Titulná fotka: Zoltán, ephoto.sk

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku