Topiaci sa Sabíny chytá: legenda o Sabinove, oscarovom meste s bohatou históriou

Autor: Redakcia

Sú povesti a príbehy, ktoré pozná takmer každý a potom sú tu tie, o ktorých takmer nikto ani netuší. Jednou z tej skupinky málo známych je legenda (jedna z mnohých) o vzniku mesta Sabinov. No okrem legiend, sa s týmto malebným mestom na Šariši viažu aj príbehy z nedávnej minulosti, ktoré sa tiež oplatí poznať, veď sú súčasťou našej kultúry. Poďme na to teda pekne postupne, chronologicky.

sabinov-socha

Pozadie vzniku mesta Sabinov je opradené až nevídane dobrým dobrým skutkom

To, kedy dostal Sabinov kráľovské privilégiá a stal sa mestom, je otázne, existuje totiž niekoľko legiend či teórií jeho vzniku, no len jedna obsahuje to, čo my máme obzvlášť radi – vodu. Konkrétne, vody rieky Torysa. Písal sa rok 1241 a Béla IV. z rodu uhorských Arpádovcov prehral bitku s Mongolmi a akoby nestačilo, že musí prekusnúť tento neúspech, urputne ho prenasledovali premotivovaní vojaci tatárskeho vodcu, Batuchána, až ho zahnali k rieke a jedinú cestu úniku videl v preplávaní na druhý breh. Bola však jar, apríl a voda v Toryse vysoká, divoká, zradná. Zronený kráľ sa však i tak, odhodlaný prežiť, vrhol do jej vôd a tu zrazu, začal sa topiť v divokých vlnách rozvodnenej Torysy.

torysa-rieka-sabinov

(Foto: drienican.sk)

Človek by si bol istý, že už je po ňom, no práve teraz prichádza tá dramatická peripetia – z ničoho nič sa na divokej rieke objavila deva v člne, ktorá mala nielen dobré srdce, ale aj silu za troch chlapov, volala sa Sabína. Topiaceho Bélu z vody nielen sama vytiahla, ale ho aj naložila na čln, odveslovala to domov a tam sa o neho i patrične starala.  Béla po rekonvalescencii nevedel, ako sa statočnej Sabíne odvďačiť – chcel jej dať poriadne štedrú odmenu, lenže Sabína bola (okrem toho všetkého) aj skromnučká a tak bolo jej jediným prianím, aby na ňu niekedy pomyslel. Nuž, a jej prianie splnil, pomenoval po nej mesto (pravdepodobnosť pravdivosti tohto príbehu zvyšuje prvá zachovaná zmienka o meste Sabinov z roku 1248, v ktorej kotví meno Sabíny ako zakladateľky vodnej záchrannej služby).

socha-sabina-sabinov

Socha Sabíny

TIP: Sabinov bol jedným z piatich najvýznamnejších miest na východnom Slovensku, spolu so slobodnými kráľovskými mestami Košicami, Levočou, Bardejovom a Prešovom boli členmi spojenectva Pentapolitina – rešpektovaného stavovského orgánu mešťanov.

A teraz niečo z novodobej histórie

V lete 1964 sa v Sabinove nakrúcal film Obchod na korze – jediný slovenský film, ktorý kedy získal to najprestížnejšie filmové ocenenie, zlatého Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Zahrali si v ňom takí veľkú herci ako Jozef Kroner a Ida Kaminská a tvorcovia si zvolili práve toto východoslovenské mesto kvôli jeho atmosfére – atmosfére sálajúcej zo zachovalej architektúry evokujúcej obdobie 2.svetovej vojny. Arizačný obchodík nájdete v meste stále, kde? No predsa na korze.

socha-oscar-sabinov

TIP: Zaujímavosťou a spomienkou na oscarový film je socha Oscara nachádzajúca sa v parku. V meste tiež môžete natrafiť na sochu Sabíny.

Titulná foto: Socha Sabíny (Ján Stračiak, Diamond Art)

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku