Termálny prameň Lukavica – náhodne nájdené vodné bohatstvo v Štiavnických vrchoch

Autor: Redakcia

Ako sa hovorí, zlé sa stane rýchlo, no termálny prameň Lukavica je živým dôkazom, že aj to dobré sa môže rýchlo zbehnúť, ani neviete ako.

V obklopení lesa a lúky – presne tam vyviera prameň Lukavica

Termálny prameň v Lukavici, neďaleko Žarnovice, nevyviera na povrch prirodzene. To, že naše krásne Slovensko disponuje ďalším vzácnym prameňom, vyšlo na povrch (a to doslova), v roku 1980, kedy bol prameň náhodne navŕtaný počas hydrogeologického prieskumu v rámci Štiavnického stratovulkánu. Jazierko je starostlivo ukryté v obklopení lesa a lúky, možno i práve preto patrí medzi málo známe miesta a navštevované najmä domácimi.

TIP: Ak ste na potulkách Štiavnickými vrchmi, od jazierka v Lukavici je len 20 km vzdialený krásny Starohutský vodopád. Túra k nemu patrí medzi nenáročné, je ako stvorená pre rodiny s malými deťmi či psíkmi. Stačí prejsť nedlhou tiesňavou a už po asi 6 minútach chôdze uvidíte v diaľke nie obrovský, ale o to čarovnejší vodopád. Tí šikovnejší môžu hore na vodopád i vyliezť.

Pozor na plavky

Voda z vrtu vyteká voľne do malého jazierka, ktoré je obložené panelovými platňami a hneď vedľa sa nachádza o niečo väčší prírodný bazénik. Jazierko nie je hlboké (cca 70 cm), teda aj menšie deti dočiahnu na piesočnaté až bahenné dno. Voda vyvierajúca z prameňa je silno železitá, čo cítiť i podľa zápachu, oranžových hrdzavých nánosoch v okolí vrtu. Dokonca sa povráva, že železitosť je natoľko vysoká, že by sa vám pokojne mohli aj plavky rozpadnúť.  Vy sa však určite nerozpadnete – voda v jazierku nie je minerálna, no má svoje blahodarné účinky. Podľa slov miestnych, ktorí ju už majú otestovanú na vlastnej koži (ďalšia slovná hračka), keďže priaznivo vplýva na kožné problémy, i pohybové ústrojenstvo. Dokonca, nájdu sa aj takí, ktorí vodu z termálneho prameňa Lukavica pijú, inhalujú výpary kvôli astme, či sa potierajú bahnom, ktoré sa nachádza na dne prírodného spa v obklopení Štiavnických vrchov.

jazero-lukavica

Foto: Geocaching

TIP: Ak ste turisticky založený, jazierko v Lukavici môže byť len jednou zo zastávkou na trase Žarnovica – Prôsne – Magdovská skala – Danko(vci) – Repisko – Bartkovci (Bazík) – Dolná Kostolná – Kňazova dolina – Teplý prameň – Lukavica – Žarnovica, ktorá je mozaikou miest v Štiavnických vrchoch, ktoré sa oplatí vidieť.

Výnimočný zážitok z kúpania ako v zime, tak i v lete

Keďže má prameň teplotu až 35 stupňov, kúpanie bude mať výnimočný efekt ako v lete, tak i v zime pri mínusových teplotách. Keď už spomíname mínus, má ho aj toto miesto samotné – okolie nie je aj napriek prírodnej vzácnosti patrične udržiavané. Bohužiaľ, ľudia tu po sebe nechávajú množstvo odpadkov, ktoré neraz skončia nie len v okolí na zemi, ale i priamo v jazierku s termálnou vodou. Okrem toho, niektorí domáci si okolie, ako i jazierko samotné, tak trošku privlastňujú – prídu celá rodina, grilujú tu, opekajú, stanujú. Skrátka, máte pocit, ako by ste niekomu drzo vtrhli na súkromnú garden party.  Tomuto však už čoskoro bude možno koniec, ale netešte sa, nie v prospech milovníka slovenského vodného bohatstva. Pozemok vrátane termálneho prameňa by mali prejsť do súkromného vlastníctva, takže nebuďte prekvapení, ak v blízkej dobe narazíte na plot a cedule „Zákaz vstupu“.

Foto: cas

Uzučkou dedinou, okolo kostola, doprava, doľava a ste tam

Možno aj táto informácia bude pre vás motiváciou, aby ste sa k tomuto miestu vybrali, čo najskôr. Veď, povedzme si na rovinu – vodné zákutie, akým je toto jazierko, je úžasné a návštevy hodné vždy, lebo veď ste v kontakte, v priamej interakcii s energiou z hlbín Zeme a to nenahradí nič. Takže, namierte si to smer Žarnovica, odbočíte do jej miestnej časti Lukavica, prejdete celou uzučkou dedinou, až sa vám bude zdať, že ste už asi mimo, no nie ste. Stále pokračujte cez serpentínové cesty popod stromy, až zahliadnete v diaľke vežu kostola, k nej sa vydajte. Choďte ešte od kostola trošku doprava, a tam, kde končia rodinné domy, môžete nechať auto a už sa len vydať po vlastných v ústrety vyšľapanej cestičke a voilá, po asi 100 metroch budete mať cieľ po pravej ruke.

Foto: svetokolonas.sk

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Piť vodu z termálneho prameňa Lukavica sa oficiálne neodporúča.
  • Zdrojom termálnej vody prameňa je hydrogeologický vrt LKC-4 Lukavica.
  • Z hĺbky 792 metrov vytečie na povrch za 1 sekundu 10 litrov liečivej vody.

 

Titulná fotka: HNonline

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

mineralne-jazierko-zla-voda