Králický vodopád – prírodná veľkoleposť len na skok z Banskej Bystrice

Autor: Redakcia

Prírodná veľkoleposť – asi najlepšie slovné spojenie na označenie scenérie, ktorú matka príroda vytvorila v predhorí Kremnických vrchov medzi obcami Králiky a Tajov.

Vstúpte do rozprávky

Či ste z okolia Banskej Bystrice, alebo pochádzate z opačného konca republiky, navštíviť chránenú oblasť, Králickú tiesňavu, na konci ktorej vaše uši pohladí šum vodopádu, rozhodne stojí za to. Ide približne o 2 km dlhú roklinu, ktorú v skalách Kremnických vrchov vyformoval Farebný potok. Keď vstúpite na cestičku skrze tiesňavu, ocitnete sa v úplne inom svete, budete mať pocit, že ste našli portál do rozprávkovej krajinky. Skrátka, ten pohľad na všetko okolo je dych berúci.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BkQkoEFAAVh/?tagged=kralickyvodopad“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Celá tiesňava je totiž lemovaná mohutnými skalami, ktoré sú elegantne obrastené zeleným machom, všetko dýcha, vypínajú sa na nich listnaté stromy, ktoré takto na jeseň hýria teplými farbami, a keď sa ešte aj spoja s predierajúcimi sa lúčmi slnka, je to jedna báseň. Toto všetko dopĺňa zurčanie potôčika, v protiprúde ktorého kráčate, až sa po asi 30 minútach prechádzky dostanete k vytúženému cieľu – ku Králickému vodopádu.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bh56ewSAil4/?tagged=kralickyvodopad“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: Ak už budete v končinách Králického vodopádu, neobíďte susednú obec Tajov. Otvorené sú pre vás dvere v rodnom dome slovenského spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského alebo si to môžete namieriť k Tajovskej kope – 18 metrov vysokej svahovej travertínovej kope s kaskádovitým vodopádom a kvapľovými útvarmi vytvorenými stekajúcou vápenatou vodou.
[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bo_8xPxhEpJ/?tagged=tajov“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Raj pre všetky vaše zmysly

Hoci Králický vodopád nepatrí medzi najväčšie vodopády na Slovensku, i tak je nádherný a za videnie stojí kedykoľvek počas roka. Mohutná voda padá zo skalných brál z výšky 7 metrov do provizórneho jazierka, ktoré je od zvyšku koryta Farebného potoka vizuálne oddelené masívnejšími kameňmi. Ak milujete ten pocit, keď sa voda z hlbín zeme dotýka vašej pokožky, odhoďte zábrany, ale hlavne topánky, šaty a všetko, čo vám bráni v čistom kontakte s pulzujúcou prírodou, a vychutnávajte si tú nepopierateľnú silu vody. Ak ste však skôr typ, ktorý si krásu vychutnáva inými zmyslami než hmatom, môžete si posedieť v neďalekom altánku a jednoducho sa kochať energiou ako vodopádu, tak i okolitej scenérie.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BYTUpxdDcHy/?tagged=kralickyvodopad“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Len pár krokov vás delí od iného sveta

Trafiť ku Králickému vodopádu nie je vôbec náročné a prechádzka je ako stvorená pre rodiny, pokojne aj s malými deťmi. Ak prichádzate autom, medzi dedinkami Tajov a Králiky, po pravej strane, pred veľmi nepríjemnou, ostrou a kopcovitou zákrutou, je menšie parkovisko s informačnými tabuľami a šípkami, ktoré vás do tiesňavy hravo nasmerujú. Prejdete na druhú stranu cesty, potom pár krôčikov doprava a už ste ponorení do tajov tiesňavy. Čaká na vás rozmanitý terén – rovina, miestami stúpania (prevýšenie cca 70 metrov), priechody drevenými mostíkmi cez Farebný potok, následne prudké klesania, najmä tesne pred príchodom k vodopádu. A to všetko v obklopení majestátnej prírody.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BkPqYeXD3Aw/?tagged=kralickyvodopad“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: Na potulkách katastrami obce Králiky a Tajov objavíte i 2 jaskyne – Jazierkovú s dĺžkou 10 m v nadmorskej výške 590 m a Puklinovú s dĺžkou 5 m. Obe sa nachádzajú v pohorí Starohorské vrchy v Kordíckej brázde.
[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BfyG5qAlVQM/?tagged=kralickyvodopad“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Bohužiaľ, niektorí ľudia nechápu a nevážia si hodnotu tohto prírodného bohatstva, a preto vás môže nemilo prekvapiť nielen drobný odpad, ale aj pneumatiky či stavebný materiál, ktorý tu po sebe nechávajú, ba dokonca ho sem zámerne vyvážajú. Ak máte voľnú ruku, tašku a hlavne ochotu pomôcť prírode, odbremeňte ju od produktov nás ľudí. Odpad predsa v tomto čarovnom (chránenom) lone prírody nemá žiadne miesto.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Battx7ODpGa/?tagged=kralickyvodopad“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Králický vodopád má prezývku Farebný vodopád.
  • Na jar, keď sa topí sneh, sa náučný chodník pozdĺž kaňonom uzatvára, pretože Farebný potok je až päťnásobne väčší ako cez letnú sezónu.
  • Nadšenci cykloturistiky môžu využiť asi 120 km cyklotrás v Kremnických vrchoch a adrenalínoví horolezci zas môžu bosými nohami ponorenými do vody zlaniť Králický vodopád.

 

Titulná fotka: Lucia Blašková

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

pramen-lukavicatajch-velka-vodarenska