To naj o slovenských jaskyniach

Máme ich viac ako 7000, ale sprístupnených je len niečo cez desať. Reč je o jaskyniach –skvostoch podzemia. Spletitý svet stalaktitov, stalagmitov a stalagnátov fascinuje ľudstvo desaťročia. Pohodlne sa preto usaďte a vydajte sa na krátku prehliadku toho naj, čo ponúkajú. Dozviete sa, do ktorej zavíta najviac turistov či v ktorej sa liečia alergie.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobrá dostupnosť vlakovou aj autobusovou dopravou robia z jaskyne vyhľadávané miesto. Výstupovú trasu od parkoviska dlhú približne 1 km lemujú náučné tabule. Okrem toho, že je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Slovenskom raji, pýši sa najväčším objemom ľadu – až 110 000 m3, čím s prehľadom predbehla Demänovskú ľadovú jaskyňu. Zároveň je jednou z prvých elektricky osvetlených jaskýň. Podzemné priestory slúžili v minulosti na korčuľovanie. Pravidelné tréningy tu absolvoval dvojnásobný majster Európy, Karol Divín.
Malou zaujímavosťou je, že o návštevu Dobšinskej ľadovej jaskyne prekvital záujem aj v minulosti. Ľadová výzdoba očarila spisovateľov P. O. Hviezdoslava a S. H. Vajanského.

Demänovské jaskyne

Pohorie Nízke Tatry v sebe ukrýva dve známe jaskynné perly. Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa tvoria spolu s ďalšími, verejnosti nesprístupnenými časťami, až 41 km dlhý podzemný systém. O tom, že jaskyne sú najrozsiahlejšie, svedčí aj krátky a dlhý prehliadkový okruh, ktorý si návštevníci Demänovskej jaskyne slobody môžu vybrať. Kvapľová výzdoba je v oboch jaskyniach pastvou pre oči. Jaskynné útvary sú sfarbené do žlta, červena, fialova, ojedinelé nie sú ani tmavofialové a čierne.

Bystrianska jaskyňa

Na Horehroní nie je núdza o skvosty prírody. Potvrdzuje to aj Bystrianska jaskyňa nachádzajúca sa v južnej časti rovnomennej obce pod masívom Nízkych Tatier. Napriek tomu, že sa o jaskyni vedelo už dlho pred jej objavením, ako prví do nej vkročili až J. Kovalčík a E. Laubert v roku 1923. Podzemné priestory dosahujú dĺžku viac ako tri kilometre, sprístupnených je však len necelých 500 m. Prehliadková trasa vedie cez časti s bájnymi názvami ako Klenotnica, Sieň baldachýnov či Peklo.

V jaskyni sa, v porovnaní s ostatnými, nachádza najmenší počet schodov, preto je vyhľadávaná ľuďmi s pohybovými obmedzeniami. Pobyt v Bystrianskej jaskyni sa pre dobré klimatické podmienky odporúča taktiež astmatikom a alergikom.

Belianska jaskyňa

Vydajte sa do jednej z najnavštevovanejších jaskýň. Východiskovým bodom peknej turistiky sú Kežmarské Žľaby, odkiaľ sa k Belianskej jaskyni poľahky dostanete za necelé dve hodiny. Vstup do jaskyne poznali už oddávna zlatokopi, oficiálne jaskyňa patrí medzi prvé, v ktorých bolo zavedené elektrické osvetlenie. Vďaka tomu návštevníci uvidia jaskyňu v plnej kráse s pozoruhodnými sintrovými vodopádmi a jazierkami. Vznešené pomenovania jednotlivých častí jaskyne ako Palmová sieň, Hudobná sieň a Pizzanská veža umocňujú prehliadku neživej nádhery. Hudobná sieň je vďaka dobrej akustike každoročne v auguste dejiskom podzemných koncertov reprodukovanej vážnej hudby.

TIP: Po návšteve Belianskej jaskyne si môžete načerpať sily pri bylinkovom čaji v zariadení v Tatranskej kotline.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Verili by ste, že Mliečna dráha je na Gemeri? Aj keď to možno znie ako žart, opak je pravdou. Práve v Revúckej vrchovine sa totiž rozprestiera slovenský unikát zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO – Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá v sebe ukrýva nádhernú aragonitovú výzdobu pripomínajúcu obrazce hviezdnej oblohy. Biele útvary v priestoroch jaskyne podobné kríčkom či ježkom vznikli pôsobením atmosférických vôd v kryštalických vápencoch. Jaskyňa ako jediná svojho druhu v Európe bola objavená náhodne pri geologickom prieskume v polovici 20. storočia. Jedinečnosťou jaskyne je aragonitový útvar pripomínajúci ľudské srdce, ktorý dostal pomenovanie „Srdce Hrádku“.

Jasovská jaskyňa

Jaskyňa s niekoľkými naj sa nachádza pri obci Jasov v Košickom kraji. Už pred dávnymi stáročiami bola vyhľadávanou našimi predkami. Dôkazom je okrem početných archeologických nálezov aj najstarší nápis na jej stenách pochádzajúci z roku 1452, ktorý vypovedá o víťazstve Jána Jiskru z Brandýsa v bitke pri Lučenci. Známu jaskyňu sprístupnili ako druhú na území Slovenska mnísi z neďalekého premonštrátskeho kláštora. Od roku 1846 tak mohla verejnosť nahliadnuť do jej priestorov a obdivovať dielo prírody. Jasovská jaskyňa je právom zapísaná v Zozname svetového dedičstva. Počas prehliadky máte šancu uvidieť 19 druhov netopierov žijúcich v jaskyni.

Jaskyňa Driny

Kto si myslí, že jaskyne sú len doménou okolia Nízkych Tatier a Gemeru, ten sa mýli. V malebnom prostredí Malých Karpát objavil v roku 1929 Ján Banič a Imrich Vajsábel vstup do najzápadnejšie ležiacej jaskyne Driny. Po zostupe strmým komínom sa im odkryla spleť úzkych chodieb s kvapľovou výzdobou. Puklinové chodby dotvárajú sintrové vodopády, zúbkovité lemovania, rozličné tvary stalagmitov a stalaktitov. Za najkrajší útvar z celej jaskynnej výzdoby sa považujú krasové „Slonie uši“.

TIP: Jaskyňa je ľahko prístupná z parkoviska v oblasti Jahodník. Ďalšia cesta vedie od historickej pamiatky Smolenický zámok po modrej a žltej značke.

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Už ste ju navštívili? Pokiaľ áno, určite mi dáte za pravdu, že návšteva tejto jaskyne patrí medzi nevšedné zážitky. Jaskyňa je rozdelená na trasy A až C, pričom najľahšiu trasu A je možné absolvovať aj s deťmi. Jaskyňa vďačí za svoje pomenovanie práve kostrovým pozostatkom netopierov, ktoré tu boli nájdené. Situovaná je priamo pod hrebeňom Nízkych Tatier na trase z Trangošky smerom na Chatu M. R. Štefánika. V súvislosti s jaskyňou si zasluhuje pozornosť Bystrický dóm – ten je po Rozprávkovom dóme v Stratenskej jaskyni druhým najväčším podzemným priestorom.

TIP: V blízkosti jaskyne leží národná prírodná pamiatka Vrbické pleso.

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Prehliadku Ochtinskej aragonitovej jaskyne môžete spojiť s kaštieľom Betliar.
  • Pobyt v Bystrianskej jaskyni je vhodný na liečbu astmy a alergií.
  • V minulosti bolo v Dobšinskej ľadovej jaskyni povolené korčuľovanie.
  • Najstaršia sprístupnená jaskyňa je Jasovská.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku