Do hôr za vodnými krásami na jeseň

Autor: Redakcia

Jesenná turistika patrí k tým najkrajším. Počasie na horách sa ustáli, vo väčších nadmorských výškach je síce chladnejšie, ale predovšetkým oveľa jasnejšie – a ten výhľad naozaj stojí za to. Pripravte si teplé oblečenie, foťáky a selfie tyčky. Pozrieme sa na niekoľko prírodných krás, ktoré vás čakajú aj túto jeseň. Turistika v októbri bude plná farieb.

Vodopády

Bobrovecký vodopád (Západné Tatry)

Bobrovec je malá obec vzdialená len niekoľko kilometrov od turistického mesta Liptovský Mikuláš a určite stojí za vašu návštevu. Bobrovec môže byť pre vás východiskovým bodom na niekoľko príjemných túr, ktoré môžete absolvovať aj v chladnejšom počasí, ale aj s menšími detičkami.

(Foto: Robo Majtán)

Bobrovecký vodopád (často nazývaný aj Poľovníkov vodopád či vodopád Stará voda) je nádherný prírodný výtvor v srdci Bobroveckej doliny. Nachádza sa na potoku Stará voda v podhorí Západných Tatier. Tento nie veľmi známy, ale o to estetickejší vodný úkaz je dlhý 12 metrov a obklopený nádhernou prírodou, ktorá vás jednoducho očarí. Dostanete sa k nemu označenou trasou vedúcou z obce Jalovec (hneď za Bobrovcom).

TIP: Keď budete v Západných Tatrách, využite to a pokorte jeden z miestnych kopcov, napr. Babky či Sivý vrch.

Náročnosť: Nízka

Dĺžka: 12 m

Lokalita: Západné Tatry, obec Jalovec (za Bobrovcom) 

Brankovský vodopád (Nízke Tatry)

Brankovský vodopád je jedným z najvyšších vodopádov na našom krásnom Slovensku a zároveň aj najvyšším vodopádom v Národnom parku Nízke Tatry. Najľahšie sa k nemu dostanete z oblasti Podsuchá (medzi Ružomberkom a Donovalmi). Pokojne ho môžete navštíviť v lete či na jeseň, cesta k nemu je nenáročná a zvládnu ju starší ľudia aj rodinky s malými deťmi.

TIP: Ak ho nestihnete navštíviť v jeseni, nezúfajte. Brankovský vodopád vás očarí v každom počasí – aj v zime, kedy sa môžete pokochať jeho zamrznutými cencúľmi.

Náročnosť: Nízka

Dĺžka: 55 m

Lokalita: Národný park Nízke Tatry, vstup do Revúckej doliny

Kľacký vodopád (Malá Fatra)

Naozaj nádherným a očarujúcim vodným úkazom je Kľacký vodopád, ktorý nájdete priamo pod vrchom Kľak. Dostanete sa k nemu z troch miest – z obce Fačkov, z Fačkovského sedla alebo z obce Vrícko. Okrem scenérie vodopádu vás uchváti aj zachovaná pralesná flóra.

(Foto: Daniela Tomášiková)

Náročnosť: Nízka

Dĺžka: 30 m

Lokalita: Malá Fatra

Plesá

Roháčske plesá (Západné Tatry)

Roháčske plesá – to je názov sústavy plies, ktoré nájdete pod Ostrým Roháčom v závere krásnej Roháčskej doliny. Toto súhrnné pomenovanie označuje 4 hlavné plesá situované v terasách pod sebou: Veľké Roháčske pleso, Druhé a Tretie Roháčske pleso a Horné Roháčske pleso.

TIP: Roháčske plesá sú jedinečným unikátom. V takej nízkej nadmorskej výške (1562 m n. m.) sa útvary ľadovcového pôvodu zachovali len u nás – v celej Európe teda nemajú konkurenciu.

(Foto: Miroslav Kasala)

Náročnosť: Stredná

Hĺbka a rozloha najväčšieho plesa: hĺbka 7 m; rozloha 2,2 ha

Lokalita: Západné Tatry, Roháčska dolina

Veľké Biele pleso (Vysoké Tatry)

Milovníci Vysokých Tatier určite ocenia túru na Veľké Biele pleso. Tá trvá približne pol dňa a patrí k stredne náročným vo Vysokých Tatrách. Pleso leží v nadmorskej výške 1 612 m n. m. na konci Doliny Veľká Biela voda (jej pomenovanie nesie aj samotné pleso). Napriek tomu, že rozlohou je toto pleso najväčšie z celej doliny, celkovo ho radíme k menším plesám. K plesu vedie turistický chodník Tatranská magistrála. V minulosti okolím plesa viedol pašerácky chodník, kadiaľ putovali tovary z Poľska ešte do Uhorska, takže má za sebou aj temnú minulosť 🙂

Náročnosť: Stredná (5,5 hod.)

Hĺbka a rozloha: hĺbka pod 1 m; rozloha 0,95 ha

Lokalita: Vysoké Tatry

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Jesenná turistika patrí k najkrajším, preto určite neváhajte.
  • Naplánujte si niektorú z nenáročných trás, pripravte si teplé oblečenie a šup na výlet 🙂
  • Výlety k vodopádom a plesám zvládnu malé detičky i starší ľudia.
  • Nezabudnite si selfie tyčku či foťák, aby vám ostali na krásny deň aj hmatateľné spomienky.

 

 

Titulná fotka: Róbert Gajdica

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku