Zážitkový sprievodca po rieke Hron #2

Hron je veľmi významnou slovenskou riekou, ktorá preteká krásnym a historicky bohatým krajom. V minulom článku som popísal niektoré možnosti, ktoré jeho okolie ponúka. Nakoľko na všetko by ani zďaleka nestačil len jeden článok, v pokračovaní sa pozrieme na ďalšie tipy na zážitky v okolí našej druhej najdlhšej rieky.

Čiernohronská lesná železnica

História Horehronia a priľahlých obcí sa neodmysliteľne spája aj s ťažbou dreva. Práve tej vďačíme za unikátne dedičstvo – lesné úzkokoľajové železnice. Svoju lesnú železnicu má okrem Oravy aj dedinka Čierny Balog. Najstarší úsek železnice nájdete medzi touto obcou a dedinkou Hronec. Pôvodne slúžila na odvoz dreva z hôr do dedín na spracovanie, pričom vo svojich najlepších časoch, po druhej svetovej vojne, mali jej trate dĺžku až 132 kilometrov. Postupne však parnú železnicu nahradili naftové motory nákladných áut a unikátna železnica tak strácala na význame. Partia nadšencov ju, našťastie, dokázala oživiť, čím vytvorili jednu z najznámejších atrakcií Slovenska. Dnes majú turisti na výber viacero trás. Unikátom je napríklad trasa vedúca priamo cez futbalové ihrisko. Ja vám odporúčam využiť 100-ročnú parnú lokomotívu. Nadšenie je zaručené, a to nielen pre deti.

Vodná nádrž Hrončok

História a krásna okolitá príroda vám budú robiť spoločnosť aj pri návšteve vodnej nádrže Hrončok. Aj táto stavba súvisela s ťažbou dreva. Vznikla v roku 1881 a jej úlohou bolo zachytávať vodu, ktorá potom slúžila na splavovanie dreva do dedín. To všetko sa však dialo ešte pred výstavbou lesnej železnice. Priehrada sa nachádza hlboko v lesoch za obcou Hronec. Dostať sa sem teda musíte pomocou vlastnej sily – na bicykli alebo pešou turistikou. Na bicykli sa sem môžete vybrať napríklad zo spomínaného Hronca alebo z dedinky Sihla. Obe trasy nie sú priveľmi náročné a tie divoké lesy si zamilujete! Pešiu turistiku odporúčam napríklad z obce Čierny Balog alebo z dedinky Osrblie. V prípade turistiky sa ale pripravte na dlhšie trasy.

Krpáčovo

Hrončok ale nie je jediná vodná nádrž, ktorú vám odporúčam navštíviť. Nádrž Krpáčovo priamo pod nízkotatranským hrebeňom je obľúbeným cieľom nielen miestnych, ale aj turistov. Kúpanie v nádrži je však len pre odvážnejších, keďže nejde o špeciálne udržiavanú vodnú plochu. Nudiť sa tu určite nebudete. Relaxovať môžete napríklad na terase priamo pri jazere a o množstve turistických trás a cyklotrás ani nehovorím. Vďaka niekoľkým hotelom a chatám v tejto oblasti môžete Krpáčovo spoznávať aj oveľa dlhšie, ako len jeden deň.

Kúpele Brusno

Aký by to bol turistický región, keby neponúkal aj kúpeľný relax? O kúpeľoch Brusno ste už zaručene počuli. Minerálna voda a okolitá príroda pôsobia na organizmus priam zázračne. Časť kúpeľov, bohužiaľ, chátra, ale prechádzky po kúpeľnom parku majú stále čaro ako kedysi. Na liečbu sa v kúpeľoch používa najmä pôsobenie minerálnej vody, či už pri kúpaní, rehabilitačnom plávaní, podvodných masážach alebo zábaloch. Určite je ich ale lepšie raz zažiť ako 100-krát čítať.

Hrad Slovenská Ľupča

Horehronie nikdy nepatrilo medzi najbohatšie regióny Slovenska. To ale neznamená, že si miestna šľachta v minulosti nemohla dovoliť honosné sídla, hrady alebo zámky. Krásnym príkladom je Hrad Slovenská Ľupča. Jeho história siaha až do 13. storočia a aj napriek tomu ide o jeden z najlepšie zachovaných slovenských hradov. Pôvodne bol súčasťou vena uhorských kráľovien a vďaka skvelej polohe pri hlbokých lesoch bol často navštevovaný panovníkmi za účelom poľovačky. Počas svojej bohatej histórie slúžil napríklad ako sirotinec alebo ako nemecké väzenie. Príbeh hradu môžete spoznať na turistickej prehliadke.

TIP: Pri plánovaní prehliadky vám odporúčam telefonickú rezerváciu.

Múzeum SNP

Cestu po prameni Hrona ukončíme v múzeu, ktoré dokumentuje najdôležitejšiu historickú udalosť tohto regiónu. Slovenské národné povstanie bude navždy späté najmä s horami okolo Banskej Bystrice a Brezna, a práve v Múzeu SNP spoznáte tieto udalosti najlepšie. Zároveň vás múzeum oboznámi s vývojom slovenskej spoločnosti v rokoch 1938 – 1945. Súčasťou múzea je aj externá výstava ťažkej techniky z obdobia druhej svetovej vojny.

TIP: Múzeum SNP je skvelým zážitkom najmä pre chlapcov a otcov! 😊

Čo hovoríte na región, ktorý žije okolo rieky Hron? História a hory robia z tohto kraja neodolateľný cieľ pre každého turistu. Nech si vyberiete ktorékoľvek miesto, ktoré som vám odporučil, jedno vám môžem sľúbiť – Horehronie si zamilujete rovnako, ako ja.

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Región Horehronia má aj bohatú históriu. Spoznáte ju napríklad v Múzeu SNP, na Hrade Slovenská Ľupča alebo počas jazdy na Čiernohronskej lesnej železnici.
  • Ak hľadáte spojenie vody a krásnej prírody, vrelo vám odporúčam vodnú nádrž Hrončok alebo Krpáčovo.
  • Pre milovníkov relaxu a kúpeľov si Horehronie pripravilo minerálne pramene v obci Brusno. Samozrejme, vďaka prameňom tu vyrástli kúpele, z ktorých odídete ako nový človek.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku