Koľko vody denne vypiť? Príliš málo, ale aj príliš veľa môže uškodiť

Dostatočný pitný režim na nás kričí z každej strany. Najmä v horúcich dňoch by sme ho nemali podceňovať. No zbytočne sa nalievať, keď necítime potrebu piť tiež nie je najlepšie. Koľko by sme teda mali ideálne vypiť tekutín za deň?

Koľko tekutín denne vypiť?

Ľudský organizmus je asi zo 60 % tvorený vodou. Bez vody by sme neprežili, keďže práve voda zabezpečuje množstvo telesných funkcií. Preto by sme nemali dopustiť, aby sme boli dehydratovaní – vtedy sa nám znižuje sústredenosť, schopnosť regulácie teploty, vyskytujú sa bolesti hlavy a znižuje sa celková výkonnosť.
Hneď na začiatok je potrebné si povedať, že nie je tekutina ako tekutina. Napríklad káva alebo čaj sú močopudná a vodu nám pomáhajú z tela vylučovať, preto by sme napríklad na šálku kávy mali počítať 0,3 litru čistej vody. Rovnako nemôže hodnotiť ani alkohol alebo sladené nápoje, ktoré nám v konečnom dôsledku škodia, než by telu pomáhali.

Optimálne množstvo tekutín

Hovorí sa, že by sme mali za deň vypiť niečo medzi 1,5 a 2 litrami. No nemusí to vyhovovať každému. Optimálne množstvo vody pre dospelého človeka spočítate jednoducho – na každý kilogram hmotnosti počítajte s 30-45 ml vody. Treba ale rátať aj s dennou aktivitou. Ak sa chystáte športovať alebo byť inak aktívny, množstvo vody zvýšte.

Nedoháňajte to naraz

Snažte sa piť priebežne. Majte vždy po ruke pohár vody a pite v menších množstvách počas celého dňa. Večer si pokojne pripravte vodu na nočný stolík, aby ste ju mali po ruke, ak sa náhodou v noci zobudíte. Je to tiež skvelý spôsob, ako telo nabudiť hneď ráno. Určite ale nie je vhodné celý deň nepiť a potom do seba naraz naliať liter vody. Je to veľká záťaž na obličky a pri vysokom množstve naraz hrozia nebezpečné situácie až opuchy mozgu.

Nečakajte na smäd

Buďte predvídaví a nečakajte, než sa smäd ozve sám, pretože vtedy už je to znakom volania o pomoc. Dokonca niektorí ľudia majú pocit smädu znížený až žiadny a v takých prípadoch je to naozaj nebezpečné. Pite priebežne, aspoň každú hodinu. Dodržiavať pitný režim vám pomôžu aj chytré technológie, ktoré vám oznámia, že je čas sa napiť. A nezabúdajte, že tekutiny príjmami aj v podobe jedla – napríklad ovocie a zelenina sú bohaté na vodu.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

Wellness Hotel Patince exterier rimsky kúpel