Infografika: Skladovanie pitnej vody

Autor: Redakcia

Voda. Životodarná tekutina – a to naozaj doslova. Reguluje telesnú teplotu, transportuje živiny do buniek, pomáha pri vylučovaní nepotrebných látok z tela. Je prítomná vo všetkých živých organizmoch a každý z nás ju jednoducho potrebuje. O dôležitosti a nutnosti tejto základnej a jedinečnej tekutiny nemožno diskutovať. No v prípade, že sa bavíme o jej kvalite, to je už iná téma. Skladovanie a udržanie kvality pitnej vody je veľmi dôležité – nielen v reštauráciách, ale aj v školách, firmách, nemocniciach a v neposlednom rade aj u vás doma.

Skladovanie pitnej vody v domácnosti

Krátkodobé skladovanie vody

Ak pitnú vodu skladujete len na pár dní, teda napríklad máte nakúpených niekoľko fliaš a nechcete, aby sa voda znehodnotila, existuje pár jednoduchých pravidiel, ktoré treba dodržať.

Pravidlá skladovania pitnej vody v domácnosti sú nasledovné:

 1. Vodu skladujte na suchých miestach s nie vysokou izbovou teplotou.
 2. Po otvorení vodu spotrebujte do 24 hodín.
 3. Na skladovanie používajte len čisté nádoby.
 4. Používajte uzatvárateľné fľaše.
 5. Vodu skladujte mimo prachu a zápachu.
 6. Vodu ani nádoby s ňou nevystavujte slnku.

TIP: Ak nemáte uzatvárateľnú fľašu alebo ste stratili uzáver, prekryte otvor fóliou – zabránite tak znečisteniu vody.

Pravidlá potravinovej hygieny (pod ktoré spadá i skladovanie pitnej vody) poskytujú odporúčania aj pre používanie vody z kohútika, pretože aj tu existujú 2 základné zásady:

 • Ak vodu púšťate po dlhšom čase (napríklad po príchode domov z práce či po dovolenke), pred konzumáciou nechajte najprv vodu odtiecť – minimálne na 30 sekúnd.
 • Nepite ani nevarte z úžitkovej vody.

Dlhodobé skladovanie vody

Profesionálne zariadenia na vodu

Dlhodobé skladovanie vody je náročnejšou a zložitejšou otázkou – v princípe sa tu ponúkajú dve základné možnosti. Prvou a jednoduchšou je zakúpenie profesionálnych zariadení a nádrží, ktorých je na trhu naozaj dostatok.

Môžete si vybrať z rôznych značiek a typov, napríklad:

 • podzemné nádrže na pitnú vodu,
 • plastové nadzemné nádrže na pitnú vodu (skladovanie pitnej vody bez nutnosti betónovať či inak staticky zaisťovať nádrž).

Každé z týchto zariadení je pred vstupom na trh testované – nádrže na pitnú vodu musia byť zdravotne nezávadné. Vlastné „zariadenie“ na skladovanie pitnej vody si však môžete vytvoriť aj  sami, ale len vtedy, ak chcete vodu skladovať maximálne 90 dní.

Mnoho domácich kutilov odporúča zakúpiť si skladovací kontajner. V takomto prípade však určite nešetrite a rozhodnite sa pre kontajner z HDPE, teda vysokohustotného polyetylénu. Ideálny kontajner je úplne nový – napriek tomu ho treba dôkladne umyť. V takomto kontajneri však môžete vodu skladovať len určitú dobu – ako sme už spomínali, maximálna doba je 90 dní.

Samozrejme, väčšie množstvo pitnej vody viete skladovať len v rodinnom dome, prípadne na záhrade, keďže všetky väčšie skladovacie zariadenia majú veľký objem a niektoré potrebujú už spomenuté ukotvenie (zabetónovanie a pod.).

Aj v takomto prípade platia podobné zásady:

 • Voda musí byť umiestnená na temnom, suchom mieste, mimo vysokých teplôt.
 • Kontajner by mal byť na mieste, na ktorom nie je extrémna vlhkosť ani malé zvieratá, ktoré by mohli do vody spadnúť, prehrýzť nádrž a pod.
 • Ideálna teplota je medzi 15 a 20 stupňov Celzia.
 • Nádoba s vodou nesmie byť na otvorených miestach, kde hrozí kontaminácia alebo výkyvy teplôt.
 • Nádoba musí byť adekvátne uzatvorená.

Čo na skladovanie vody hovorí zákon?

 Podmienky skladovania pitnej vody upravuje aj Potravinový kódex Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Hovorí napríklad o tom, že balená voda nesmie byť umiestnená vo výkladoch, ale popisuje aj maximálnu teplotu vody.

Celé znenie kódexu si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Na záver:

 • Pitná voda musí byť umiestnená na čistom, suchom mieste bez výkyvov teplôt, prachu a vysokej teploty.
 • Menšie množstvo pitnej vody môžete skladovať v chladničke, prípadne v komore, ale nikdy nie na mieste, kde svieti slnko.
 • Veľké množstvá pitnej vody skladujeme v nádržiach. Na slovenskom trhu nájdete mnoho certifikovaných značiek.

 

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

 

 

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku