Poloha: Turčianska kotlina, Žilinský kraj
Región: Turiec
Zaujímavosti: kúpele, história, architektúra, turistika 

Relax
100%
Adrenalín
40%
Turistika
20%
História
55%

Mesto preslávené kúpeľmi ponúka oveľa viac možností na trávenie voľného času a stojí za návštevu. Leží v južnej časti Turčianskej kotliny, preteká ním rieka Teplica, ktorú mnohí miestni nazývajú aj Žarnovica a patrí medzi najstaršie kúpeľné mestá na Slovensku. 

História mesta 

Prvá písomná zmienka pochádza už z roku 1281 od kráľa Ladislava IV, ktorý mesto daroval pod správu grófovi Petrovi. Neskôr, v roku 1533, sa Turčianske Teplice dostali do vlastníctva mesta Kremnica. Termálne pramene začali pod správou mesta slúžiť širokej verejnosti. Postupne sa začali stavať budovy kúpeľov a ubytovne pre hostí. 

Čas.sk/Tatiana Michalková

 

Kúpele Turčianske Teplice 

Voda zo siedmych termálnych prameňov má hrejivú teplotu, ktorá sa pohybuje od 38 do 46 stupňov. Okrem svojej úžasnej vysokej teploty je aj liečivá. Unikátom kúpeľov na Slovensku je, že ako v jediných kúpeľoch sa tu liečia choroby obličiek a močových ciest prostredníctvom pitných kúr a pridružených kúpeľných procedúr. Okrem toho pozitívne výsledky pri liečbe tu zaznamenávajú aj pacienti s chorobami pohybového ústrojenstva, liečivá voda pomáha pri liečbe reumy, ochoreniach kĺbov a chrbtice. 

Služby sa neustále rozširujú, takže okrem klasických kúpeľných procedúr, masáží, zábalov a rehabilitačných cvičení môžu návštevníci absolvovať rôzne moderné wellness a relaxačné procedúry či navštíviť aquapark. Liečebné procedúry sú vhodné dokonca aj pre deti. 

Modrý kúpeľ

Iné zaujímavosti a atrakcie 

Okrem kúpeľov môžete v Turčianskych Tepliciach navštíviť Galériu Mikuláša Galandu, ktorá je umiestnená v rodnom dome slovenského umelca a zakladateľa moderny, Mikuláša Galandu. Dom je od roku 1979 vyhlásený za národnú pamiatku. V stálej expozícii si máte možnosť pozrieť jeho diela či osobné predmety z jeho života. 

Galandov dom

Príjemným miestom na prechádzku či aktívny relax je aj kúpeľný park s 200 ročnou lipou, netradičnými lavičkami rôznych tvarov a množstvom vzácnych domácich aj exotických drevín. Medzi najzaujímavejšie patrí napríklad chránený tisovec dvojradový, platany, či metasekvoje. Okrem prechádzky si v parku môžete zabehať. Pravidelne sa tu organizujú aj turnaje v krokete. 

Lavička v parku

Na turistiku sa môžete vybrať do neďalekej Gaderskej doliny a hrad Blatnica, k Šútovskému vodopádu navštíviť môžete renesančný kaštieľ v Diviakoch, vystúpiť na Tlstú horu, navštíviť mesto Martin či Kremnicu. 

Diskusia k článku

Most Recent Projects