Sútok riek: Tichý a Kôprovský potok
Ústie: Váh
Poloha: Liptovský Hrádok
Dĺžka: 23,6 km
Aktivity: horské splavovanie
Zaujímavé miesta v okolí: kaštieľ Liptovský Hrádok a hrad Hrádok, Skanzen Liptovskej dediny v Pribyline

Odpočinok
67%
Adrenalín
100%
Prístupnosť
80%

Belá je horský tok a vzniká sútokom Tichého a Kôprovského potoka v nadmorskej výške 976 m.n.m. Preteká krásnou scenériou Vysokých Tatier popri osade Podbanské, kde sa do nej ďalej vlievajú potoky Kamenistý potok, Bystrá, Račková či Dovalovec. Smeruje k mestu Liptovský Hrádok a vlieva sa do Váhu v lokalite Úšusty.

Pre milovníkov splavovania ponúka viacero úsekov na splavovanie vhodných skôr pre pokročilých, nakoľko sa v nej nachádza množstvo spadnutých stromov a na úseku nad Vavrišovom ostrý lomový kameň a betónové bloky v koryte rieky: na úseku Podbanské – ústie Račkovej obťažnosť WW III+ (ťažká), ústie Račkovej – Vavrišovo WW II-III (mierne ťažká až ťažká), Vavrišovo – Ústie WW I-II (ľahká až mierne ťažká).

Showing 2 comments
 • Ján
  Odpovedať

  Hm, toľko nepresností v jednej vete – to ste si „dali záležať“!
  Podbanské nie je dedina, ale osada (https://sk.wikipedia.org/wiki/Podbansk%C3%A9). Belá preteká cez Podbanské a nie „popri“. Do Belej sa vlieva Kamenistý potok, Bystrá, Račková a až potom Dovalovec – ak pominieme menšie prítoky. A k zaujímavým miestam pri rieke určite patrí aj Skanzen liptovskej dediny v Pribyline – neďaleko sútoku s Račkovou.

  • Naša Voda
   Odpovedať

   Dobrý deň Ján, ďakujeme veľmi pekne za upozornenie na preklepy, opravili sme to. Ďakujeme aj za doplnenie zaujímavosti v okolí 🙂

Diskusia k článku

Podobné lokality