Tvrdá a mäkká voda – aký vplyv majú na zdravie a ako zistiť, ktorú máte doma?

Autor: Redakcia

Záleží vám na zdraví seba aj svojej rodiny a zamýšľali ste sa, akú vodu je najlepšie piť? Pojem tvrdá voda znie na prvé počutie odstrašujúco a mnohí ľudia si myslia, že má neblahé účinky na zdravie. V skutočnosti však škodí len práčkam či rýchlovarným kanviciam a pre ľudské telo má naopak pozitívny vplyv vďaka obsahu minerálov. Nesmie byť však tvrdá až príliš.

Rozdiel medzi mäkkou a tvrdou vodou

V tvrdej vode sa spravidla nachádza viac minerálov, než v mäkkej. Jedná sa o horčík a vápnik. Úrad zdravotníctva SR rozlišuje niekoľko stupňov tvrdosti vody podľa množstva obsiahnutých minerálov a odporúča na pravidelné pitie vodu s obsahom vápnika väčším, ako 30 ml/l a horčíka 10-30 mg/l. Príliš mäkká ani príliš tvrdá voda sa neodporúča.

Stupnica tvrdosti vody podľa UVZ SR:

  • Veľmi mäkká: menej, ako 0,5 mmol/l
  • Mäkká: 0,7 – 1,25 mmol/l
  • Stredne tvrdá: 1,26 – 2,5 mmol/l
  • Veľmi tvrdá: viac, ako 3,76 mmol/l
TIP: Horčík je v organizme nevyhnutný pre správnu činnosť svalov a nervov, správnu stavbu kostí, zubov a je prevenciou pred infarktom. Odporúčaná denná dávka je 300 – 350 mg denne. Podobne aj vápnik zohráva dôležitú úlohu v správnom vývine kostí a svalov, najmä u detí a mladistvých pri vývine. Odporúčaná denná dávka je 800 – 1000 mg denne.

tvrda-a-makka-voda-vplyv-na-zdravie

Tvrdosť vody a vplyv na zdravie a domácnosť

Z uvedeného vyplýva, že sa konzumácie tak akurát tvrdej vody obávať nemusíme. Odopierať by sme ju nemali ani malým deťom, ktorým sa neodporúča podávať príliš mäkkú vodu ochudobnenú o minerály prospievajúce k ich správnemu vývinu.

Iné je to s domácimi spotrebičmi, ktorým tvrdšia voda neprospieva. Spôsobuje vodný kameň, koróziu a inkrustáciu vodovodných potrubí (obalenie vnútra potrubia stvrdnutými časticami). To spôsobuje skrátenie životnosti rôznych spotrebičov ako sú práčky, umývačky riadu či bojlery.

TIP: Umývačka riadu pracujúca s tvrdou vodou má väčšiu spotrebu energie, pretože je v nej mydlo ťažšie rozpustné čo si vyžaduje dlhšiu dobu umývania a vyplachovania. Tak isto pri praní s tvrdou vodou by sme mali podľa inštrukcií použiť väčšie množstvo pracieho prášku.

Ako zistiť, či máte mäkkú alebo tvrdú vodu

Tvrdosť vody sa na jednotlivých územiach Slovenska líši vďaka unikátnemu geologickému vývoju nášho územia. Na trhu sú dostupné rôzne jednoduché testy, ktoré si môžete zakúpiť a odmerať hodnotu tvrdosti vašej vody. Tvrdosť viete jednoducho spozorovať aj voľným okom. Dôkazom je zvýšená tvorba vodného kameňa v rýchlovarnej kanvici či vznik slabých bielych škvŕn na kuchynskom riade, ktorý po umytí neutrieme. Pozorovať môžete aj prítomnosť jemného povlaku na hladine kávy alebo čaju. Ak si však chcete byť istí, informovať sa môžete v miestnych vodárňach alebo si zakúpiť niektorý z dostupných testovacích prúžkov.

tvrdost-makkost-vody-slovensko

(Zdroj: RUVZ)

Pokiaľ si želáte znížiť tvrdosť vody vo vašej domácnosti, môžete investovať do zariadenia na úpravu tvrdosti vody, ktorých existuje na trhu veľké množstvo a líšia sa cenovo aj funkciami. Počítať musíte však s vyššími cenami, pretože táto technika nepatrí medzi najlacnejšie domáce spotrebiče.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

pltnik-na-dunajci-v-pozadi-tri-koruny-monika-ilkov