Sezóna slovenských ľadových medveďov začína. Otužilcom sa môžete stať aj vy

S príchodom jesene začína ľadovým medveďom tá pravá sezóna. Plávanie v daždi, snehu či mraze je pre otužilcov najväčšou pasiou. Nám ostatným, ktorým sa naživo alebo protredníctvom televízie naskytne možnosť pozorovať toto ľadové divadlo, naskakuje husia koža aj za otužilcov.

Zbohom, teplá sprcha

Buďme k sebe úprimní. Keď väčšina z nás ráno vstane z mäkučkej vyhriatej postele, rozhýčka svoje telo šálkou horúcej kávy alebo čaju a príjemnou teplou sprchou. Otužilci to robia presne naopak. Nemáme tým na mysli, že pijú na raňajky ľadový čaj, ale začínajú každý deň studenou sprchou. Otužilcom sa totiž nikto nestane zo dňa na deň, ale celý proces trvá aj niekoľko rokov. Dôležité je telo postupne pripravovať na otužovanie doma najprv vlažnou až studenou sprchou. Okrem toho, že prúd sviežej vody organizmus ráno naštartuje, má priaznivé účinky na imunitu a celkovú termoreguláciu tela.

otuzovanie-ladove-medvede

(Foto: Flickr)

TIP: Vedeli ste, že: Otužovať sa môže každý zdravý človek po zdravotnej prehliadke. Najlepšie je s otužovaním začať do štyridsiatky, po dosiahnutí tohto veku len so súhlasom lekára.

Otužovanie sprchou nekončí

Sprchou všetko iba začína. Po  kúpeľni je ďalšou miestnosťou spálňa, kde otužilci zoceľujú svoje telo. Namiesto hrubej periny a prekúrenej izby sa pri otužovaní odporúča spánok pri teplote 12°C pod ľahkou prikrývkou. Dodržiavanie správnej teploty je dôležité počas noci, ako aj počas dňa. Preto aj  v iných priestoroch (obývačka alebo kancelária), v ktorých sa cez deň ľadový medveď pohybuje, by mala teplota dosahovať okolo 20°C.

Otužilcom za každého počasia

Samostatnou kapitolou je otužovanie v prírode, ktorému predchádza minimálne polročné otužovanie doma. Po tomto čase máte na výber z rozličných športových aktivít od behu cez bicyklovanie a cvičenie až po plávanie. Podmienka je len jedna: pre ktorýkoľvek šport sa rozhodnete, dôležité je nenechať sa odradiť vetrom, dažďom, chladom ani inou nepriazňou počasia. Už po dvoch rokoch takéhoto pravidelného aktívneho pohybu otužilec zaznamená znížený výskyt rôznych chorôb, najmä prechladnutí. A ak náhodou nejaké ochorenie predsa len príde, boj s ním je o niečo ľahší, pretože organizmus otužilca si poradí predovšetkým sám.

Do jazera v zime

Každý, koho láka športové otužovanie, čiže plávanie v studenej vode, môže s touto aktivitou začať približne po 1 – 2 ročnom otužovaní sa studenou sprchou v domácom prostredí. Aby si organizmus postupne zvykol, otužilec by mal s plávaním začať v lete a chodiť na jazero alebo k rieke ideálne každý deň a za každého počasia. Pokiaľ však teplota vody klesene pod 12°C, plávaniu sa venujte len dva až trikrát týždenne. Obzvlášť pri otužovaní platí, že všetko treba robiť s mierou. Pri plávaní v prírode je potrebné pozorne sledovať teplotu vody a riadiť sa odporúčanými časmi:

  • plávanie vo vode s teplotou 20°C a viac – časovo neobmedzené
  • plávanie vo vode s teplotou 10 – 15°C – 30 minút
  • plávanie vo vode s teplotou 5 – 10°C – do 10 minút
  • plávanie vo vode s teplotou pod 5°C – 5 minút
ladove-medvede-

(Foto: Filckr)

TIP: Pred plávaním v studenej vode nepite alkohol. Rozširuje cievy v končatinách a organizmus sa rýchlejšie podchladí.

Teplý čaj a krém

Po doplávaní v studenej vode a krátkom cvičení padne každému ľadovému medveďovi vhod teplý čaj a chutné jedlo. Okrem toho po náročnom športovom výkone netreba zabúdať ani na hydratáciu v podobe výživného krému, ktorý zvláčni pokožku. Vaše telo si po plávaní v ľadovej vode zaslúži rozmaznať, tak mu bez výčitiek doprajte to najlepšie.

Titulná foto: hiveminer.com

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

levické rybníky