Liečivá kaďa v Liptovskom Jáne – „prírodné jacuzzi“

Autor: Redakcia

Nie je to tak dávno, čo sme sa spolu vybrali na jesennú turistiku do hôr. Čo poviete, ktorá krása Slovenska sa vám páčila najviac? Ak ste ešte nestihli vymeniť turistickú obuv za teplejšiu, nevadí, stále je dosť času. Pre tých, ktorí to už stihli, máme odmenu. Teda, nie my, ale naša krásna slovenská príroda si prichystala skutočnú lahôdku. Čo môže byť lepšie ako možnosť nabrať sily ešte pred turistikou? Asi len liečivý oddych po vyčerpávajúcej prechádzke. Každopádne, ideálnym miestom je pre vás liečivá kaďa v Liptovskom Jáne.

Ľahko na aute aj na bicykli

Je jedno, či mierite do Nízkych alebo Vysokých Tatier, na východ či na západ, pretože v dnešnej dobe sme jednoducho prepojení diaľnicou. Tá vás zavedie blízko vytúženého cieľa. Do Liptovského Jána vás nasmeruje výjazd priamo z D1 a odtiaľ už len prídete na koniec dediny, ktorý je označený smerovými tabuľami. Tam sa nachádza prírodný minerálny prameň, ktorý vytvoril podmienky pre vznik kade.

Keďže hovoríme o voľne prístupnom prameni, nie je oplotený ani strážený, takže k nemu viete zájsť pokojne aj na bicykli. Kaďou miestni nazvali termálny prameň, ktorého blahodarné účinky poznali a využívali už za čias Márie Terézie. Termálne pramene boli totiž v minulosti využívané na pranie bielizne, prípadne na močenie konope. Práve práčkam a poddaným preto vďačíme za to, že si dnes na tomto mieste aj my môžeme „vykúpať“ trochu zdravia navyše.

Zdravý relax v ktoromkoľvek ročnom období

V okolí sa nachádza aj termálne kúpalisko, no veľkou výhodou kade je, že je zadarmo. Kedykoľvek môžete prísť, nabrať silu a pokračovať v ceste – alebo viete relaxovať aj na etapy. Odporúčaná procedúra by mala trvať 20 minút a už po prvej by ste mali cítiť účinok  „zdravej“ vody. Okrem toho tiež pocítite jemné pálenie na pokožke. Je to z dôvodu zvýšeného obsahu minerálov vo vode, hlavne síranov. Sírany ale nie sú pre vašu pokožku nebezpečné, práve naopak. Poriadne vám prekrvia celé telo zvnútra až na povrch.

 

Voda v kadi má 20 °C, takže v letných mesiacoch vie byť príjemným osviežením. Netreba sa však báť vliezť dnu ani počas jesenných mesiacov, pretože jemné bublinky a zloženie vody vás rýchlo zahrejú a po chvíli už nebudete chcieť vyliezť. V zime je, naopak, príjemnou zastávkou na zahriatie. Priamo do kade vojde len zopár ľudí, no ak by bola práve obsadená, viete si krátiť čas máčaním si nôh vo vedľajšom „bazéniku“. Je trochu väčší, a preto sa dá využiť aj na plávanie. Samotná kaďa pripomína akúsi prírodnú „vírivku“ – na pohľad i veľkosťou.

 

Za čas strávený v kadi sa vám vaše telo určite poďakuje. Ako som spomínala, už po prvej procedúre (mala by trvať zhruba 20 minút) je vaše telo prekrvené, kĺby sú posilnené a energia „na nové začiatky“ je načerpaná. Nie nadarmo sa jej hovorí prírodný wellness. Pre výraznejší efekt je však odporúčané procedúru opakovať počas niekoľkých dní.

TIP: Dĺžka pobytu v kadi záleží len od vás. Pravidelní návštevníci si doprajú aj 40-45 minút.

Ak sa teda zdržiavate v okolí Liptova aj keď len na pár dní, viete si touto cestou pomôcť k vášmu zdravšiemu ja. Hovorí sa, že liečivý prameň ľudí udržiava nielen zdravších, ale aj krajších a dlho mladých. Nie je nič krajšie ako prekrvená pleť s jemným ružovým nádychom. Dámam možno nahradí aj púdrovú lícenku v kozmetickej taštičke 😊

TIP: Na mieste sa tiež nachádza studnička – tu si môžete nabrať vodu priamo z prameňa a vychutnať si ju aj doma.

Aj okolie stojí za návštevu

Podľa slov pravidelných návštevníkov je okolie kade očarujúce aj vďaka pohode a akejsi súdržnosti návštevníkov. Panuje tam pokoj aj napriek tomu, že prameň nikto nespravuje a neriadi poriadok v ňom, ľudia sa správajú veľmi disciplinovane. Po čase vám vždy uvoľnia miesto v kadi, sú milí a vľúdni. Aj toto je motiváciou pre návštevníkov, aby sa sem vracali vždy, keď je to možné. Pevne verím, že aj vy tam nájdete tú pravú chvíľku na meditáciu v kruhu tých správnych ľudí.

TIP: Ak sa chystáte na Liptov, rezervujte si rovno niekoľko dní, naložte bicykle a zabaľte plavky. Liptov je pre aktívny odpočinok ako stvorený.

Nádherný Liptov

Po príjemnom oddychu vrelo odporúčame prechádzku aj po samotnej obci. Liptovský Ján sa pýši niekoľkými pamiatkami, ako napríklad románsko-gotickým Kostolom sv. Jána Krstiteľa z konca 13. storočia a množstvom kaštieľov. Aj v okolí je veľa možností na turistiku či na výlet, napríklad hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku. Či už si vybehnete na vrch Bystrá, alebo si zaplávate v Liptovskej Mare, rozhodne sa na Liptove nudiť nebudete. Prajeme vám príjemné spoznávanie našich vôd a nádhernej prírody.

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Je fajn zmapovať si okolie nášho cieľa predtým ako sa vyberieme na túru. Nikdy neviete, čo všetko sa po ceste môže nachádzať.
  • Na jeseň je dobré so sebou nosiť dáždnik alebo pršiplášť a nepremokavé topánky. Trochu dažďa nás predsa od objavovania neodradí J
  • Ak si správne naplánujete svoj čas, pokojne môžete navštíviť aj Spišský hrad, najväčšie šošovkovité námestie na Slovensku v Spišskej Novej Vsi, či historickú Levoču. Odtiaľ je len na skok do Baldoviec, kde nájdete ďalší významný minerálny prameň Slovenska. Tak hor sa objavovať!

 

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku