Čistička v Skýcove: poradia si aj bez chémie

Čistička odpadových vôd v Skýcove nepatrí medzi turistické zaujímavosti, napriek tomu je slovenskou raritou. Podobnú by ste v našej krajine hľadali už len márne. Chemické prostriedky úspešne nahradili zelené rastliny, ktoré dokonale odvádzajú svoju prácu. Týmto unikátnym riešením predbehla obec Skýcov všetky veľké slovenské mestá.

Jedinečná čistička bola v obci vybudovaná spolu s kanalizáciou ešte v 90. rokoch. Funguje čisto na prírodnom princípe, namiesto chémie čistia vodu zelené rastlinky. V skutočnosti pripomína mokrade, v ktorých prebiehajú rovnaké procesy ako v skýcovskej čističke.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bpo01RxFaX0/“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: Obec Skýcov sa okrem ekologickej čističky vôd pýši pozostatkami kaštieľa a rímskokatolíckym kostolom Nanebovzatia Panny Márie. Necelé tri kilometre od obce sa nachádza vyhľadávaný turistický cieľ – zrúcanina hradu Hrušov.
[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BlRHSzMAjPM/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Sila ukrytá v zelenej

Voda sa čistí v dvoch nádržiach, pričom prvá je prevzdušnená jemnobublinným systémom. Tu sa voda prvotne prečistí a potom odteká do druhej nádrže, kde sa už do práce pustia rastlinky. Keď zelení „pracanti“ dokončia čistiaci proces, zmenia farbu na žltozelenú. Následne sa z nádrže vyberú a nechajú sa vysušiť. Týmto spôsobom čistička neprodukuje žiadny odpad, čo je veľké plus pre životné prostredie.

Čistička v Skýcove: poradia si aj bez chémie

TIP: Rastliny vhodné na dočisťovací proces sú napríklad vodný hyacint alebo rastliny z čeľade Lemnaceae.

Samé plusy

O čističku sa vo veľkom zaujímajú študenti v rámci exkurzií a výskumov, ako aj odborná verejnosť. Ide o skutočne účinný čistiaci systém nenáročný na údržbu, ktorý napriek nákladom na jeho výstavbu ročne ušetrí obci nemalé peniaze. Problémom v čističke nie sú ani usadeniny, za rok sa ich v nádržiach nahromadí iba jeden centimeter. Dokonca ani zmena ročných období nepredstavuje  pre čističku žiadne komplikácie – rovnaký výkon možno očakávať rovnako v zime aj v lete. Vďaka svojim ekologickým a ekonomickým výhodám je čistička praktickým riešením tzv. zelených otázok.

 

Zapamätajte si:

  • Jedinečná čistička sa nachádza v obci Skýcov v zlatomoraveckom okrese.
  • Čistička je nenáročná na údržbu a obsluhu, nevzniká v nej odpad a funguje rovnako v každom ročnom období.
  • Skýcov sa nedostal do povedomia ľudí iba čističkou. V obci sa nachádza renesančný kaštieľ, kostol Nanebovzatia Panny Márie a neďaleko tiež hrad Hrušov.

 

Titulná fotka: ilustračná

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

jazero-taricoravska_priehrada_rano__panorama