Vodná nádrž Dubník: býval plný rekreantov, dnes je oázou pokoja

Autor: Redakcia

Trenčiansky kraj je bohatý na veľké množstvo vodných nádrží a jazier, ktoré sú ako stvorené pre relax, kúpanie aj športovú aktivitu. Jednou z nich je aj vodná nádrž Dubník, ktorá sa nachádza v prírodnom prostredí neďaleko od mestečka Stará Turá. Kedysi vyhľadávaný a dovolenkármi prekypujúci prírodný areál dnes už skôr chátra, ale stále má čo ponúknuť svojim návštevníkom. Hoci miestni v ňom kúpať sa neodporúčajú, aj tak je vďaka peknému prostrediu ako stvorený na prechádzky s deťmi, štvornohými miláčikmi, či cykloturistiku. Poďte sa naňho spolu s nami pozrieť.

vodna-nadrz-dubnik

Dve jazerá blízko seba

Dubník pozostáva z dvoch vodných nádrží Dubník I. (nový) a II. (starý). Starý Dubník slúžil hlavne na rekreáciu, v jeho okolí bolo vybudovaných viacero penziónov, hotelíkov a ubytovní. V okolí nového Dubníka sa rekreačná oblasť nebudovala a slúžil hlavne ako rybársky revír. Ubytovacie zariadenia a reštaurácie pri starom Dubníku dnes už chátrajú, pretože slovenskí turisti stratili záujem o dovolenku na Slovensku a cestujú radšej do zahraničia. Dubník má však stále čo ponúknuť aj čo sa týka spoločenského života. Pravidelne sa tu organizujú rybárske súťaže, okrem nich sa každoročne v júli na víkend Dubník stáva domovom motorkárov zo všetkých kútov na motorkársko-hudobnom festivale Tanec Slnka. Koncom augusta sa tu zas koná obľúbený Staroturanský triatlon.

vodna-nadrz-dubnik-1-2

Na mape sa na ľavo nachádza starý Dubník II. využívaný na rekreačné účely, na pravo nový Dubník I.

vodna-nadrz-dubnik

Dubník počas motorkárskeho zrazu Tanec Slnka

vodna-nadrz-dubnik

Príroda okolo nádrže

Aktivity a relax v okolí

Už samotná prechádza okolo starého Dubníka je veľmi príjemnou aktivitou v prírodnom prostredí, ktorú môžete absolvovať na bicykli či pešo aj so psíkmi. Aktívnejší si môžu zapožičať člnok alebo vodný bicykel a brázdiť jazero počas slnečných dní. Pre deti je tu vybudované ihrisko. Ak by ste sa chceli okúpať, miestni odporúčajú radšej vyššie položený nový Dubník, v ktorom je podľa nich čistejšia voda. V oboch jazerách je však kúpanie na vlastné riziko.

vodna-nadrz-dubnik

V samotnom mestečku Stará Turá môžete počas výletu navštíviť cintorín so Starou vežou, zvanou Husitská. Je to najstaršia budova v meste a postavená bola v 17. storočí ako súčasť kostola, no plnila významnú úlohu ako súčasť opevnenia Čachtického hradu. Zrúcanina legendárneho Čachtického hradu sa nachádza približne 20 km od Starej Turej.

cachticky-hrad

TIP: K Čachtickému hradu sa zo Starej turej dostanete motorovým vláčikom lokálne prezývaným „čachtická strela“. Odporúčame vystúpiť vo Višňovom, odkiaľ po zelenej turistickej značke vyjdete približne za 30 minút strmším výšľapom na hrad. Pokiaľ preferujete menej náročný výstup, vlakom môžete ísť do Čachtíc, odkiaľ je k hradu síce dlhšia cesta, ale menej strmá.
partizanska-nemocnica-topolecka

Partizánska nemocnica v lesoch pri Starej Turej

V okolí mestečka, za dedinkou Topolecká, máte možnosť navštíviť krásne lesy plné histórie Slovenského národného povstania. Nachádza sa tu zrekonštruovaná partizánska nemocnia a viacero bunkrov. Ak máte chuť na poriadnejšiu turistiku, vystúpiť môžete na vrch Veľká Javorina, na ktorej stojí vysielač a Holubyho chata, ktorá vyhladovaným turistom ponúka veľmi chutné jedlá aj dezerty. Výhľad odtiaľ budete mať nielen na šíre Slovensko, ale aj Česko, keďže časťou vrchu vedie česká štátna hranica.

velka-javorina

Vysielač Veľká Javorina

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

vodne-zvyky-na-velku-noc