Navštívte Starú Myjavu – vodnú nádrž, kde sú aj muchy vzácne

Autor: Redakcia

Vodná nádrž Stará Myjava sa nachádza v rovnomennej obci na západnom Slovensku, neďaleko od českých hraníc. Krásne vodné dielo ukryté medzi horami je v tejto lokalite veľmi obľúbenou destináciou pre všetkých, ktorí hľadajú oddych ale aj športovú aktivitu. V blízkosti neveľkej nádrže je možnosť ubytovania sa v chatách, nájdeme tu športové ihriská, lanový park, exteriérové fitness stroje či areál určený pre detské tábory.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BnOm5xbnzIu/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Vo vodnej nádrži je kúpanie povolené a tí, ktorí sa s plávaním až tak nekamarátia, môžu využiť člnky. Priniesť si môžete vlastné, alebo si ich prenajať v areály. Na svoje si tu prídu aj rybári. Vodná nádrž Stará Myjava slúži aj ako prekážka, ktorú musia súťažiaci zdolať v terénnych vytrvalostných pretekoch Rugged Race.

stara-myjava-vodna-nadrz-rakosie-voda

Biotop Stará Myjava – miesto, kde žije zlatá rybka a chránená salamandra škvrnitá

Vo vodnej nádrži Stará Myjava majú svoj domov vzácne druhy živočíchov. Okrem iných sú to aj ľudovo nazývané zlaté rybky, teda karasy striebristé či kapor koi. Ide o kaprovité ryby, ktorým sa v čistej vode Starej Myjavy darí veľmi dobre. Okrem nich tu plávajú aj pstruhy a riečne raky. Jedným zo vzácnych obyvateľov je aj salamandra škvrnitá.

Dokonca aj muchy sú tu vzácne. Vzácny druh muchy žltej phaonia pallida je u nás možné pozorovať len v tomto regióne.

phaonia-pallida-zlata-mucha-stara-myjava

Vzácny druh muchy – phaonia pallida

Kam na výlet v okolí

Miesto atraktívne aj v zime – lyžiarske stredisko SKILAND Stará Myjava

V okolí sa zabavíte aj v zime. Skiland Stará Myjava má 3 lyžiarske vleky (kotvy), dva z nich majú 400m, ten kratší má 150m. Na svahu je možnosť večerného lyžovania, požičania lyží či snowboardov, skiservis a bežkárske trate.

skiland-stara-myjava

Vodná nádrž Brestovec

Ido o prírodnú vodnú plochu, ktorá slúži ako zásobáreň pitnej vody. Pre rekreantov má využite v zime (korčuľovanie) aj v lete (kúpanie), no neponúka žiadne služby, preto ak sa ju rozhodnete navštíviť, nezabudnite si pribaliť aj niečo na jedenie a pitie.

vodna-nadrz-brestovec

Za vojnovými pamiatkami

V okolí Myjavy sa nachádza veľa vojnových pamiatok a pamätných miest – najmä z obdobia slovenského národného povstania. Neďaleko nádrže nájdeme miesto, z ktorého tak trochu behá mráz po chrbte. Partizánske bunkre Zemľanky sú pripomienkou časov minulých. Partizáni tu, v doline potoka Kostolník, mali postavené bunkre, ktoré sú dnes miestom vyhľadávaným turistami aj cyklistami. Zemľanky nájdete asi tri kilometre od obce Poriadie pri Myjave. V blízkosti Starej Myjavy nájdeme aj Pomník generála Ilju Danieloviča Dibrova. Kamenný pamätník je postavený na mieste, kde sa križuje Cesta SNP so zelenou značkou. Generál tu v boji padol, pochovaný bol však Španej (odkiaľ ho premiestnili do sovietskeho Ruska).

partizanske-bunkre

Partizánske bunkre

V smutnom duchu ešte ostaneme. Ak ste fanúšikom povojnových pamiatok, toto miesto by ste nemali obísť. Ľudia žijúci v okolí razantne podporovali protifašistický odboj. Práve to sa stalo obci Nárcie osudným – Nemci ju podpálili. Šťastie v nešťastí mali obyvatelia, ktorí stihli poutekať do hôr. Tí, ktorých Nemci dolapili, šťastný osud však nemali. Dnes na tomto mieste nájdeme len pozostatky zhorených domov s pamätnými tabuľkami.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku