Suchá Belá: najromantickejšia tiesňava Slovenského raja

Štyri kilometre dlhá Suchá Belá patrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie rokliny v Slovenskom raji. Niet sa čomu čudovať. Na pomerne krátkom, stredne náročnom úseku sa nachádza veľké množstvo vodopádov, skalných útvarov a rebríkov na zdolávanie. Ak sa chystáte Slovenský raj navštíviť po prvýkrát, táto roklina je ideálnou turistickou trasou, ktorá vás prevedie mnohými krásami a typickou flórou tohto národného parku.

sucha-bela-slovensky-raj

Pozor na zápchy, Suchá Belá býva veľmi frekventovaná

Práve preto, že je jednou z najkrajších roklín, býva Suchá Belá v sezóne preplnená turistami. Môže sa stať, že na zdolanie niektorých rebríkov a úsekov musíte čakať niekoľko minút. Počuli sme už aj o sťažnostiach turistov, ktorí čakali viac ako 20 minút, aby mohli vyjsť po rebríku a pokračovať ďalej. Keďže trasa je jednosmerná, nemôžete sa otočiť a vrátiť do Podlesku, odkiaľ sa túra začína.

Po rebríkoch by z hľadiska bezpečnosti nemalo vystupovať veľa ľudí naraz. Predsa len sú obmedzené nosnosťou.

TIP: Ak sa chcete vyhnúť preplneným chodníkom, odporúčame vám navštíviť roklinu v letných mesiacoch počas pracovného týždňa. Najprázdnejšiu ju nájdete v jarných mesiacoch, avšak býva ťažšie schodná a často aj zamrznutá.

sucha-bela-slovensky-raj

Prírodné krásy, ktoré sa oplatí vidieť

Napriek všetkému sa od návštevy Suchej Belej určite nedajte odradiť. Medzi najkrajšie vodopády, ktoré v nej uvidíte, patrí 8-metrový Okienkový vodopád, 8,5-metrový Korytový vodopád a majestátne Misové vodopády. Práve tieto sú vďaka svojej členitosti a nádherným farbám skál, ktoré vytvorila stekajúca voda, najromantickejším miestom celej rokliny. Prameň vody steká z výšky 29,5 metra, sú teda najvyššími vodopádmi v rokline. Popri vodopádoch vyleziete rebríkom, kde budete riečiskom prechádzať cez najužšie miesto rokliny. Tento úsek je zabezpečený reťazami. Treba zvýšiť opatrnosť, avšak trasu zvládajú bez problémov aj staršie deti.

okienkovy-vodopad-slovensky-raj

Okienkový vodopád

korytovy-vodopad-slovensky-raj

Korytový vodopád

misove-vodopady-slovensky-raj

Pýcha Suchej Belej – Misové vodopády

Celý čas pôjdete z Podlesku až po záver rokliny po zelenej značke: Podlesok – Suchá Belá – záver (rázcestie). Prechod roklinou za dobrých podmienok trvá približne dve hodiny. Budete potrebovať nepremokavé turistické oblečenie a pevnú turistickú obuv.

sucha-bela-pramen-studnicka

TIP: Tesne pred výstupom k rázcestiu je studnička s pitným prírodným prameňom, z ktorého si môžete nabrať do fľašky. V závere trasy na rázcestí sa nachádza altánok s posedením, v ktorom sa môžete občerstviť.

Kam ďalej po absolvovaní trasy?

Ak vám po zdolaní Suchej Belej turistiky stačilo, prejdete sa po žltej značke k rázcestiu Pod Vtáčím hrbom, odtiaľ po červenej značke Nad Podleskom až do Podlesku. Zostup bude po nenáročnej, upravenej ceste celý čas dole kopcom a potrvá približne 45 minút.

rozcestnik-pod-vtacim-hrbom-sucha-bela-slovensky-raj

Rozcestník Pod Vtáčim hrbom

Ak by ste si chceli ešte pred zostupom oddýchnuť, môžete prejsť na Kláštorisko, ktoré sa nachádza len pár minút chôdze od rázcestia Suchá Belá – záver. Ide o jediné turistické stredisko Slovenského raja, ktoré je východiskovým bodom k ďalším trasám. Pozrieť si tu tiež môžete zreštaurované ruiny kláštora z prelomu 13. – 14. storočia. Keď budete mať šťastie, reštaurácia na Kláštorisku bude otvorená a vy sa v nej môžete občerstviť.

klastorisko-slovensky-raj

Kláštorisko

Ak vám však turistiky nestačilo, pokračovať môžete rôznymi ďalšími turistickými trasami. Napríklad cez Malý či Veľký Kyseľ, z Kláštoriska sa dá pokračovať k prielom Hornádu či tiesňave Sokolia dolina, kde máte možnosť vidieť najvyšší vodopád Slovenského raja – 70-metrový Závojový vodopád. Pokračovať ďalej však odporúčame len aktívnejším turistom s kondičkou, keďže všetky trasy v Slovenskom raji sú vzhľadom na zdolávanie rebríkov či prekážok v podobe spadnutých konárov a vysokej vody pomerne náročné a človeku „zhltnú veľa energie.

TIP: Z Podlesku sa môžete vydať aj po ďalšej obľúbenej trase Piecky, ktorej sme v našom magazíne venovali samostatný článok. Ďalšie tipy na výlety po Slovenskom raji nájdete v tomto článku.

Fotogaléria – Suchá Belá na Instagrame

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BzBZ5OroCtg/“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/By2wsxZojn0/“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BzbOPshIFW0/“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BzaI-cpoGuf/“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BzHneTJCGt8/“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/ByvWl6riRbB/“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/ByrReNAihMj/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

vodna-nadrz-jelenec-remtaz-oddychovy-areal-gymes-jazero-nitra