Čo rozhodne navštíviť v Slovenskom raji

Pohorie a národný park Slovenský raj sa vôbec nepotrebujú týčiť do výšky, aby ste si ich všimli. O jeho najvyššom vrchu Borovniak (1 262 m n. m.) v masíve Ondrejiska ste možno ani nepočuli. Ale o jeho potokoch, ktoré modelujú rokliny a o vodopádoch, ktoré turisti obdivujú z rebríkov, sa nesú chýry doďaleka.

Potoky Slovenského raja ústia na severe do Hornádu, prípadne na juhu do Hnilca. Voda si tu vo vápencovom podloží vykliesnila od prameňov atraktívne cestičky. Vytvorila vodopády, kaskády, možno ste počuli aj o hrncoch a misiach. Medzi najznámejšie patria práve Misové vodopády v Suchej Belej, pretože ide o najprístupnejšiu tiesňavu z najvýhodnejšieho nástupného miesta na turistiku v Slovenskom raji, z Podlesku.

Sokolia dolina

Najvyšší vodopád Slovenského raja je 70-metrový Závojový vodopád v Sokolej doline. Jeho krásu odhalia len tí odvážnejší a vytrvalejší. Do ústia Sokolej doliny za objavovaním krás je potrebné vydať sa skôr a cestou z Podlesku sa napríklad zahriať v Kláštorskej rokline (3,5 hodiny). Z Čingova sa k ústiu Sokolej doliny dostanete pohodlnejšie už za dve hodiny.

Závojový vodopád

A potom vás čakajú rebríky, mostíky a stúpačky, ktoré patria k najnáročnejším, a to nielen kvôli prevýšeniu. Trochu im konkuruje najdlhší rebrík Slovenského raja pri Veľkom vodopáde v tiesňave Piecky. Ten si dokáže získať rešpekt už na prvý pohľad. A keďže rokliny sú jednosmerné proti prúdu potoka, treba si dobre rozmyslieť, ktorá tiesňava je pre vás vhodná.

Veľký vodopád v tiesňave Piecky

Vyšný vodopád v Sokolej doline

Tipy na turistiku

Ak si nie ste istí náročnosťou, podrobnejšie sa informujte a odskúšajte si najskôr ľahšie trasy. Čím skôr sa na túru vydáte, tým menej turistov stretnete, budete sa môcť odfotiť ako páni rokliny a pokiaľ neplánujete celodennú túru do vzdialenejších tiesňav, tak znížite aj riziko, že vás v lete zastihne búrka. Keď ste v obklopení skalných stien, nielenže objavíte v rokline chladnomilné druhy rastlín, ktoré by ste čakali možno aj o 1000 metrov vyššie, ale znížite si aj prehľad o dianí na oblohe.

Je síce úžasné, keď sú potoky plné vody po jarnom topení snehu či po výdatnejších zrážkach, no mokré rebríky a kramle sú nebezpečné aj keď máte tú najvhodnejšiu obuv do horského prostredia. Nevhodná obuv je nebezpečná sama osebe aj za suchého počasia.

Chuťovky pre každého turistu

Pre milovníkov zaistených trás, čiže majiteľov ferratových setov bola po štyridsiatich rokoch otvorená roklina Kyseľ. Príroda sa z požiaru pomaly spamätáva, no na klasické sprístupnenie je príliš divoká. Preto vznikol náučný chodník Ferrata HZS Kyseľ, ktorý je otvorený od 15. júna do 31. októbra za poplatok 5 €. Ferratový výstroj si je možné aj zapožičať, priplatiť si viete i za odborný sprievod. Spoznávanie vodných krás Slovenského raja zaistený o lano pri skale? To je najnovšia výzva.

Tiesňava Veľký sokol

Ak o ferratách ešte veľa neviete, malý úsek je na ukážku schodný aj pre bežných turistov pri Karolínyho vodopáde. Nájdete ho v smere od mostíka nad Obrovským vodopádom (za smerovníkom „V Kyseli“, smer „Kyseľ rázcestie“). Na tento krátky úsek zaistený ferratovými prvkami nie je potrebná ani špeciálna vstupenka, ani výstroj.

O niečo staršou výzvou je splav Prielomu Hornádu. V prípade, že je od 1. mája do 31. októbra hladina Hornádu v Hrabušiciach v rozmedzí od 70 do 110 cm, je pre 70 plavidiel denne umožnený vopred registrovaný splav z Hrabušíc (Mýta) až do Čingova.

Okienkový vodopád v Suchej Belej

Pre menších turistov

Pokiaľ chcete objavovať krásy Slovenského raja s deťmi, najvhodnejšími miestami sú Prielom Hornádu a Zejmarská roklina. Odporúčame však len s deťmi zhruba od šiestich rokov, ktoré s vami už nejakú turistiku zvládli, viete sa na ich správanie na túre spoľahnúť a prejavia záujem o takéto dobrodružstvo. Zaručeným a bezpečnejším potešením je okolie vodnej nádrže Palcmanská Maša či návšteva Dobšinskej ľadovej jaskyne. Bez rebríkov sa dá dostať na Kláštorisko s možnosťou občerstvenia či na Tomášovský výhľad.

Tomášovský výhľad

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Rokliny sa prechádzajú proti toku potoka, teda zdola nahor.
  • Dôležité je mať pevnú obuv a nebáť sa výšok.
  • Najnovšou zaujímavosťou je okrem splavu Prielomu Hornádu aj ferrata v tiesňave Kyseľ.

 

Autor titulnej fotky: Peter Kšiňan

Autorka zvyšných fotografií: Jana Golianová

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku