Uhasia smäd, vyliečia telo – načapujte si z tých najznámejších minerálnych prameňov na Slovensku

Autor: Redakcia

To, že Slovensko disponuje pozoruhodným podzemným bohatstvom v podobe minerálnych a termálnych prameňov, je azda každému dobre známe. Otázka, ktorá sa nám však naskytá, je, prečo nevyužívame ich potenciál na maximum?

Krajina podivuhodných vôd

Naša malebná krajina ukrýva pod svojím povrchom nesmierny poklad. Nemáme na mysli zlato, diamanty či ropu, ale liečivé minerálne pramene – podivuhodné vody –  ako ich veľmi výstižne nazval mineralóg Juraj Werner. V súčasnosti sa hovorí o čísle 1626, majú rozličné chemické zloženie, výdatnosť a tiež teplotu, pričom jednoznačne dominujú studené nad tými termálnymi (zaregistrovaných je 123).

Santovka

V obci s ani nie 700 obyvateľmi, ktorá leží neďaleko Levíc v Nitrianskom okrese, vytryskli minerálne vody, ktoré patria k jedným z najpozoruhodnejších. Tunajšia minerálna voda totiž obsahuje ideálne množstvo lítia, ktorého výskyt je veľmi výnimočný – podporuje duševnú pohodu a rýchlu regeneráciu organizmu. To však nie je ani zďaleka všetko. V Santovke sa nachádzajú až 3 skupiny prameňov – žriedla minerálnej vody, ktoré sa nachádzajú po pravej strane potoka Búr, druhou skupinou je 7 prameňov usádzajúcich travertíny a treťou sú termálne pramene s liečivými účinkami najmä na pohybové ústrojenstvo.

pramen-santovka

TIP: V obci je vybudované kúpalisko, v ktorom okrem klasických bazénov nájdete aj travertínové kaskádovité bazéniky s čerstvou vodou bez chemických úprav, ktoré sú jednak výborným miestom na relax, no tiež sú i oku lahodiace. Pripomínajú slávne turecké kúpele Pamukkale. Pri prechádzke dedinou môžete zamieriť aj k 5 metrov vysokej a 40 metrov širokej travertínovej kope, Bielemu kameňu, vedľa ktorého je miesto na naberanie minerálnej vody kyselky.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bp6xTaDAB4x/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Slatina

Slatinská voda so svojou stabilnou teplotou 14,4 °C patrí spolu so santovskou k vôbec prvým minerálnym vodám, ktoré sa začali plniť do sklenených fliaš. Momentálne je už závod v obci zatvorený, takže ak by ste chceli slatinskú minerálnu vodu ochutnať, môžete si ju načapovať, buď z výveru priamo v rovnomennej obci na južnom Slovensku (na konci obce smerom na Veľký Krtíš po ľavej strane), alebo z obnoveného vrtu v kúpeľnom meste Dudince neďaleko amfiteátra. S Dudincami sa vám pravdepodobne spája silno zapáchajúca termálna voda, domácimi nazývaná prdlavka, vajcovka či smrdlavka. Tá sa však líši od slatinské pramenného typu nielen vôňou, ale i koncentráciou. Slatina má viac železa, je chladnejšia a má vyšší obsah rozpustných minerálov a neobsahuje sírovodík, takže nezapácha.

pramen-slatina

Teplica

Samotný prameň Teplica pravdepodobne nie je taký známy ako obec Liptovský Ján, v ktorom vyviera. Táto liptovská dedinka je skutočným skvostom, a to vďaka štrnástim liečivým prameňom a tiež magickému miestu v lone prírody – prírodnej kadi, do ktorej vyviera termálny prameň Kaďa, v ktorom sa môžete omočiť, no piť sa neodporúča. Na to je tu prameň Teplica, ktorý si môžete napustiť do fľašky či pohárika len pár krokov od kade. Obsahuje hlavne sírany, vápnik, horčík a železo, takže je ako stvorený na liečbu žalúdočných a črevných chorôb, porúch látkovej výmeny, reumatických či ženských ochorení.

pramen-teplica

TIP: Pri návšteve malebnej obce Liptovský Ján okrem už spomenutého rozhodne za záujem stojí i termálne kúpalisko, ktoré využíva na zásobovanie bazénov prírodný prameň Rudolf. Po oddychu v tejto vode sa budete cítiť ako pierko a spať ako malé bábätko.

kada-v-liptovskom-jane

Baldovská

Je vôbec najstaršou minerálnou vodou na Slovensku plnenou do fliaš. Vyviera z hlbín zeme v krásnej obci neďaleko Spišského hradu – Baldovce. Podobizeň hradu sa nachádza aj na fľaši, v ktorej si ju môžete kúpiť v obchode. Ak však preferujete čerpanie minerálnej vody do vlastných nádob, zájdite si ju načapovať k prameňu, ktorý sa nachádza neďaleko samotnej plniarne. Okrem toho, že tento prameň má vysoký obsah horčíka a minerálov napomáhajúcich k zdraviu tela a mysle, kedysi sa využíval aj na liečenie kožných chorôb. V Baldovciach sa nachádzali studené kúpele, kde bola okrem kožných chorôb liečená artróza.

pramen-baldovska

Berte rovno od „výrobcu“ – od matky Zeme

Toto bola len nepatrná „ochutnávka“ pitných minerálnych prameňov, ťažko povedať, či sú práve tieto aj pre vás tými najznámejšími, veď kritérium výberu je subjektívne. Jedno je však isté – pohodlný a najmä uponáhľaný spôsob života nám do každodenného režimu vniesol (zlo)zvyk, ktorého sa treba zbaviť. Je to jednoduché, stačí prestať kupovať minerálnu a pramenitú vodu v plastových fľašiach. Veď stačí, že sa s vlastnými fľaškami či nádobami (najlepšie sklenenými) vyberiete k prameňu, ktorý je k vám najbližšie (ak o žiadnom neviete, pomôže vám mapový portál Slovenskej agentúry životného prostredia, zadáte okres a hneď budete vedieť, ktorý vodný poklad máte na dosah) a naberiete si tú najčerstvejšiu vodičku na doma. Veď príroda nám ju dáva zadarmo, tak ju využívajme. Nielenže sa obohatíme o výbornú a kvalitnú vodu, ktorú nám vo svete môžu iba závidieť, ale nezaťažíme prírodu zbytočným plastom a ďalším odpadom z výroby a balenia vôd.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

tajch-velka-vodarenska