Tipy na zimnú turistiku k zamrznutým jazerám a ľadopádom

Vodopády premenené na ľadové sochy, jazerá ako číre zrkadlá. Zima každoročne ohuruje svojimi dielami, z ktorých budete mať dokonalý zážitok, keď sa za nimi vydáte. Určite mi dáte za pravdu, že aj napriek nízkym teplotám vás bude hriať pri srdci pohľad na famózne ľadové veľdiela prírody. Začítajte sa do nasledujúcich riadkov a zistite, ktoré sa oplatí navštíviť.

Vodopády Studeného potoka

Zima vo Vysokých Tatrách odkrýva všetkým návštevníkom úchvatnú scenériu zamrznutej krásy. Spravte si preto nenáročný rodinný výlet a doprajte sebe aj svojim ratolestiam pohľad na Vodopády Studeného potoka premenené na ľad. Vďaka ľahkej dostupnosti sa k nim z Hrebienka vychádzkovým tempom dostanete za 15 minút. Ďalej môžete pokračovať po turistickom chodníku až k obľúbenej Zamkovského chate.

TIP: Počas zimnej turistickej sezóny si nenechajte na Hrebienku ujsť návštevu unikátneho kostola – Tatranského dómu vytvoreného z ľadu.

K vodopádom Studeného potoka sa oplatí ísť v akomkoľvek ročnom počasí. Takto vyzerajú v lete.

Ľadopád Bystré

(Foto: Elena Hipmanová)

 

Niet pochýb, že Vysoké Tatry a Spiš sú oblasťami bohatými na ľadopády. Čarokrásne dielo prírody nájdete o niečo nižšie aj v pohorí Poľana v stredoslovenskom kraji. V lete uchvacujúci vodopád, v zime pokojný ľadopád Bystré poskytuje dokonalý turistický zážitok. Cesta k ľadopádu nie je dobre značená. Najistejšie preto bude, ak sa vydáte po náučnom chodníku a pri deviatej informačnej tabuli zabočíte na lesnú cestu, ktorá vás spoľahlivo dovedie až k cieľu.

Šútovský ľadopád

Ak patríte medzi turistov, ktorí ani v zimných mesiacoch nezaháľajú a pracujú na svojej kondičke, zamierte k Šútovskému ľadopádu. K prírodnému pokladu by ste mali výstup zvládnuť do hodiny a pol. Celú cestu lemujú náučné tabule, z ktorých sa dozviete veľa užitočných informácií – napríklad aj to, že miestne lesy sú domovom medveďa hnedého či rysa ostrovida.

TIP: Od Šútovského vodopádu k Mojžišovým prameňom pokračujte len vtedy, ak chodník nie je zľadovatelý.

(Foto: Miroslav Žikavský)

(Foto: dnes24.sk)

Hincovo pleso

Ľadová pokrývka na Hincovom plese počká aj na tých, ktorí sa do hôr tak skoro nechystajú. V priemere ju môžete obdivovať až dve tretiny roka. Keďže v lete je prísne zakázané omočiť si v plese čo i len prst, v zime ho môžete pokojne celé prejsť. Prechádzka po zamrznutej priezračnej hladine vo vás navodí pocit, že kráčate po obrovskom zrkadle.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BbXplgSBCE-/?tagged=hincovepleso“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Zamrznuté pleso

Už z príznačného názvu tohto plesa vieme vytušiť, že ľad sa na ňom udrží dlho. Je to naozaj tak – aj počas letnej turistiky môžete mať pocit, že v okolí Zamrznutého plesa zastal čas. Tatranský unikát ukrytý v Bielovodskej doline je každoročne prístupný po otvorení chodníkov, čiže od 15. júna do 1. novembra.

TIP: Výstup k Zamrznutému plesu sa odporúča len skúseným turistom. Náročná vysokohorská trasa vedie Bielovodskou dolinou cez sedlo Prielom až na Hrebienok.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BHkpF4Yh8Ry/?tagged=zamrznutepleso“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Štiavnické jazerá

Kto nevidel zimné okolie Banskej Štiavnice, prichádza o veľa. Snehom pokrytá krajina ako z rozprávky ponúka nespočetné množstvo zimných radovánok. Lyžovanie, sánkovanie, bežkovanie – každý si tu príde na svoje. Obrovským plusom Banskej Štiavnice sú široko-ďaleko známe jazerá, ktoré podčiarkujú dokonalú zimnú atmosféru. Využite voľné dni a zamierte na Počúvadlianske, prípadne Evičkino jazero a vychutnajte si naplno silu zimy.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BOuzz-9D0aQ/?tagged=stiavnickejazera“ hidecaption=“false“ width=“612″]

TIP: Banskoštiavnické jazerá sú obľúbeným miestom milovníkov korčuľovania.

Za návštevu stojí aj krásny ľadopád Šikľavá skala, ktorému som venovala samostatný článok. Tak čo, inšpirovala som vás?

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Zamrznuté pleso v niektorých rokoch vôbec neodmrzne.
  • Mesto Banská Štiavnica a jeho okolie je zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
  • V okolí Šútovského ľadopádu platí 5. najvyšší stupeň ochrany.
  • Chodník k ľadopádu Bystré nie je dobre značený. Odbočte preto na náučnom chodníku pri deviatej informačnej tabuli na lesnú cestu, alebo si ju overte u domácich.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku